Այն վայրագությունները, որ ադրբեջանական կողմը կատարել է Արցախում` իրականության մեջ համապատասխանում են ցեղասպանության տարրերին: Այսպիսի հայտարարություն է արել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ Ծիծեռնակաբերդում, հայտնում է Ա1+-ը:
Անդրադառնալով 4-օրյա մարտական գործողությունների դասերին` նախարարն ասել է, որ դրական կողմը մեր զինվորների պատրաստակամությունն էր, իսկ «բացթողումների առումով՝ կատարվել է վերլուծություն, այդ ամենը շտկելու համար»:
Այն հարցին, թե արդյոք Արցախի որևէ տարածք կզիջվի՞ Ադրբեջանին, նախարարը պատասխանել է. «Ի՞նչ տարածքի մասին է խոսքը: Մենք ոչ մի թիզ հող չենք տալու Ադրբեջանին»:
Ապրիլի 23-ին լարված է եղել իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հյուսիսային հատվածի՝ Մարտակերտի շրջանում, ավելացել են կրակոցների, ականանետերից կրակոցների թիվը, ասել է Օհանյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Սովորաբար, լարվածություն լինում է հիշարժան օրերին, երբ փորձում են ստուգել մեր զգոնությունը»,-նշել է նախարարը: «Այսօր առաջին գծում գտնվող ստորաբաժանումներն իրենց պաշտպանական դիրքերում են, հստակ վերահսկում են իրադրությունը և պատրաստ են ցանկացած գործողությունների»,-հայտնեց Ս.Օհանյանը: Անդրադառնալով լուրերին, թե ադրբեջանական կողմը հայկական տանկ է խոցել, Օհանյանն ասաց, որ դա ադրբեջանական կողմի հերթական բացահայտ սուտն է:

Зверства азербайджанцев в Карабахе соответствуют элементам геноцида, сказал министр обороны Армении Сейран Оганян в мемориальном комплексе Цицернакаберд в Ереване, передает Ա1+.
Говоря об уроках, извлеченных из 4-дневных военных действий на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских ВС, министр отметил, что подготовка армянских военнослужащих является большим плюсом, а в отношении упущений был произведен анализ ситуации, чтобы улучшить результаты.
На вопрос о том, будут ли Азербайджану отданы какие-либо территории Карабаха, министр ответил: «О каких территориях идет речь? Мы не отдадим Азербайджану ни пяди земли».
23 апреля и в ночь на 24 апреля в северо-восточном направлении линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск, в Мартакертском районе, ситуация стала более напряженной, увеличилось число обстрелов из минометов, сказал Оганян, передает Panorama.am.
«Как правило, в памятные дни наблюдается напряженность, когда противник пытается проверить нашу бдительность», – отметил министр обороны Армении. «Армянские передовые подразделения с уверенностью контролируют ситуацию и готовы к любым действиям», – сказал он.
Что же касается информации о том, что азербайджанская сторона якобы уничтожила армянский танк, глава Минобороны Армении подчеркнул, что это очередная откровенная ложь азербайджанской стороны.
Читайте также:Замглавы МИД РА: Неприемлемы ни нарушения режима прекращения огня, ни возобновление военных действий