26 Ապրիլ 2016 - 06:28 AMT
Ապրիլի 26-ի ժամը 10:00-ի դրությամբ բոլոր տուժածների առողջական վիճակը գնահատվում է կայուն: «Արմենիա» հանրապետական բժշկական կենտրոնում ավարտվել է Հալաբյանում ավտոբուսի պայթունից տուժած 14 և 15 տարեկան պատանիների վիրահատությունը։ Վիրահատական բարդ միջամտության արդյունքում բժիշկներին հաջողվել է պահպանել պատանիներից մեկի վերջույթը:Նրանք ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանի ուղեկցությամբ տեղափոխվել են վերակենդանացման բաժանմունք։ Բժիշկները քայլեր են ձեռնարկում նրանց առողջական վիճակի կայունացման ուղղությամբ։ Լրագրողների հետ զրույցում նախարարը նշել է, որ տուժածներից ոչ մեկի կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Առավոտյան տղաները կրկին անցել են բոլոր անհրաժեշտ հետվիրահատական հետազոտությունները, նրանց վիճակը գնահատվում է կայուն ծանր: Երկուսն էլ եկել են գիտակցության, սակայն մեկը դեռևս շնչում է արհեստական սարքի օգնությամբ: Բժշկական անձնակազմի խոսքով` երիտասարդներին հետագայում սպասում է վերականգնողական և պլաստիկ կրկնակի վիրահատություններ:
Ապրիլի 25-ին, Երևանի Հալաբյան-Արզումանյան փողոցների խաչմերուկում՝ «Նիգ» սրճարանի մոտակայքում, ավտոբուսում պայթյուն է որոտացել 63 երթուղուն պատկանող Bogdan մակնիշի 4829Տ պ/հ ավտոբուսում:Զոհվել էր 2 մարդ:
Առավոտյան ժամը 04:00-ի դրությամբ «Արմենիա» հանրապետական բժշկական կենտրոն է տեղափոխվել ավտոբուսի պայթյունից տուժած ևս մեկ քաղաքացի: Ըստ նախնական տվյալների` 62-ամյա կինն ինքնուրույն էր հեռացելպատահարի վայրից, սակայն ավելի ուշ նրա ինքնազգացողությունը վատացել է և նա ծանր վիճակում տեղափոխվել է բժշկական հաստատություն: Մանրամասները ճշտվում են իրավապահ մարմինների կողմից: Մյուս 6 տուժածի առողջական վիճակը մասնագետների և անձամբ ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանի անմիջական ուշադրության կենտրոնում է, ով այս պահին ևս հիվանդանոցում է:
Տուժածներից հղի կնոջը և պտղին նույնպես վտանգ չի սպառնում։ Կինն ԱՆ գլխավոր մանկաբարձ գինեկոլոգ Ռամիկ Աբրահամյանի հսկողության ներքո է։ Եվս մեկ տուժած ՀՀ ԱՆ Ճառագայթային բժշկության և այրվածքների գիտական կենտրոնում բուժօգնություն ստանալուց հետո հրաժարվել է հիվանդանոցային բուժօգնությունից և դուրս է գրվել։ Բոլոր տուժածներն ապահովված են անհրաժեշտ դեղերով և բժշկական պարագաներով։ Արմեն Մուրադյանը շարունակում է մասնագետների հետ քննարկել տուժածների բուժօգնության մանրամասները:

26 Апрель 2016 - 07:59 AMT
Состояние всех пострадавших в результате взрыва пассажирского автобуса в Ереване оценивается как стабильное. В РМЦ «Армения» завершилась операция 14 и 15-летних подростков, в результате сложного хирургического вмешательства удалось сохранить конечность одному из подростков.
Их перевели в реанимацию, врачи предпринимают необходимые меры по стабилизированию их состояния.
В беседе с журналистами министр здравоохранения Армен Мурадян отметил, что жизни пострадавших ничего не угрожает. На утро подростки вновь прошли необходимое послеоперационное обследование, их состояние оценивается как стабильно тяжелое. Оба пришли в сознание, однако один из них все еще находится под аппаратом искусственной вентиляции легких. По словам врачей, подростков ждет период реабилитации и пластические операции.
25 апреля в 21:51 по местному времени в МЧС Армении поступил сигнал о том, что прозвучал взрыв по адресу Алабяна 11 в Ереване, есть пострадавшие, требуется помощь. Взрыв произошел в автобусе под номером 63 марки «Богдан».
По данным на 04:00 утра в РМЦ «Армения» была доставлена еще одна пострадавшая в результате взрыва в автобусе. По предварительным данным, 62-летняя женщина самостоятельно покинула место происшествия, однако позднее ее самочувствие ухудшилось, и она в тяжелом состоянии была доставлена в медцентр. Подробности уточняются со стороны правоохранительных органов.
Состояние остальных шести пострадавших находится под контролем специалистов и лично министра здравоохранения Армена Мурадяна.
Пострадавшая 37-летняя беременная женщина находится в стабильном состоянии, ее жизни и плоду ничего не угрожает. Она находится под личным наблюдением главного акушера-гинеколога Минздрава Армении Размика Абрамяна.
Все пострадавшие обеспечены необходимыми медикаментами и медицинскими принадлежностями.
Читайте также:В Ереване взорвался автобус: По предварительным данным есть 2 жертвы, еще 7 человек пострадали (обновлено)