9 Ապրիլ 2016 - 16:45 AMT
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ասուլիսը. Լարման մեղավորներից մինչև ԼՂՀ-ի՝ բանակցությունների սեղան վերադարձը
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մանդատի մեջ ներառված չի եղել հետաքննել, թե ով է սկսել առաջինը, ով է պատասխանատուն: Այս մասին ապրիլի 9-ին Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովը: Նա նշել է, որ ՄԽ-ն մանդատ է ստացել երկու պետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության հետ հանդիպումների և Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու համար:
«Մեր հիմնական խնդիրը եղել է օգնել կողմերին կայունացնել իրավիճակը, ինչպես նաև նախաձեռնել միջոցներ, որ ռազմական գործողությունները չկրկնվեն: Մեր հանդիպումների եզրակացությունն այն է, որ կողմերը, ամեն դեպում իրենք այդպես են ցույց տալիս, պատրաստակամ են հետևել Մոսկվայում ձեռք բերված հրադադարի պայմանավորվածությունը:
Թե ի՞նչ է պետք անել, որ խաղաղություն ապահովվի, առաջին հերթին կողմերին բանակցությունների սեղանին նստեցնելն է: Կա հասկացություն, որ պետք է նաև քաղաքական լուծում, որ կողմերը վստահություն ձեռք բերեն միմյանց նկատմամբ: Մոտավորապես մեկ շաբաթ անց մենք նորից կհանդիպենք ու կքննարկենք այս հարցերը»,- մանրամասնել է Իգոր Պոպովը, մեջբերում է Tert.am-ը:
Ըստ նրա՝ հիմնական խնդիրներից մեկը նաև զոհվածների դիակների վերադարձման հարցն է:
Ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը, հարցին, թե արդյոք չի կարծում, որ քաղաքացիական անձանց ու զինվորականներին սպանելու, ընդհուպ՝ նրանց ականջները կտրելու դեպքերը հիշեցնում են «Իսլամական պետության» ոճը, ինչի մասին խոսել են նաև ՀՀ իշխանությունները, պատասխանել է միայն հարցի մարդու իրավունքների խախտման հատվածին:
«Խիստ մտահոգված ենք մարդու իրավունքների բոլոր խախտումների մասին հաղորդումներով: Տեսել ենք լուսանկարները, բոլոր հաղորդումները դրանց վերաբերյալ, հանդիպում ենք ունեցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հետ, պնդել, որ ճշգրտորեն դիտարկեն, թե ինչ է տեղի ունեցել, այս հարցը բարձրացրել ենք մայրաքաղաքներում… Խիստ մտահոգված ու անհանգստացած ենք մարդու իրավունքների ցանկացած ոտնահարմամբ: Հաղորդումները, որոնք ստացել ենք, մեր ուշադրության կենտրոնում են»,- ասել է ամերիկացի համանախագահը:
Հնչել է նաև մոսկովյան առաջարկներին վերաբերող հարց, թե ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն այժմ առաջարկությունների ինչ փաթեթ է քննարկում՝ հաշվի առնելով, որ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ասել էր, թե նոր առաջարկներ կան:
Հարցին պատասխանել է ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովը՝ նշելով.
«Լավրովը մեկ անգամ չէ, որ ասել է, որ որևէ նոր փաստաթուղթ, այսպես կոչված «Լավրովյան փաստաթուղթ» գոյություն չունի: Գոյություն ունեն համանախագահների առաջարկությունները, որոնք այս կամ այն տեսքով քննարկվել են վերջին մի քանի տարվա ընթացքում: Գոյություն ունի մի քանի տարբերակ, բայց դրանք հիմնված են հակամարտության կարգավորման երեք սկզբունքների ու 6 տարրի վրա, որոնց մասին մեկ անգամ չէ, որ համանախագահող երկրների նախագահները հայտարարել են: Հիշեցնեմ, որ սկզբունքները հետևյալն են. ինքնորոշման իրավունք, ուժի կիրառման բացառում, տարածքային ամբողջականություն, իսկ վեց հիմնական տարրերից ամենակարևորը երկուսն են՝ խոսքը տարածքների վերադարձն է, ԼՂ ստատուսի կարգավորման հարցը։ Կրկնեմ ևս մեկ անգամ Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման հարցը և տարածքների վերադարձը: Սրանք ամբողջական են, մեկը մյուսին ստորադաս չեն: Հենց այս մասին է խոսք գնացել, այսպես կոչված «Լավրովի փաստաթուղթը»:
Բացի այս երկու սկզբունքներից, բացի այս երկու տարրերից կա նաև փախստականների վերադարձի հարց, Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միջանցքի լայնության ու կարգավիճակի հարց, որտեղ էլ, բնականաբար, պետք է լինի խաղաղապահ գործունեություն: Նախատեսված է, որ խաղաղապահների տեղակայում լինի վերջնական կարգավորման փուլում, երբ խաղաղ կարգավորման մասին համաձայնագիրը կստորագրվի»,- ասել է Պոպովը:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյո՞ք չի քննարկվում Մինսկի խմբի կազմում փոփոխություններ կատարելը՝ հաշվի առնելով Թուրքիայի ակնհայտ կողմնակալ վերաբերմունքն Ադրբեջանի նկատմամբ, ամերիկացի համանախագահը նշել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում կազմում որևէ փոփոխություն չի նախատեսվում:
Նա նշել է, որ Վիեննայում մի քանի օր առաջ առաջին անգամ վերջին շրջանում ընդվունվեց խիստ հայտարարության՝ կողմերին կոչ անելով զսպվածության, հրադադարի պահպանման, անհապաղ բանակցային գործընթացի ձեռնարկման, համակողմանի կարգավորման:
«Եկեք հստակ լինենք՝ Թուրքիան միացավ այդ հայտարարությանը, իր ստորագրությունը դրեց այդ հայտարարության տակ: Պատրաստ ենք աշխատել Մինսկի խմբի բոլոր երկրների, այդ թվում Թուրքիայի հետ»,- ասել է ամերիկացի համանախագահը, գրում է Panorama.am-ը
Ըստ ռուս համանախագահի, Լեռնային Ղարաբաղը որոշակի փուլում պետք է վերադառնա բանակցությունների սեղանի շուրջ: Պոպովի խոսքով, խաղաղության համաձայնագրի պատրաստմանը նախորդող շրջանակային պայմանավորվածությունների եզրափակման փուլը կարող է լինել այդ փուլը:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյո՞ք չեն գիտակցում, որ անհնար է ԼՂՀ-ի որևէ կարգավիճակով ներառումը Ադրբեջանի կազմում, Պոպովն ասել է. «Այս պահին այդ թեման բանակցությունների առարկա է»:

9 Апрель 2016 - 16:51 AMT
Стороны нагорно-карабахского конфликта демонстрируют готовность сохранять перемирие, которое было достигнуто в Москве. Об этом 9 апреля на пресс-конференции в Ереване заявил российский сопредседатель МГ ОБСЕ Игорь Попов. По его словам, основная задача сопредседателей МГ ОБСЕ на сегодняшний день «усадить стороны за стол переговоров», обсудить возможность восстановления доверия сторон.
Попов отметил, что сопредседателям был дан мандат на проведение встреч с военно-политическим руководством Армении и Азербайджана, также сопредседатели встретились с «фактическими властями и военными Нагорного Карабаха». Основной целью было помочь сторона стабилизировать ситуацию и исключить повторение военных действий. По итогам проведенных встреч сопредседатели сделали вывод, что стороны демонстрируют готовность сохранять «перемирие». Он отметил, что на данном этапе важной задачей является также в сжатые сроки решить вопрос возращения останков погибших. Он также выразил соболезнования родным, близким и друзьям всех тех, кто погиб в ходе последней ситуации в зоне карабахского конфликта.
Комментируя слова главы МИД России Сергея Лаврова, Игорь Попов отметил, что никакого нового документа на столе переговоров по урегулированию нагорно-карабахского конфликта нет.
По его словам, есть предложения сопредседателей, которые обсуждались сторонами. Он добавил, что есть несколько версий, которые, однако, базируются на представленных 3 основных принципах и 6 элементах. Он напомнил три принципа урегулирования конфликта: неприменение силы, право народов на самоопределение и территориальная целостность. Говоря о шести элементах, сопредседатель отметил: «Двумя главными из них являются возвращение территорий и решение статуса Нагорного Карабаха или наоборот решение статуса Нагорного Карабаха и возвращение территорий. Это единое целое». Также элементы урегулирования предполагают возвращение беженцев, определение ширины и статуса коридора, связывающего Армению и Нагорный Карабахе. Именно об этом шла речь, отметил он, поясняя заявления Лаврова.
Касаясь перспектив введения миротворцев, он отметил, что проведение миротворческой операции предусмотрено на последнем этапе, после подписания мирного договора.
Российский дипломат также заявил, что Нагорный Карабах должен вернуться за стол переговоров, тем более, что раньше участвовал в переговорах. При этом он подчеркнул, что сопредседатели неоднократно заявляли о возвращении НКР за стол переговоров на определенном этапе, передает Armenia Today.
На вопрос, не считают ли сопредседатели, что этот этап настал и что без участия НКР – основной стороны конфликта, прогресс невозможен, Попов отметил, что решению этого вопроса во многом бы способствовало заключение рамочного соглашения, которое предшествует разработке мирного договора.
Журналисты поинтересовались, не считает ли МГ ОБСЕ, что в особенности в свете последних событий НКР не может быть в составе Азербайджана ни в каком статусе, Попов заявил: «Эта тема является предметом переговоров».
В свою очередь, французский сопредседатель МГ ОБСЕ Пьер Андрие отметил, что сопредседатели не проводили расследования по вопросу о том, кто из сторон начал последние действия на линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана и кто из сторон несет ответственность за произошедшее.
«Это (проведение расследования) не входило в наш мандат», – отметил сопредседатель. Он подчеркнул, что на данном этапе для сопредседателей важно, чтобы достигнутое в Москве перемирие продолжалось, и начались переговоры.
Комментируя вопрос о том, не показали ли последние события важность установления механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения, дипломат отметил, что сопредседатели говорят о подобной необходимости не первый год и «намерены продолжить работу в этом направлении».
По словам же американского сопредседателя МГ ОБСЕ Джеймса Уорлика, изменений в составе Минской группы не предусмотрено, сопредседатели продолжат работать с Турцией. Об он заявил, комментируя вопрос о том, будет ли поднят вопрос об исключении Турции из состава Минской Группы в свете позиции Анкары, поддержавшей агрессию Азербайджана.
Уорлик напомнил, что в Вене было проведено заседание Минской группы, по итогам которого МГ приняла жесткое заявление и Турция присоединилась к этому заявлению, поставив свою подпись. «Мы готовы продолжить работать со всеми странами Минской Группы, в том числе и с Турцией», – заявил американский дипломат.
Как сообщает Panorama.am, Уорлик также отметил, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ крайне обеспокоены всеми сообщениями о нарушениях прав человека и «видели фотографии». Об этом американский дипломат заявил, отвечая на замечание представителей СМИ о том, что армией Азербайджана в ходе последних военных действий были совершены убийства мирных жителей в Нагорно-Карабахской Республике, более того, некоторые факты напоминают действия террористов «Исламского государства», и по данному вопросу у армянской стороны, согласно официальным заявлениям, имеется достаточно доказательств и фактов.
Американский дипломат отметил, что они встречались с представителями Международного Комитета Красного Креста (МККК) и попросили внимательно изучить произошедшее.
«Мы этот вопрос озвучивали в столицах. Повторю, мы крайне обеспокоены любыми фактами попрания прав человека», – сказал Уорлик.