ԼՂՀ ՀՕՊ ուժերի ռադիոտեղորոշման հետախուզության տվյալների համաձայն՝ 4-օրյա ագրեսիայի ընթացքում արձանագրվել է Ադրբեջանի զինուժի մինչև 60 ուղղաթիռային թռիչք, որից 40-ի դեպքում ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերի ուղղությամբ կիրառվել են տարբեր տիպի զինատեսակներ, որը հաստատվում է ՄԻ-24G ուղղաթիռի անկման վայրում գտնված ավիացիոն զինատեսակների, տեխնիկական գույքի, թռիչքային քարտեզների, օդաչուի նոթատետրի վերլուծությամբ, ինչպես նաև САРПП-12 տիպի ժապավենի վերծանմամբ:
Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ Պաշտպանության նախարարությունը:
2016-ի ապրիլի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակը խոցել է ադրբեջանական ռազմաօդային ուժերին պատկանող ՄԻ-24G հարվածային ուղղաթիռը, որը ռազմական թռիչք էր իրականացնում ԼՂՀ-ի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի ժամանակ: Խոցված ուղղաթիռի ընկման վայրից առգրավվել են. – թռիչքային քարտեզներ;
– օդաչուի պլանշետը;
– գիշերային տեսանելիության սարքավորման շահագործման կարգը;
– ուղղաթիռի օդաչուներից մեկի անձնական նոթատետրը;
– УКВ ACR500-A 30-420 մՀց տիպի ռադիոկայան
– АРК-У2 տիպի ռադիոկողմնացույց;
– САРПП-12 տիպի չվերթի տվյալները ձայնագրող սարք՝ ձայներիզներով;
– սաղավարտին ամրացված գիշերային տեսանելիության սարքի մաս;
– 8 արկ ունեցող 20 մմ թնդանոթի 10 միավոր;
– օպտիկա-էլեկտրոնային համակարգի մոդուլ՝ գիրոկայունացվող հարթակով
Առգրավված գույքի (թռիչքային փաստաթղթեր) տվյալների վերլուծության համաձայն՝ պարզ է դարձել, որ 2016-ի մարտի 31-ից ապրիլի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում խոցված ՄԻ-24G ուղղաթիռը էսկադրիլիայի կազմում «Կալա» օդանավակայանից իրականացրել է թռիչք դեպի «Ժդանովսկ» օդանավակայան՝ «Քյուրդամիր» օդանավակայանում տարանցիկ վայրէջք կատարելով;
Թռիչքային քարտեզի վրա ուրվագծված երթուղին և դրված թիրախները վկայում են, որ անձնակազմին խնդիր էր դրված ԼՂՀ տարածքի խորքում՝ շփման գծից 3-10 կմ խորության վրա գտնվող թիրախներին հարվածներ հասցնելու համար;
Թռիչքային քարտեզի համաձայն՝ մարտի մեջ օդուժ մտցնելու ժամկետները կրճատելու համար պատրաստված էր ցատկահրապարակ;
Լյալյա-Իլյագի լեռան շրջանում ցանցի միջոցով ցուցադրված է ռազմական ավիացիայի մի խումբ ուղղաթիռների հետ օդային կարգավորիչի աշխատանքի հնարավոր ուղղությունը;
Խոցված ուղղաթիռի թռիչքի ընդհանուր տևողությունը կազմում է մոտ 30 ժամ;
Օբյեկտիվ վերահսկողության տվյալ ձայներիզում մատնաշված է երեք առանձին թռիչքների կատարում, այդ թվում նաև՝ վերջին թռիչքի կատարումը:
Տվյալ տեղեկատվությունը ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունն ավելի վաղ տրամադրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը, որպեսզի դրա հետ ծանոթանան Երևանում հավատարմագրված օտարերկրյա երկրների ռազմական կցորդները:
Ադրբեջանական զինուժի գործողությունները, ինչպես նաև խոցված ՄԻ-24Գ ուղղաթիռից առգրավված փաստաթղթերը վկայում են այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նկատմամբ Ադրբեջանի ձեռնարկած 4-օրյա ռազմական ագրեսիան նախօրոք պլանավորված է եղել ադրբեջանական ղեկավարության կողմից:

23 Апрель 2016 - 13:00 AMT
Минобороны НКР: Экипажу сбитого 2 апреля вертолета была поставлена задача нанесения ударов в глубине территории страны
2 апреля 2016 года Армия обороны Нагорно-Карабахской Республики сбила ударный вертолет Ми-24G азербайджанских ВВС, совершавший боевой вылет в ходе военной агрессии Азербайджана против НКР.
С места падения сбитого вертолета были изъяты: полетные карты, планшет летчика, инструкция по эксплуатации оборудования ночного видения, личный блокнот одного из летчиков, радиостанция УКВ ACR500-A 30-420 мГц, автоматический радиокомпас АРК-У2, регистратор параметров полета САРПП-12 с кассетой, часть нашлемного прибора ночного видения, 10 звеньев с восемью снарядами 20 мм пушки, модуль оптико-электронной системы с гиростабилизированной платформой.
Согласно анализу данных из изъятого имущества (летная документация), стало известно, что:
1. в период с 31.03.2016 г. по 01.04.2016 г. сбитый вертолет Ми-24G в составе эскадрильи осуществил перелет с аэродрома «Кала» на аэродром «Ждановск» с промежуточной посадкой на аэродром «Кюрдамир»;
2. маршрут и заданные цели, нанесенные на полетной карте, свидетельствуют о том, что экипажу была поставлена задача по нанесению ударов по целям, находящимся на территории НКР на глубине от линии соприкосновения от трех до десяти километров;
3. согласно полетной карте была подготовлена площадка подскока для сокращения сроков ввода в бой авиации;
4. в районе горы Ляля-Иляги нанесена сетка возможного направления работы авианаводчика с группой вертолетов армейской авиации;
5. общая продолжительность полетов сбитого вертолета составляет около трех часов; 6. в данной кассете объективного контроля зафиксировано выполнение трех раздельных полетов, в том числе и выполнение последнего полета.
Данную информацию Министерство обороны НКР ранее предоставило Министерству обороны Армении для ознакомления с ней аккредитованных в Ереване военных атташе зарубежных стран.
По данным радиолокационной разведки сил ПВО НКР, в ходе 4-х дневной агрессии было зафиксировано до 60 вертолето-вылетов ВС Азербайджана из которых 40 с применением различных типов вооружений по позициям Армии обороны НКР, что подтверждается анализом найденного на месте падения вертолета Ми-24G авиационного вооружения, авиационно-технического имущества, полетных карт, блокнота летчика, а также расшифровкой пленки САРПП-12. В первые 12 часов агрессии ВС Азербайджана, было задействовано 40 вертолетов армейской авиации.
Действия азербайджанских вооруженных сил, а также изъятые документы со сбитого вертолета Ми-24G свидетельствуют о том, что 4-дневная военная агрессия Азербайджана против Нагорно-Карабахской Республики была заранее спланирована азербайджанским руководством.