Հայաստանը Կազանի փաստաթուղթը չի մերժել։ Այս մասին Երևանում ՀՀ և ՌԴ արտգործնախարարների համատեղ ասուլիսի ժամանակ ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք համապատասխանում է իրականությանը ռուսական լրատվամիջոցների տեղեկատվությունը այն մասին, որ հակամարտության կողմերը մերժել են Կազանի պայմանագիրը:
«Ինչպես ասաց պարոն Լավրովը, Կազանում փաստաթուղթը մերժողը Հայաստանը չի եղել, այլ Ադրբեջանն էր», – ասել է Հայաստանի արտգործնախարարը:
Նալբանդյանը նկատել է, որ նույն մերժումն Ադրբեջանը արել է ոչ միայն Կազանում, այլ դրանից առաջ նաև Սոչիում, Մոսկվայում, Աստրախանում, Պետերբուրգում:
2011 թվականի հունիսի 24-ին Կազանում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցով ՀՀ, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի նախագահների միջև եռակողմ բանակցություններ տեղի ունեցան: Բանակցություններից առաջ շատերը վստահություն էին հայտնում կարգավորման հիմնական սկզբունքների վերաբերյալ պայմանավորվածության ձեռքբերման ու համապատասխան փաստաթղթի ստորագրման վերաբերյալ: Սակայն Ալիևը տապալել է բանակցությունները` վերջին պահին 10 նոր առաջարկ ներկայացնելով:
ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը ապրիլի 7-ին հայտնել է. «2011-ին կողմերին ներկայացված Կազանի փաստաթուղթը բանակցությունների սեղանին է։ Ադրբեջանը հրաժարվում է այն ընդունել` չնայած, որ նախօրոք համաձայնեցվել է Բաքվի հետ։ Մենք բազմիցս խոսել ենք այդ մասին։ Դեռևս Կազանում հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ներկայացրել է տասը նոր առաջարկ և փաստացի խափանել է կարգավորման սկզբունքների համաձայնեցումը»:
Նալբանդյանն ասուլիսին տեղեկացրել է, որ ՀՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարների հանդիպման առանցքում Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ագրեսիվ ռազմական գործողությունների արդյունքում ստեղծված իրավիճակն է և դրա հետևանքների հաղթահարման հարցերն են եղել:
«Ադրբեջանական արկածախնդրությունը լրջագույն վնաս է հասցրել բանակցային գործընթացին: ՌԴ և ԵԱՀԿ ՄԽ եռակողմ համանախագահների հետ մենք փորձում ենք միջոցներ գտնենք հաղթահարելու Բաքվի կողմից ստեղծված խոչընդոտները՝ վերահաստատելով 1994 և 1995-ին հաստատված հրադադարը, համապատասխան պայմաններ ապահովել կարգավորման գործընթացը բնականոն հուն վերադարձնելու համար»,- ասել է Նալբանդյանը:
Նրա խոսքով՝ հայկական և ռուսական կողմերը համակարծիք են այն հարցում, որ ուժի կիրառումը անընդունելի է և բանակցային ճանապարհով կարգավորումն այլընտրանք չունի:

Россия считает абсолютно приоритетным неукоснительное соблюдение бессрочных соглашений о прекращении огня в зоне карабахского конфликта, достигнутых в 1994 году.
Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции после встречи с главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном в Ереване. Он подчеркул, что Россия в национальном качестве и как член тройки сопредседателей Минской группы ОБСЕ будет делать все для их соблюдения.
«Мы также считаем важным уделить внимание практической реализации мер доверия, мер по расследованию инцидентов, которые были приняты при российском посредничестве в 2011 году», – заявил российский министр.
Отвечая на вопрос о позиции Турции в ходе апрельских боев между армиями НКР и Азербайджана, Лавров отметил, что заявления из уст турецкого руководства были призывом к войне, а не к миру, что в корне противоречит сопредседателям и позиции мирового сообщества.
«Но мы привыкли к таким выкрутасам турецкого руководства», – сказал он.
Ранее на открытии переговоров в расширенном составе с главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном в Ереване Лавров заявил, что Москва выступает за строгое соблюдение соглашений по бессрочному прекращению огня в Нагорном Карабахе.
«Мы понимаем, какой сейчас период в нагорно-карабахском урегулировании. Мы приложили усилия – лично президент Владимир Путин, – чтобы вспышка насилия была прекращена»,- сказал Лавров.
«Сейчас принципиально строго соблюдать договоренности о прекращении огня и не допускать новых нарушений соглашений 1994 и 1995 годов, в которых закреплен и укреплен режим бессрочного прекращения огня», – подчеркнул министр.
По словам Лаврова, необходимо довести до конца договоренности по линии ОБСЕ о мерах доверия, разрядке напряженности, снайперах.
«Что касается политического урегулирования, то мы готовы делать все возможное. Надо сделать все возможное, чтобы не допустить насилия и инцидентов», – сказал он.