23 Ապրիլ 2016 - 07:52 AMT
Քլունին՝ Ցեղասպանության մասին. Երևույթները պետք է կոչել իրենց անունով, չես կարող հերքել այն, ինչ կատարվել է
Երևանում ընթացող «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 2-րդ գլոբալ ֆորումի ժամանակ, հանրահայտ դերասան, «Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովի համանախագահ Ջորջ Քլունին ասել է.
«Իմ առաջին այցելությունն է Հայաստան: Շատ ուրախ եմ, որ այստեղ եմ, մասնակցում եմ այս հետաքրքիր միջոցառմանը»:
The Washington Post հեղինակավոր թերթի հրապարակախոս, խմբագիր, հայկական արմատներ ունեցող Դևիդ Իգնատիուսը (David Ignatius) Քլունիից հետաքրքրվել է, թե ի՞նչն է ստիպել նրան այցելել Հայաստան, լինել այս ֆորումին:
Ի պատասխան Քլունին ասել է, որ ինքը ծնվել է մի այնպիսի ժամանակաշրջանում, երբ մարդիկ իրենց իրավունքների համար էին պայքարում, ակտիվ էին ու ինքն էլ դաստիարակվել է այդ սկզբունքներով: Դարֆուրի ցեղասպանության մասին հոդվածները կարդալուց հետո որոշել է իր այժմյան հանրահայտ լինելը ի նպաստ ցեղասպանության հետևանքով տուժածների օգտագործել:
«Այժմ ունենալով փառք, ճանաչում ես փորձում եմ օգնել մարդկանց, և ինձ հետևում են տեսախցիկները, որոնց օգնությամբ խնդիրը կընդլայնվի», – նկատել է Քլունին, գրում է Panorama.am-ը:
Ցեղասպանությունները կոտորած համարելը, նրա խոսքով, ճիշտ չէ, բայց դրան հասնելու համար երկար ու բարդ ճանապարհ է պետք:
«Երկար և դժվարին պայքար է եղել մինչև իրերը կոչել են իրենց անուններով, ամեն ինչ բարդ է, բայց ժամանակին: Չես կարող հերքել այն, ինչ կատարվել է: Չես կարող վերադարձնել մի ամբողջ ցեղի, մարդկանց մշակույթը, դա հենց ցեղասպանություն է: Ասում ենք, որ նորից չպետք է կատարվի, բայց նորից ու նորից կատարվում է: Ես կարծում եմ, որ այն, ինչ մենք այսօր անում ենք` երկու իմաստ ունի. առաջինը հետ նայենք ու չմոռանանք՝ դա Հայաստանի պատմության մի մասն է, նաև աշխարհի պատմության մի մասն է, և մյուսն էլ այն է, որ դեպի առաջ պետք է նայել», – ասել է դերասանը:
Aurora Prize միջազգային առաջին մրցանակաբաշխությանը, որը տեղի է ունենալու ապրիլի 24-ին, Քլունին կհայտարարի մրցանակի հաղթողի անունը:
Ապրիլի 22-ից 24-ը Երևանում կկազմակերպվեն հումանիտար ամենահրատապ ճգնաժամերի մասին քննարկումներ, որոնց մասնակցելու համար Հայաստան կժամանեն համաշխարհային մարդասիրական ոլորտի մի շարք բացառիկ գործիչներ: Միջոցառումները կամփոփվեն «Ավրորա» անդրանիկ մրցանակի շնորհումով։ Մրցանակի հավակնորդները չորսն են` Մարգարիտ Բարանկիցեն՝ Բուրունդիից, բժիշկ Թոմ Քաթինան՝ Սուդանից, Սայիդա Ղուլամ Ֆաթիման՝ Պակիստանից, և Հայր Բերնարդ Կինվին՝ Կենտրոնական Աֆրիկայի Հանրապետությունից:

23 Апрель 2016 - 08:28 AMT
Клуни о Геноциде армян: Явления нужно называть своими именами, невозможно отрицать то, что произошло
Всемирно известный голливудский актер Джордж Клуни, выступая на проходящем 23 апреля в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна в Ереване втором глобальном форуме «Против преступления геноцида», поблагодарил президента Армении и предпринимателя, учредителя инициативы 100 LIVES и премии Aurora Prize Рубена Варданяна за приглашение посетить республику.
«Я нахожусь в Армении впервые. Очень рад, что нахожусь здесь и принимаю участие в данном мероприятии», – сказал Клуни, который является также сопредседателем отборочной комиссии Aurora Prize.
Обозреватель влиятельной американской газеты The Washington Post Дэвид Игнатиус (David Ignatius), имеющий армянские корни, поинтересовался у Клуни, что сподвигло его посетить Армению и участвовать в данном форуме. Клуни в ответ отметил, что он родился в эпоху, когда люди боролись за свои права, были активными, и он воспитывался на таких принципах, а после того, как прочитал статьи о геноциде в Дарфуре, решил использовать свою славу во благо пострадавших от геноцидов.
«Будучи известным человеком, я пытаюсь помогать людям», – сказал он, пишет Panorama.am.
Коснувшись политики отрицания геноцидов и в частности Геноцида армян в Османской империи 1915 года, Клуни отметил, что неправильно называть геноцид массовым убийством.
«Был пройден долгий путь, прежде чем стало возможно называть вещи своими именами. Невозможно отрицать то, что произошло. Невозможно вернуть уничтоженную культуру людей. Мы говорим, это больше никогда не должно повториться, но повторяется. Я считаю, то, что мы сегодня делаем, несет в себе 2 послания: необходимо помнить, что произошедшее – часть истории Армении, мировой истории, но при этом необходимо смотреть вперед»,- сказал голливудский актер и режиссер.
Всемирно известный голливудский актер, сопредседатель отборочной комиссии Aurora Prize Джордж Клуни прибыл в Армению 22 апреля. Джордж Клуни на правах сопредседателя отборочной комиссии Aurora Prize объявит имя лауреата. Премия Aurora Prize была создана в рамках инициативы 100 LIVES, в основу которой легли вдохновляющие истории мужества и выживания во время Геноцида армян в Османской империи 1915 года. Премия Aurora Prize будет вручаться ежегодно 24 апреля в столице Армении Ереване.