3 Մայիս 2016 - 09:52 AMT
Հայկական կողմերը դեմ չեն փուլային կարգավորմանը, որի շրջանակներում Ադրբեջանը նախևառաջ կճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը, կվերադարձնի իր կողմից ԼՂ օկուպացված տարածքները և բանակցություններ կսկսի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ սահմանների հստակեցման շուրջ: Այսպիսի հայտարարությոն է արել ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը Հանրային ռադիոյի «Ստատուս քվո» հաղորդման ժամանակ:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը վստահեցրել էր, թե Ադրբեջանը դուրս չի եկել բանակցություններից, և Բաքուն կողմ է խաղաղ բանակցային գործընթացին:
«Երբ որ Ադրբեջանն ասում է, որ ինքն, ըստ էության հրաժարվելով փաթեթայինից, տեսնում է փուլային լուծում, ավելին, ասում է, որ փուլային ասելով հասկանում է իր՝ ինչպես ինքն է բնութագրում օկուպացված տարածքների վերադարձ, որից հետո՝ խոսենք, այդ դեպքում մենք ասում ենք. դեմ չենք փուլայինին, որն արդեն լրիվ այլ սցենար է: Այն ենթադրում է առաջին հերթին Ադրբեջանի կողմից ԼՂՀ ճանաչում, ԼՂՀ օկուպացված տարածքների վերադարձ, որոնք առայսօր գտնվում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ՝ դա Մարտունու շրջանի և Մարտակերտի շրջանի հատվածներն են, Շահումյանի շրջանը ամբողջությամբ, որից հետո Ադրբեջանը կարող է նստել ԼՂ հանրապետության հետ բանակցություններ վարել սահմանների ճշգրտման մասին: Այսինքն, բոլոր փաստաթղթերում՝ լինի Մադրիդյան սկզբունքներ, թե Կազանի փաստաթուղթ, ըստ էության դրված է փաթեթային տարբերակ, որը փորձում էր կողմերի մոտեցումները փոխզիջումների շնորհիվ, այսպես ասած, մերձեցնել»,-ասել է փոխնախարարը:
Քոչարյանը նշել է, որ Ադրբեջանը, ձևականորեն կողմ լինելով փաթեթին, ըստ էության շեշտադրում է արել միայն այն կետերի վրա, որոնք իրեն ձեռնտու են, որով և փորձում էր աղավաղել փաթեթայինը և բերել դեպի փուլային: «Դա, իմ կարծիքով, պատասխան է, որը հնչեցրեց Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը, բայց դա նաև այլ իմաստ է պարունակում»,-հավելել է նա:
Փոխնախարարը նշել է նաև, որ վերջին օրերին Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիայից և վայրագություններից հետո, լիովին ակնհայտ է, որ այն, ինչ որ դրված էր այն բոլոր տարբերակների հիմքում, վերանայման կարիք ունի:
Նա հավելել է, որ այս իրավիճակը ցույց տվեց, որ Ադրբեջանը չի հրաժարվել ի սկզբանե իր կողմից որդեգրած ռազմական, ուժային քաղաքականությունից՝ հայատյացությունից: «Պարզ է նաև, որ կա 1994 թ-ի մայիսի 12-ին զինադադարի և ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին համաձայնագիրը, ավելին, կա նույն թվականի արդեն հունիսի 27-ի պայմանագիրը, որտեղ ուղղակի նշված է, որ զինադադարը գործելու է մինչև մեծ քաղաքական պայմանագրի ստորագրումը: Եվ վերջապես, 1995 թվականի պայմանագիր՝ զինադադարի ռեժիմը ամրապնդելու մասին»,-ասել է Քոչարյանը:
«Եթե Ադրբեջանը կարող է միանգամից հրաժարվել իր միջազգային պարտավորություններից և իր ստորագրությունից, փորձում է ասել, որ դա այսօր չի գործում, պետք է արդեն հասկանանք, նաև միջնորդները պետք է հասկանան: Ենթադրենք վաղը ինչ որ համաձայնագիր ենք ստորագրում, ստորագրում է նաև Ղարաբաղը, չէ՞ որ Ադրբեջանը նույն ձևով կարող է հրաժարվել: Պետք է հստակ գիտակցել, որ գործ ունենք այնպիսի սուբյեկտի հետ, որը ցանկացած պահի կարող է հրաժարվել: Իսկ դա նշանակում է, որ առանց դա հաշվի առնելու չի կարելի առաջ գնալ»,-ասել է փոխնախարարաը; Նա հավելել է, որ հետևաբար, այն, ինչ վերաբերում է հենց կարգավիճակին, չի կարելի թողնել անորոշության մեջ:
«Իսկ տարածքների վերադարձի մասին հիմա խոսելը ես համարում եմ կոպիտ սխալ: Չի կարելի խոսել որևէ տարածքի զիջման մասին առնվազն երկու պատճառով. դրա մասին կարող է խոսել միայն Լեռնային Ղարաբաղը, և երկրորդը` այն դեպքում, երբ հակառակորդը ընդհանրապես բացառում է որևէ կարգավիճակ, խոսել զիջումների մասին անիմաստ է: Միակողմանի զիջումներ չեն լինում»,- հայտարել է ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը: Անդրադառնալով միջնորդների դերակատարմանը և նրանց կողմից ոչ հասցեական մեղադրանքներ հնչեցնելու դիրքորոշմանը` փոխարտգործնախարարը նշել է, որ հայկական կողմերը միշտ հայտարարում են դրա կարևորության մասին: «Առավել ևս ապրիլյան դեպքերից հետո դրա մասին բաց հայտարարում ենք»:
Խոսելով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի Բլումբերգին տված հարցազրույցի և Սերժ Սարգսյանի մատնանշած երեք կարևոր սկզբունքների մասին` փոխնախարարը բնական է համարել դրանք:
«Երբ որ կրակում են, ի՞նչ բանակցությունների մասին է խոսքը: Որպեսզի խոսեն բանակցային սեղանին վերադառնալու մասին, անհրաժեշտ է առնվազն՝ չկրակեն, բացառվեն հետագայում նման միջադեպերը, ժողովուրդներին պատրաստեն խաղաղության և ստեղծեն վստահության մթնոլորտ: Սրանցից հետո նոր կարելի է խոսել»,- նշել է փոխարգործնախարարը:
Պատասխանելով այն դիտարկմանը, թե շատ են դժգոհություններն արտաքին գերատեսչության վարած քաղաքականությունից, փոխարտգործնախարարը բնական է համարել, ասելով, որ ցանկացած պետական կառույց պետք է քննադատվի, որովհետև առանց քննադատության առաջ գնալ չի կարելի:
«Պարզապես քննադատությունը պետք է լինի հիմնավորված և ոչ անձնավորված»,- իր խոսքը եզրափակել է ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
ՀՀ կառավարության մայիսի 5-ի նիստի օրակարգում ՀՀ կառավարության քննարկմանն է ներկայացվելու Ազգային ժողովի պատգամավորներ Զարուհի Փոստանջյանի և Հրանտ Բագրատյանի՝ օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացրած «Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
Նախագծի քննարկմանը հարակից զեկուցմամբ հանդես է գալու ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:

3 Май 2016 - 10:16 AMT
Статус Нагорного Карабаха не должен оставаться неопределенным, так как азербайджанская сторона может в любой момент отказаться от своих обязательств, сказал в эфире передачи «Статус Кво» на Общественном радио Армении заместитель министра иностранных дел Шаварш Кочарян.
Он напомнил, что армянская сторона всегда выступала за пакетный вариант урегулирования конфликта, а Азербайджан ратовал за поэтапное решение проблемы – передачу ей территорий, а затем обсуждение остальных вопросов.
Ранее глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров заявил, что Баку не вышло из переговоров и приветствует мирное урегулирование карабахского конфликта.
«В таком случае мы предлагаем другой сценарий – признание Нагорно-Карабахской Республики Азербайджаном, возвращение Карабаху оккупированных территорий, находящихся сейчас под контролем Азербайджана, а это часть Мартунинского и Мартакертского районов, а также Шаумяновский район. После чего они могут вести переговоры с НКР по уточнению границ», – сказал Кочарян.
Он напомнил, что в основу всех документов, предлагаемых посредниками, был заложен пакетный вариант, предусматривающий сближение позиций сторон путем компромиссов, но Азербайджан, поддерживающий формально пакетное урегулирование, акцентировал внимание на выгодных для себя пунктах, искажая процесс и стремясь к поэтапному урегулированию.
Замглавы МИД Армении добавил, что недавняя агрессия Азербайджана против НКР, варварства и чудовищные военные преступления, совершенные по почерку международных террористов, показали: все, что заложено в основу вариантов урегулирования, нуждается в пересмотре.
«Эта ситуация показала, что Азербайджан не отказался от силовой политики и армянофобии», – сказал Кочарян, напомнив, что в 1994 году были подписаны два соглашения – одно о прекращении военных действий и установлении режима прекращения огня.
Во втором указывается, что это положение действует до заключения большого соглашения. Кроме того, в 1995 году было подписано соглашение об укреплении режима прекращения огня.
«То есть, Азербайджан имеет международные обязательства по этим соглашениям. И если он отказывается от своих обязательств сегодня, то же самое может сделать и в последующем», – сказал Кочарян.
«Мы должны четко осознать, что имеем дело с субъектом, который в любой момент может отказаться от своих обязательств, а без учета этого обстоятельства нельзя идти вперед. Статус Карабаха не может быть неопределенным», – добавил он, пишет АРКА.
По словам замглавы МИД, Азербайджан всегда стремился «освободиться» от вышеуказанных документов и не потому, что он уповает на силу.
«Существует три международных документа, которые в качестве субъекта подписала Нагорно-Карабахская Республика. Это означает, что Азербайджан признал НКР как минимум стороной конфликта. Сейчас для Баку наличие этих документов – проблема, и отказ от них – вопрос жизни и смерти. Но все такие попытки абсурдны», – сказал Кочарян.
В частности, он напомнил, что Баку даже пытается заменить три соглашения 1994-1995 гг. устными договоренностями о прекращении огня после апрельской эскалации конфликта, призванными восстановить нарушенный режим, установленный этими документами.
Замглавы МИД отметил также, что для возвращения за стол переговоров нужно, чтобы как минимум не стреляли, были в будущем исключены подобные инциденты, а народы готовились к миру путем создания атмосферы доверия и прекращения нагнетания ненависти.
Кроме того, по его словам, говорить о каких-либо территориях может только Нагорный Карабах.
«Но сейчас, когда противник исключает какой-либо статус Карабаха, говорить об этом вообще бессмысленно. Односторонних уступок не бывает», – подчеркнул Кочарян.
На одобрение правительства представлен законопроект депутатов Заруи Постанджян и Гранта Багратяна о признании Нагорно-Карабахской республики. Проект будет обсужден на заседании правительства 5 мая. В проекте заключения правительства отмечается, что принятие данного закона Правительство обуславливает итогами обсуждений между Арменией и НКР, учитывая последующие развития и внешние факторы.