Երևանում առաջին անգամ տեղի է ունեցել «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի շնորհման արարողությունը: Առաջին մրցանակին է արժանացել Մարգարիտ Բարանկիցեն Բուրունդիից:
Բարանկիցեն Բուրունդիի քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո փրկել, բուժել, օգնել և ոտքի է կանգնեցրել հազարավոր երեխաների: Նրա հիմնած Խաղաղության Տուն (Maison Shalom) կոչվող կազմակերպությունը օգնում է Բուրունդիի բոլոր էթնիկ խմբերի երեխաներին։
Իր առաքելությունն սկսելու պահից, նա օգնել է ավելի քան 30.000 որբ և կարիքավոր երեխաների։
Բարանկիցեն արժնացավ $100 հազար պարգևի, ինչպես նաև` իրեն ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպություններին $1 մլն դրամաշնորհի ներկայացնելու իրավունք: Նա ներկայացրեց դրամաշնորհի Fondation du Grand-Duc et de la Grande-Duchesse, Fondation Jean-Francois Peterbroeckas և Fondation Bridderlech Deelen կազմակերպությունները: Մյուս երեք հավակնորդից յուրաքանչյուրը ստացել է $25.000-ի դրամաշնորհ տրամադրելու իրավունք:
Բարանկիցեն ստացել է մրցանակն աշխարհահռչակ դերասան Ջորջ Քլունիի ձեռքերից:
Մրցանակաբաշխությունը վարել են Washington Post խմբագիր Դևիդ Իգնեյշիուսն ու օպերային երգչուհի Հասմիկ Պապյանը:
«Ավրորա» մրցանակը շնորհվում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների անունից և ի երախտագիտություն նրանց, ովքեր փրկության ձեռք մեկնեցին հայ ժողովրդին: Մրցանակին արժանանալու է մերօրյա այն հերոսը, որն օգնում է մարդկանց՝ անձնվիրաբար և բացառիկ ջանքերով:
Դափնեկիրն ստանալու է 100.000 ԱՄՆ դոլարի պարգև եւ նվիրատվության շղթան շարունակելու հնարավորություն. 1.000.000 ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհի ներկայացնելով իրեն ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպություններին։
«Ավրորա» մրցանակը շնորհվելու է ամեն տարի՝ ապրիլի 24-ին, Երեւանում։
Կարդացեք նաև. «Ավրորա» մրցանակաբաշխությունը. Հայկական արմատներով գլոբալ մրցանակի նպատակն ու տեսլականը

24 Апрель 2016 - 18:09 AMT
Впервые в Ереване прошла церемония вручения гуманитарной премии «Аврора», первым лауреатом которой стала Маргерит Баранкитс из Бурунди.
Маргерит Баранкитс в годы гражданской войны и после этого спасла тысячи жизней и заботилась о сиротах и беженцах. Основанная ею организация Дом Мира (Maison Shalom) помогает детям из разных этнических групп Бурунди. С начала своей деятельности Баранкитс оказала помощь более 30 тыс сирот и неблагополучных детей, а в 2008 году открыла больницу, где на сегодняшний день медицинскую помощь получили более 80 тыс пациентов.
Баранкитс назвала три организации, которым она намерена перечислить грант в $100.000 — Fondation du Grand-Duc et de la Grande-Duchesse, Fondation Bridderlech Deelen и Fondation Jean-Francois Peterbroeckas.
Премию Маргерит Баранкитс вручил известный голливудский актер и сопредседатель oтборочной комиссии Джордж Клуни. Церемонию вручения вели редактор Washington Post Дэвид Игнейшиус и оперная певица Асмик Папян.
От лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям, премия Aurora Prize for Awakening Humanity будет ежегодно присуждаться за исключительный вклад в дело сохранения человеческих жизней и продвижения идей гуманизма.
Лауреат премии получит грант в $100.000 и уникальную возможность продолжить благотворительную эстафету, номинировав организации, вдохновившие его самого на гуманитарную деятельность и отвечающие духу премии, на награду в размере $1.000.000. Остальным троим финалистам организаторы премии предоставили по $25.000.
Церемония вручения премии Aurora Prize будет проходить ежегодно 24-го апреля в столице Армении Ереване.