28 Ապրիլ 2016 - 06:13 AMT
Ապրիլի 27-ի լույս 28-ի գիշերը հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում գրանցվել է հրադադարի խախտման 23 միջադեպ: Ադրբեջանական կողմը տարբեր տրամաչափի հրաձգային և դիպուկահար զինատեսակներից հիմնականում անկանոն բնույթի կրակահերթեր է արձակել հայ դիրքապահների ուղղությամբ:
ԼՂՀ ՊԲ-ից ստացված օպերատիվ տեղեկատվության համաձայն` ապրիլի 27-ի լույս 28-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը տանկերի, տարբեր տրամաչափի ականանետերի, թնդանոթների, TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային համակարգերի ու ՄՄ-21 (Գրադ) կայանքների կիրառմաբ շարունակել է ինտենսիվ հրետակոծության ենթարկել ՊԲ մարտական դիրքերը` արձակելով ավելի քան 240 արկ: Առավել ինտենսիվ հրետակոծություններ են արձանագրվել շփման գծի արևելյան, հյուսիսային և հյուսիսարևելյան ուղղություններով: ՄՄ-21 (Գրադ) կայանքներից հրետակոծության է ենթարկվել Մատաղիս խաղաղ բնակավայրը:
Հակառակորդի նախահարձակ գործողությունները չեզոքացնելու նպատակով ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները դիմել են կանխարգելիչ և օպերատիվ իրադրության զարգացմանը համահունչ գործողությունների: Այս պահի դրությամբ իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է:

28 Апрель 2016 - 07:01 AMT
В ночь на 28 апреля на северо-восточном направлении армяно-азербайджанской государственной границы зафиксировано 23 случая нарушения режима прекращения огня.
Азербайджанская сторона из стрелкового и снайперского оружия различного калибра вела беспорядочный огонь по армянским позициям.
Передовые подразделения ВС Армении, проявляя сдержанность, прибегали к ответным действиям только в случае крайней необходимости и уверенно контролировали ситуацию на границе, передает пресс-слижба министерства обороны РА.
В ночь на 28 апреля азербайджанские ВС по всей протяженности линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил продолжали интенсивный обстрел боевых позиций Армии обороны НКР, выпустив более 240 снарядов из танков, минометов различного калибра, орудий, реактивной ракетно-артиллерийской установки TR-107, а также установки ММ-21 (Град). Наиболее интенсивный обстрел зафиксирован на восточном, северном и северо-восточном направлениях линии соприкосновения. Противник обстрелял из установки ММ-21 мирный населенный пункт Матагис.
Для нейтрализации наступательных действий азербайджанской стороны передовые подразделения Армии обороны прибегли к превентивным мерам и действиям, соответствующим развитию оперативной ситуации.