Երեւանի եւ Բաքվի մամուլի ակումբները համատեղ նախագծի շրջանակներում հրատարակել են «Ղարաբաղյան հակամարտություն` հասկանալ միմյանց» գիրքը: Գրքի շնորհանդեսը տեղի ունեցավ փետրվարի 26-ին Երեւանում: Ղարաբաղյան հակամարտությանն ու հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին նվիրված գրքում տեղ են գտել չորս հեղինակների` երկու քաղաքագետների եւ երկու լրագրողների աշխատանքները: Հեղինակները, որոնցից երկուսը հայեր են, իսկ երկուսը Ադրբեջանի ներկայացուցիչներ, փորձել են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների օրակարգում շահերի շփման եզրեր գտնել, որոնց հիման վրա հնարավոր կլինի փոխըմբռնում հաստատել ժողովրդների միջեւ եւ կարգավորել Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը: Շնորհանդեսին ներկա հեղինակներից մեկը` հայ քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը հուսով է, որ այստեղ տեղ գտած կարծիքներն ու առաջարկները թույլ կտան նոր հնարավորություններ բացել երկու կողմերի կառուցողական երկխոսության համար: Նա նաեւ հավելել է, որ իրեն ուրախացրել է ադրբեջանցի գործընկեր Ռասիմ Մուսաբեկովի այն կարծիքը, թե երկու կողմերի միջեւ բանակցային գործընթացում պետք է հաշվի առնել նաեւ ԼՂՀ իշխանությունների դիրքորոշումը:
Գիրքը հրատարակվել է 1000 նմուշ տպաքանակով գերմանական Ֆրիդրիխ Էբերտի անվան հիմնադրամի աջակցությամբ: Շնորհանդեսին ներկա այդ հիմնադրամի հարավկովկասյան գրասենյակի ղեկավար Գյունտեր Ֆիխտները հայտարարել է, որ այդ գիրքը կօգնի հայ եւ ադրբեջանցի հասարակություններին առավել տեղեկացված լինել ղարաբաղյան հարցում: Նա նաեւ նշել է, որ «երկու հասարակությունների համար Ղարաբաղի խնդիրը ծայրաստիճան ցավոտ է, եւ եթե կողմերը ցանկանում են փոխզիջման հասնել այդ հարցում, այդ հանգամանքը պետք է անպայման հաշվի առնել»: «Ղարաբաղյան հակամարտություն` հասկանալ միմյանց» գրքի շնորհանդեսն օրերս կկայանա նաեւ Լեռնային Ղարաբաղում, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:

Ереванский и Бакинский пресс-клубы в рамках совместного проекта выпустили в свет книгу “Карабахский конфликт: понять друг друга”. Презентация книги состоялась 26 февраля в Ереване. В книге, посвященной карабахскому конфликту и армяно-азербайджанским отношениям, нашли место работы четырех авторов – двух политологов и двух журналистов. Авторы издания, в числе которых двое армян и двое представителей Азербайджана, попытались найти в острой повестке армяно-азербайджанских отношений те точки соприкосновения интересов, на базе которых возможно было бы построить взаимопонимание между народами и урегулировать проблему Нагорного Карабаха. Присутствовавший на презентации книги один из авторов, армянский политолог Степан Григорян надеется, что мнения и предложения, нашедшие здесь место, позволят открыть новые возможности для конструктивного диалога двух сторон. Он также добавил, что его обрадовало мнение азербайджанского коллеги Расима Мусабекова о том, что в переговорном процессе между двумя сторонами должна учитываться также и позиция властей Нагорно-Карабахской Республики.
Издание книги осуществлено при поддержке немецкого фонда им. Фридриха Эберта тиражом в 1000 экземпляров. Присутствовавший на презентации руководитель Южнокавказского офиса фонда им. Фридриха Эберта Гюнтер Фихтнер заявил, что эта книга поможет армянскому и азербайджанскому обществам быть более информированными в нагорно-карабахском вопросе. Он также отметил, что “для обоих обществ проблема Карабаха крайне болезненная, и если стороны хотят достичь компромисса в этом вопросе, это обстоятельство следует обязательно учитывать”. Презентация книги “Карабахский конфликт: понять друг друга” в ближайшие дни пройдет также и в НКР, сообщает ИА Regnum.