ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը մեկնաբանել է ապրիլի 24-ի կապակցությամբ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունը:
«Ապրիլի 24-ի կապակցությամբ Թուրքիայի նախագահի ուղերձը ժխտողականության հերթական անհաջող դրսևորումն է, Օսմանյան կայսրության իշխանությունների հայերի դեմ իրականացված ցեղասպանության պատասխանատվությունը հայերի վրա դնելու ակնհայտ փորձ:
Թուրքիան շարունակում է ջանքեր գործադրել հավասար հարթության վրա դնելու պատերազմական զոհերին և նրանց, ովքեր զոհ դարձան պետական մակարդակով ծրագրված և իրականացված ցեղասպանության:
Թուրքիայի ժխտողական կեցվածքը ավելի է մեծացնում հայ և թուրք ժողովուրդների միջև առկա անջրպետը, որը վերացնելու լավագույն ճանապարհը պատմությանն առերեսումն է ու ապաշխարհանքը»,– ասվում է ՀՀ փոխարտգործնախարարի մեկնաբանությունում:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը ապրիլի 24-ի կապակցությամբ ցավակցական ուղերձ է հղել Պոլսի Հայոց պատրիարքարանին: Էրդողանի ուղերձում մասնավորապես ասվում է. «Հարգելի Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանին, Պոլսի հայոց պատրիարքության ընդհանուր փոխանորդին: Ողջունում ու ցավակցում եմ մեր այն քաղաքացիներին, որոնք այսօր հավաքվել են Պոլսի հայոց պատրաիքարանի հարկի տակ՝ հարգանքի տուրք մատուցելու առաջին համաշխարհային պատրերազմի տարիներին ողբերգական պայմաններում զոհված օսմանցի հայերի հիշատակին: Հղում եմ իմ ցավակցությունս նրանց թոռներին ու ծոռներին:
Փոխըմբռնման, ինչպես նաև մարդասիրական և պատմական տեսլականի համաձայն մենք կշարունակենք պահպանել հիշողությունները: Միշտ կհիշեցնենք ու կհիշենք հայերի և թուրքերի համատեղ ապրելու մշակույթը, որը մոտ 1000 տարվա պատմություն ունի:
Անկախ էթնիկ և կրոնական ծագումից՝ ես նաև հարգում եմ բոլոր այն օսմանյան քաղաքացիների հիշատակը, որոնք կյանքից հեռացել են նույն այդ ժամանակաշրջանում: Կցանկանայի կրկնել, որ մենք կիսում ենք այդ ընդհանուր ցավը»:

25 Апрель 2016 - 06:58 AMT
Замминистра иностранных дел Армении: Послание Эрдогана – очередное неудачное проявление отрицания Геноцида
Заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян прокомментировал послание турецкого президента Эрдогана от 24 апреля.
Кочарян охарактеризовал послание как очередную неудачную попытку отрицания очевидного, а именно – армянского Геноцида, и потуги возложить ответственность за то, что произошло в последние годы существования Османской империи на самих армян. Таким образом, Турция продолжает свою политику уравнивания погибших в Первой мировой войне и тех, кто стал жертвой осуществленного в государственном масштабе Геноцида.
Такая политика Турции лишь углубляет пропасть между армянским и турецким народами, а лучшим способом избавиться от этого является признание собственной истории и покаяние, говорится в заявлении замминистра иностранных дел Армении.
Президент Турции Реджеп Эрдоган выступил с посланием Константинопольскому патриархату. В послании турецкого президента, в частности, говорится: «Приношу соболезнования нашим согражданам, которые сегодня собрались под крышей Константинопольского патриархата для того, чтобы отдать дань уважения памяти трагически погибшим во время Первой мировой войны османским армянам». Эрдоган отметил в послании, что культуре совместного проживания армян и турок в одной стране насчитывается более 1000 лет, и о ней необходимо помнить. Завершается послание турецкого президента призывом к миру и дружбе, вопреки «силам, пытающимся политизировать историю двух соседних народов»