12 Ապրիլ 2016 - 12:16 AMT
Կոնվենցիան վավերացրել է 196 երկիր: Սա հզոր «նախագիծ էր», որը կոչված էր սահմանափակելու մարդկանց տառապանքները զինված հակամարտությունների ժամանակ:
Որքանո՞վ է գործում այդ կոնվենցիան այսօր: Կյանքը ցույց է տալիս, որ պատերազմող կողմերը դրա կանոնները, որոշ բացառություններով, չեն կիրառում: Սիրիայի, Եմենի, Մալիի, Կոտ դ’ Իվուարի, Իրաքի, Աֆղանստանի և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություններում պատերազմի մարտավարությունը շատ հաճախ ներառում է այնպիսի գործողություններ, ինչպիսիք են պաշարումը, հարձակումները հիվանդանոցների վրա, սեռական բռնությունը խաղաղ բնակչության շրջանում և ռազմագերիների գնդակահարությունը:
Ուստի հարց է առաջանում` որքանո՞վ է ակտուալ կոնվենցիան ժամանակակից պատերազմի պայմաններում, քանի որ այդ դրույթները գրվել են դեռ այն ժամանակ, երբ պատերազմներն ամբողջ բանակներ էին վարում մարտի դաշտերում: Իսկ ժամանակակից պատերազմի թատերաբեմը կարող է լինել, օրինակ, ջրամատակարարման ինչ-որ կառույցի հարևանությամբ, որով ջուր է մատակարարվում բնակչությանը, դպրոցներին, հիվանդանոցներին` այդ ամենը կոնվենցիայի կոպիտ խախտում է, այդ գործողությունները համարվում են ռազմական հանցագործություն, որոնց համար պատիժ է նախատեսված որպես մարդկության դեմ հանցագործությունների:
Կոնվենցիան ստորագրած յուրաքանչյուր երկիր պարտավոր է հետախուզել Կոնվենցիայի դրույթները խախտող անձանց և դատել նրանց անկախ նրանց քաղաքացիությունից:
1993 թ. ՄԱԿ ԱԽ-ն ներառեց կոնվենցիան միջազգային իրավունքի սովորական նորմերի ցանկում` կատարման համար պարտադիր դարձնելով փաստաթուղթը ոչ միայն այն ստորագրած երկրների, այլև ռազմական հակամարտության մասնակից ցանկացած երկրի համար:
Ժնևի կոնվենցիան մշակվել է այն ժամանակ, երբ կողմերը եկել են փոխադարձ պայմանավորվածության: Բայց երբ շահավետ չէ, նաև չի լինում փոխգործակցության շահագրգռվածություն, ինչը հանգեցնում է կոնվենցիայի ուժային միակողմանի կատարմանը, (օրինակ, Կոսովոյի դեպքում, երբ այդ կոնվենցիայի կանոնները տարածվեցին միայն Սերբիայի վրա, իսկ Կոսովոյի ալբանացիների հանցագործությունները «հաշվի չառնվեցին»), կանոնների երկկողմանի խախտման (օրինակ, իրանա-իրաքյան հակամարտությունը) կամ էլ միակողմանի չկատարմանը (օրինակ, Ադրբեջանի գործողությունները ղարաբաղյան հակամարտության ամբողջ ընթացքում): Ինչ իմաստ կա գործել ըստ կանոնների, եթե ձեր թշնամին դա չի անելու:
Այսպես թե այնպես Ժնևի կոնվենցիան պատերազմելու կանոնների մասին հզոր իրավաբանական գործիք է, որի նպատակն է նվազագույնի հասցնել մարդկանց տառապանքները պատերազմի ժամանակ:
Ժնևի կոնվենցիայի հիմնական դրույթները.
Ժնևի կոնվենցիայի մասնակից պետությունները պարտավոր են տարբերակել քաղաքացիական բնակչությանն ու ռազմական գործողությունների անմիջական մասնակիցներին` ապահովելու համար քաղաքացիական բնակչության և քաղաքացիական օբյեկտների պաշտպանությունը: Արգելված են ինչպես հարձակումները քաղաքացիական բնակչության վրա ընդհանուր առմամբ, այնպես էլ առանձին խաղաղ բնակիչների վրա:
Գրոհները պետք է ուղղվեն միայն ռազմական օբյեկտների վրա: Անձինք, որոնք չեն մասնակցում կամ դադարել են մասնակցել ռազմական գործողություններին, այդ թվում ռազմագերիները, իրավունք ունեն, որ հարգվի իրենց կյանքի իրավունքը, ինչպես նաև ունեն ֆիզիկական և հոգեբանական անձեռնմխելիության իրավունք: Այդ մարդկանց պաշտպանությունն ու մարդասիրական վերաբերմունքը նրանց հանդեպ պետք է ապահովվի բոլոր հանգամանքներում, առանց որևէ խտրականության:
Արգելվում է սպանել կամ վիրավորել հակառակորդին, որը գերի է հանձնվել կամ այլևս չի կարող մասնակցել մարտական գործողություններին:
Արգելված է նաև այնպիսի զենք կիրառել կամ մարտական գործողություններ վարելու այնպիսի մեթոդներ կիրառել, որոնք կարող են անհարկի կորուստներ կամ ավելորդ տառապանքներ պատճառել:
Պահանջվում է բուժօգնություն ցուցաբերել վիրավորներին և հիվանդներին, անկախ նրանից, թե հակամարտության որ կողմին են նրանք դասվում: Անհրաժեշտ է ապահովել բուժանձնակազմի և բուժհաստատությունների, ինչպես նաև նրանց տրանսպորտի և սարքավորումների պաշտպանությունը:
Կարմիր խաչի կամ մահիկի պատկերը սպիտակ ֆոնին այդ պաշտպանության նշանն է: Այդ տարբերանշանն օգտագործող մարդիկ և օբյեկտները չեն կարող հարձակման ենթարկվել: Միևնույն ժամանակ չի կարելի տարբերանշանն օգտագործել ոչ իրավաչափ:
Ռազմական գործողությունների գերեվարված մասնակիցները և քաղաքացիական անձինք, որոնք հայտնվել են հակառակորդի իշխանության տակ, կյանքի պահպանման, արժանապատվությունը հարգելու, անձնական իրավունքների պաշտպանության ու համոզմունքների (քաղաքական, կրոնական և այլ) իրավունք ունեն: Նրանք պետք է պաշտպանված լինեն ցանկացած բռնի գործողությունից և հետապնդումից: Նրանք ունեն ընտանիքի հետ նամակագրական կապ ունենալու և օգնություն ստանալու իրավունք: Յուրաքանչյուր մարդու պետք է տրվեն հիմնական դատական երաշխիքներ:
Կոնվենցիան ստորագրած երկիրը պարտավորվում է դատի տալ այն անձանց, որոնք խախտում են Կոնվենցիայի դրույթները:
Կոնվենցիան դադարեցնում է իր գործողությունը գրավյալ տարածքում ռազմական գործողությունների ավարտից մեկ տարի անց միայն:

12 Апрель 2016 - 10:21 AMT
Ее ратифицировали 196 стран. Это мощный оградительный «проект», который был призван ограничить страдания людей в период вооруженных конфликтов.
Насколько же действенна эта конвенция сегодня? Практика показывает, что ее правила за некоторым исключением не применяются воюющими сторонами. В конфликтах в Сирии, Йемене, Мали, Кот-д'Ивуаре, Ираке, Афганистане и Нагорном Карабахе тактика ведения войны очень часто включает в себя осаду, нападения на больницы, сексуальное насилие против мирного населения и произвольные казни военнопленных.
Соответственно возникает вопрос: насколько актуальна конвенция в ходе современной войны, ведь ее положения были написаны еще в те времена, когда война велась целыми армиями и на полях сражений. В то время как современный театр военных действий может быть к примеру, у водопроводного сооружения, поставляющего воду населению, территории школ, больниц – все это грубые нарушения конвенции, которые считаются военным преступлением и за которые предусмотрено наказание как за преступления против человечества.
Каждая страна, подписавшая Конвенцию, обязана разыскивать лиц, обвиняемых в нарушениях настоящей Конвенции, и, каково бы ни было их гражданство, предать их своему суду.
В 1993 году Совет Безопасности ООН включил конвенцию в состав обычных норм международного права, что сделало ее обязательной для исполнения не только для стран-подписантов, но всех других стран, вовлеченных в военные конфликты.
Женевская конвенция была выработана тогда, когда стороны пришли к взаимовыгодной договоренности. Но когда отпадает момент выгодности, тогда отпадает и заинтересованность во взаимодействии, что приводит или к силовому одностороннему выполнению конвенции (например, в случае событий в Косово, когда правила этой конвенции распространились только на Сербию, в то время как преступления косовских албанцев не были «учтены») или к обоюдному нарушению правил (например, Ирано-Иракский конфликт), или одностороннему невыполнению (например, действия Азербайджана на протяжении всего карабахского конфликта). Какой смысл в том, чтобы действовать по правилам, если ваш враг этого делать не будет?
Так или иначе Женевская конвенция о правилах ведения войны – это мощный юридический инструмент, цель которого минимизировать страдания людей в период войны.
Основные положения Женевской конвенции:
Женевские конвенции требуют от сторон, участвующих в конфликте, проводить различие между гражданским населением и непосредственными участниками военных действий (комбатантами) с целью обеспечения защиты гражданского населения и гражданских объектов. Запрещены нападения как на гражданское население в целом, так и на отдельных мирных граждан.
Нападения должны быть направлены только против военных объектов. Лица, которые не принимают или прекратили принимать участие в боевых действиях (включая военнопленных), имеют право на уважение их жизни, а также физической и психической неприкосновенности. Таким людям должна быть обеспечена защита и гуманное обращение при всех обстоятельствах без какой бы то ни было дискриминации.
Запрещено убивать или наносить ранения противнику, который сдался в плен или не может более принимать участия в боевых действиях.
Запрещено также применять оружие или методы ведения боевых действий, способные вызвать ненужные потери или излишние страдания.
Раненым и больным необходимо оказать медицинскую помощь, независимо от того, к какой стороне в конфликте они принадлежат. Необходимо обеспечить защиту медицинского персонала и медицинских учреждений, а также их транспорта и оборудования.
Эмблема красного креста или красного полумесяца на белом фоне является знаком этой защиты. Лица и объекты, использующие эмблемы красного креста и красного полумесяца, не могут подвергаться нападению. В то же время, нельзя использовать эмблему неправомерно.
Взятые в плен участники военных действий и гражданские лица, находящиеся во власти противника, имеют право на сохранение жизни, уважение их достоинства, личных прав и убеждений (политических, религиозных и иных). Они должны быть защищены от любых насильственных действий и репрессалий. Они имеют право на переписку со своими семьями и на получение помощи. Каждому человеку должны быть предоставлены основные судебные гарантии.
Страна, подписавшая конвенцию, обязуется предавать своему суду лиц, нарушающих положения Конвенции.
Конвенция прекращает свое действие на оккупированной территории лишь через год после окончания военных действий.