29 Ապրիլ 2016 - 06:40 AMT
ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը մեկնաբանել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայերին ուղղված սպառնալից հայտարարությունը: Փոխնախարարը նշել է, որ այդ հայտարարությունը խոստովանություն է առ այն, որ Հայոց ցեղասպանությունից հարյուր տարի անց էլ Թուրքիայի ղեկավարության մտածելակերպը չի փոխվել:
Խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակի մասին` Էրդողանն ասել էր, թե «Հայաստանը կրակի հետ է խաղում»: «Ադրբեջանն ակնհայտորեն ավելի ուժեղ է այս հակամարտությունում: Ռուսաստանը չի կարող բացահայտ և լիարժեք աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին, քանի որ շահեր ունի նաև Ադրբեջանում»,-ասել է Էրդողանը: Նա ասել է,թե Թուրքիայում 100 հազար հայ է ապրում, որից մոտ 50 հազարը Թուրքիայի քաղաքացիներ չեն: «Մենք լավ ենք վերաբերվում նաև նրանց, ով կացության թույլտվություն չունի»,-ասել է Թուրքիայի նախագահը:
Փոխնախարարը նշել է, որ Թուրքիայի նախագահը փորձում է սպառնալ Հայաստանին՝ կապակցելով Թուրքիայում բնակվող հայության կախվածությունը երկրի իշխանություններից և այս տարվա ապրիլի 24-ին արված իր ժխտողական հայտարարությունը:
«Ըստ այդ հայտարարության՝ Ադրբեջանը նման չէ ոչ հարևան պետություններին, ոչ էլ Ուկրաինային: Մնում է ավելացնել, որ Ադրբեջանը իր այլատյացությամբ, ապակայունության և արյունահեղության ալիք տարածելու մոլուցքով ու ցեղասպան մոտեցումներով նման է և նույնական մեկ պետության՝ Թուրքիայի հետ:
Թե Անկարայի, թե Բաքվի նմանատիպ ջղաձիգ հայտարարություններն արտահայտությունն են իրենց ռասիստական քաղաքականության արդյունքում միջազգային ասպարեզում խորը մեկուսացման մեջ հայտնվելու սարսափի»,-ասել է Շավարշ Քոչարյանը:

29 Апрель 2016 - 14:35 AMT
Замглавы МИД РА: Спустя 100 лет после Геноцида армян менталитет руководства Турции так и не изменился
Заместителя министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян прокомментировал заявление президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана с угрозами в адрес армян.
Замминистра отметил, что руководство Турции даже через 100 лет не поменяла свой менталитет.
Армения играет с огнем, заявил президент Турции Реджеп Эрдоган, говоря об обострении ситуации в зоне карабахского конфликта.«На фоне происходящих столкновений Азербайджан и его президент Ильхам Алиев набирают силу. К тому же Россия не может оказать Армении полной поддержки. Во всяком случае, открыто не поддерживает, поскольку имеет взаимовыгодные отношения и с Азербайджаном»,- сказал Эрдоган. Он отметил, чтов Турции около 100 тысяч армян, из которых около 50 тысяч не являются гражданами Турции. «Мы с пониманием относимся и к тем, у кого нет права на проживание»,- подчеркнул Эрдоган.
«Данное заявление – признание в том, что спустя 100 лет после Геноцида армян менталитет руководства Турции так и не изменился. Президент Турции пытается угрожать Армении, упоминая о зависимости проживающих в Турции армян от властей страны в связке со сделанным им 24 апреля заявлением об отрицании Геноцида»,- сказал Шаварш Кочарян.
«Согласно последнему заявлению президента Турции, Азербайджан не похож ни на соседние страны, ни на Украину. Остается добавить, что Азербайджан своей ксенофобией, манией распространять волну дестабилизации и кровопролития и геноцидальными подходами похож и идентичен с одним государством – Турцией.
Подобные истеричные заявления как Анкары, так и Баку являются проявлением ужаса в связи с перспективой оказаться в результате своей расистской политики в глубокой международной изоляции»,- подчеркнул Кочарян.