26 Ապրիլ 2016 - 09:45 AMT
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ՀՀ ԱԱԾ և ոստիկանության օպերատիվ հետախուզական մարմինների հետ համատեղ շարունակվում են իրականացվել ակտիվ և անհետաձգելի քննչական, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ Հալաբյան փողոցում ապրիլի 25-ի ուշ երեկոյան թիվ 63 երթուղու ավտոբուսում տեղի ունեցած պայթյունի պատճառները, հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Նախնական տվալներով՝ պայթյունի պահին ավտոբուսում գտնվել է 10 անձ՝ վարորդը և 9 ուղևոր, որոնցից 2-ը տեղում մահացել են, 7-ը՝ ստացել տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ։
Դեպքի վայրի զննությամբ՝ ի թիվս քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող այլ առարկաների հայտնաբերվել է բջջային հեռախոսային քարտ։ ԱԱԾ օպերատիվ-հետախուզական մարմինների հետ գործակցաբար պարզվել է տվյալ քարտի բաժանորդի ինքնությունը, ով ՀՀ քաղաքացի է, նախկինում երկու անգամ դատված։ Նրա բնակության վայրում օրենքով սահմանված կարգով ապրիլի 26-ին իրականացված խուզարկությամբ հայտնաբերվել է «տրոտիլ» տեսակի պայթուցիկ նյութ, պայթուցիչ սարքեր (դետոնատոր) և տարբեր տեսակի էլեկտրասարքավորումներ, տեղեկացնում է ՀՀ ՔԿ մամուլի խոսնակ Սոնա Տռուզյանը։
«Տրոտիլ» տեսակի պայթուցիկ նյութի տարրեր, հետքեր հայտնաբերվել են նաև ավտոբուսի և դեպքի վայրի զննությամբ առգրավված փորձանմուշների վրա, ինչը հիմնավորվել է նշանակված փորձաքննության նախնական եզրակացությամբ։
Ավտոբուսում պայթյունի պահին գտնված 10 անձանցից 9-ի՝ վարորդի, 7 վիրավորի և 1 զոհի ինքնությունը պարզվել է, բոլորն էլ ՀՀ քաղաքացիներ են։ Ապրիլի լույս 26-ի գիշերն իրականացված անհետաձգելի քննչական գործողությունների շրջանակում, օրենքով սահմանված կարգով, նրանց բոլորի բնակարաններում ևս ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումների հետ համատեղ կատարվել են խուզարկություններ, որոնց արդյունքում քրեական գործի համար հետաքրքրություն ներկայացնող առարկաներ չեն հայտնաբերվել, նրանց հնարավոր առնչությունը տեղի ունեցած պայթյունի հետ հերքվել է։
ԱԱԾ օպերատիվ-հետախուզական մարմինների հետ համատեղ միջոցներ են ձեռնարկվում դեպքի վայրում հայտնաբերված հեռախոսային քարտի բաժանորդի և դեպքի վայրում հայտնաբերված երկրորդ դիակի նույնականացման ուղղությամբ։ Դիակն անճանաչելի է և վերցված փորձանմուշների հիման վրա նշանակվել է ԴՆԹ փորձաքննություն։
Առգրավվել և հետազոտվում են դեպքի վայրում և թիվ 63 ավտոբուսի երթուղու երկայնքով առկա հնարավոր տեսանկարահանող սարքերի տեսագրությունները։
Նախաքննության այս փուլում ահաբեկչության վարկածի վերաբերյալ տվյալներ ձեռք չեն բերվել։ Կատարվում են քննչական և օպերատիվ–հետախուզական միջոցառումներ՝ ավտոբուսում տեղի ունեցած պայթյունի դրդապատճառները պարզելու ուղղությամբ։
Ապրիլի 25-ին, Երևանի Հալաբյան-Արզումանյան փողոցների խաչմերուկում՝ «Նիգ» սրճարանի մոտակայքում, ավտոբուսում պայթյուն է որոտացել 63 երթուղուն պատկանող Bogdan մակնիշի 4829Տ պ/հ ավտոբուսում: Զոհվել է 2 մարդ, տուժել՝ 8: Վիրավորվել են 1963 թ. ծնված Հասմիկ Սուրենի Մելքոնյան, 1979 թ. ծնված Անուշ Արշալույսի Եղիկյան, 1971 թ. ծնված Հարություն Նազարի Թերզյան,Թումոյի աշակերտներ՝2002 թ. ծնված Էդգար Արայիկի Գասպարյան, 2001 թ. ծնված Անահիտ Սարգսի Միքայելյան, 2001 թ. ծնված Ռոլանդ Սուրիկի Խոջայան, 1955 թ. ծնված Արեգնազ Սարգսի Ղալեչյան, 1994 թ. ծնված Արթուր Վաչիկի Մարգարյան, ով տեղափոխվել է «Ճառագայթային բժշկության և այրվածքների գիտական կենտրոն», որտեղ ստանալով համապատասխան բուժօգնություն՝ դուրս է գրվել:

Следственный комитет Армении совместно с оперативно-разведывательными органами СНБ проводит ряд следственных мероприятий по расследованию обстоятельств взрыва пассажирского автобуса под номером 63, произошедшего в Ереване 25 апреля.
По результатам исследования места происшествия, в том числе предметов, имеющих важное значение в ходе расследования, была найдена телефонная карта. Служба нацбезопасности совместно с оперативно-розыскными органами установила личность владельца карты, который является гражданином Армении, ранее дважды судимым.
По месту проживания владельца карты прошел обыск, в ходе которого были обнаружены тротил, взрывные устройства (детонатор) и электроприборы разного типа.
Следы тротила были обнаружены также на образцах, изъятых при осмотре автобуса и места происшествия, что подтвердило предварительное заключение.
По предварительным данным, из 10 человек, находящихся в автобусе, установлены личности 9: водителя, семи раненых и одного погибшего. Все являются гражданами Армении.
В рамках проведенных неотложных следственных мероприятий в ночь на 26 апреля в предусмотренном законом порядке в их квартирах совместно с соответствующими структурами полиции были проведены обыски, по результатам которых не были найдены предметы, представляющие интерес для следствия. Их возможная связь с взрывом была исключена.
Совместно с оперативно-разведывательными органами СНБ проводятся мероприятия по идентификации найденной на месте происшествия телефонной карты и второго тела. Тело погибшего не узнаваемо, поэтому взяты необходимые образцы и будет проведена экспертиза ДНК.
Были изъяты и исследуются записи с камер наблюдения на всем пути следования автобуса. Проводятся следственные и оперативно-разведывательные мероприятия для выяснения причин произошедшего в автобусе взрыва.
25 апреля по адресу Алабяна 11 в Ереване произошелвзрыв в автобусе под номером 63 марки «Богдан», в результате которого 2 человека погибли, еще 8 пострадали. Пострадавшие: Асмик Мелконян (1963 г.р.), Ануш Егикян (1979 г.р.), Арутюн Терзян (1971 г.р.), Эдгар Гаспарян (2002 г.р.), Анаит Микаелян (2001 г.р.), Роланд Ходжаян (2001 г.р.), Артур Маргарян (1991 г.р.), Арегназ Галечян (1955 г.р.). Артур Маргарян был перевезен в ожеговый центр, где получил соответствующую медицинскую помощь и выписался.