21 Փետրվար 2007 - 13:40 AMT
Առաջին անգամ հայ պատմաբանն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության համատեղ ուսումնասիրման մասին թուրքական առաջարկությունը: Ինչպես գրում է թուրքական Sahab թերթը, հայկական սփյուռքի հայտնի պատմաբաններից մեկը` «Կապույտ գրքի» խմբագիր Արա Սարաֆյանը, ընդունել է Թուրքիայի պատմության ինստիտուտի տնօրեն Յուսուֆ Խալաչողլու առաջակը` համատեղ հետազոտության վերաբերյալ:
Նշենք, որ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել է, որ հարաբերությունների բարելավումը Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ կախված է ոչ թե պատմաբաններից, այլ կառավարություններից: Հայաստանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստ է Թուրքիայի հետ երկխոսությանը` առանց նախապայմանների: Հիշեցնենք, որ անգլիացի պատմաբաններ լորդ Բրայսի եւ Արնոլդ Թոյնբիի «Կապույտ գիրքը» (հրատարակության պաշտոնական անվանումը` «Վերաբերմունքը հայերի նկատմամբ Օսմանյան Կայսրությունում 1915-1916 թվականներին») հանդիսանում է Հայոց ցեղասպանության մասին ամենակարեւոր վկայությունների մեկը:

21 Февраль 2007 - 13:40 AMT
Впервые армянский историк Ара Сарафян принял турецкий тезис о совместном изучении Геноцида армян. Как пишет газета Sabah, один из видных историков армянской диаспоры и редактор «Синей книги» заявил, что принял предложение председателя турецкого института истории Юсуфа Халачоглу начать совместные исследования.
Отметим, что президент РА Роберт Кочарян заявил, что налаживание отношений между Арменией и Турцией зависит не от историков, а от правительств. Глава армянского государства подчеркнул, что Армения готова к диалогу с Турцией без предусловий. Напомним, что «Синяя книг» английских историков лорда Брайса и Арнольда Тойнби (официальное название издания – “Отношение к армянам в Османской Империи в 1915-1916 годах”) является одним из важнейших письменных свидетельств о Геноциде армян.