18 Ապրիլ 2016 - 11:34 AMT
Ըստ միջազգային վարկանիշի, որը կազմել է հեղինակավոր Numbeo ընկերությունը, Հայաստանը գտվում է 25-րդ տեղում աշխարհի ամենաանվտանգ երկրների ցանկում:
Վարկանիշում ընդգրկված է 117 երկիր: Հանցավորության գործակիցը Հայաստանում գնահատվել է 31,11%, իսկ անվտանգության գործակիցը` 68,89%:
Այդ տվյալների համաձայն, անվտանգության մակարդակով տարածաշրջանի երկրներից Հայաստանին գերազանցում է միայն Վրաստանը, որը 6-րդ հորիզոնականում է: Ադրբեջանը 31-րդն է, Թուրքիան` 47. Ռուսաստանը` 68, Իրանը` 82: Ամենաանվտանգ երկիրը Հարավային Կորեան է`այստեղ հանցավորության գործակիցը 14,31% է, իսկ անվտանգությանը` 85,69%: Անվտանգ պետությունների առաջին հնգյակում են նաև Սինգապուրը, Ճապոնիան, Հոնկոնգը և Թայվանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Աշխարհի ամենավտանգավոր երկիր է համարվել Վենեսուելան, որտեղ հանցավորության գործակիցը 84,44% է, իսկ անվտանգությանը` 15,56%: Ամենավտանգավորների թվում են նաև Հարավային Սուդանը, ՀԱՀ-ն, Պապուա Նոր Գվինեան և Հոնդուրասը:

18 Апрель 2016 - 10:36 AMT
Согласно данным международного рейтинга, подготовленного авторитетной компанией Numbeo, Армения находится на 25-м месте в списке самых безопасных стран мира.
Армения среди 117 стран мира расположилась на 25-м месте, индекс преступности в республике оценен в 31,11%, а индекс безопасности — 68,89%. Таковы данные рейтинга портала международного сопоставления Numbeo.
Согласно этим данным, среди стран региона Армению по уровню безопасности опережает только Грузия, занявшая шестую строчку. Азербайджан расположился на 31 месте, Турция — 47-м, Россия — 68-м и Иран — 82-м месте.
Самой безопасной страной названа Южная Корея: здесь индекс преступности — 14,31%, а индекс безопасности — 85,69%. В пятерку безопасных государств также вошли Сингапур, Япония, Гонконг и Тайвань, передает Sputnik Армения.
Самой же опасной страной мира признана Венесуэла. В этом государстве индекс преступности — 84,44%, а индекс безопасности — 15,56%. Следом идут Южный Судан, ЮАР, Папуа Новая Гвинея и Гондурас.