11 Մայիս 2016 - 06:25 AMT
«Եվրատեսիլ-2016» երգի միջազգային մրցույթում Հայաստանը ներկայացնող Իվետա Մուկուչյանն անցել է եզրափակիչ փուլ:
Մուկուչյանը հանդես է եկել LoveWave երգով, որի համահեղինակներն են Լևոն և Լիլիթ Նավասարդյանները, խոսքերի համահեղինակները՝ Իվետա Մուկուչյանն ու Սթեֆանի Քրաթչֆիլդը:
Քվեարկության ընթացքում մեր մասնակիցը Հայաստանի եռագույնի հետ ծածանել է նաև ԼՂՀ դրոշը: Առաջին կիսաեզրափակչին հաջորդած մամուլի ասուլիսի ժամանակ շվեդ լրագրողներից մեկը խնդրել է Մուկուչյանին մեկնաբանել իր քայլը, ինչին ի պատասխան նա ասել է.
«Մի մոռացեք՝ ես ներկայացնում եմ իմ երկիրը, և սիրտս, մտքերս ու հույզերս հայրենիքիս հետ են: Այն ամենը, ինչի մասին ուզում եմ բղավել, կոչ անում՝ սահմանին խաղաղությունն է: Հայաստանը խաղաղություն է ուզում: Հենց այդ պատճառով էլ գրել եմ իմ երգը՝ «Սիրո ալիք»: Դրոշն էլ բարձրացրել եմ, որ մարդիկ կենտրոնանան այդ մտքի վրա՝ խաղաղություն ամբողջ աշխարհում»:
Հայ պատվիրակի կողմից ԼՂ դրոշի ծածանմանն անդրադարձել է նաև մի ադրբեջանցի լրագրող` կոչ անելով մրցույթի հանձնաժողովին լուրջ քայլեր ձեռնարկել տվյալ հարցի առնչությամբ, գրում է Tert.am-ը։
Առաջին կիսաեզրափակչի արդյունքով եզրափակիչ են անցել Հայաստանի, Ռուսաստանի, Նիդերլանդների, Հունգարիայի, Խորվաթիայի, Ավստրիայի, Ադրբեջանի, Չեխիայի, Կիպրոսի, Մալթայի ներկայացուցիչները:
Առաջին կիսաեզրափակչում ելույթ է ունեցել 18 երկրի՝ Ֆինլանդիա, Հունաստան, Մոլդովա, Հունգարիա, Խորվաթիա, Նիդեռլանդներ, Հայաստան, Սան Մարինո, Ռուսաստան, Չեխիա, Կիպրոս, Ավստրիա, Էստոնիա, Ադրբեջան, Մոնտենեգրո, Իսլանդիա, Բոսնիա Հերցեգովինա, Մալթա ներկայացուցիչ:
Երկրորդ կիսաեզրափակչում՝ մայիսի 12-ին, ելույթ են ունենալու հետևյալ երկրների ներկայացուցիչները՝ Լատվիան, Լեհաստան, Շվեյցարիա, Իսրայել, Բելառուս, Սերբիա, Իռլանդիա, Մակեդոնիա, Լիտվա, Ավստրիալիա, Սլովենիա, Բուլղարիա, Դանիա, Ուկրաինա, Նորվեգիա, Վրաստան, Ալբանիա, Բելգիա, գրում է Panorama.am-ը:
«Եվրատեսիլ-2016» երգի միջազգային մրցույթի եզրափակիչը կայանալու է մայիսի 14-ին:
Առաջին և երկրորդ կիսաեզրափակիչների՝ ժյուրիի և հեռուստադիտողի քվեարկության արդյունքում (50×50) եզրափակիչ են անցնելու 20 հոգի (ամեն կիսաեզրափակչի՝ 10 երկրի ներկայացուցիչ):
«Եվրատեսիլ 2016»-ին Մեծ հնգյակի երկրների (Ֆրանսիա, Իսպանիա, Գերմանիա, Իտալիա, Մեծ Բրիտանիան) և մրցույթն ընդունող Շվեդիայի ներկայացուցիչներն իրենց ելույթները սկսելու են կիսաեզրափակիչ փուլից, բայց առանց քվեարկությամբ անցնելու հայտնվելու են եզրափակիչ փուլում։ Նրանք կունենան կիսաեզրափակիչ փուլի մյուս մասնակիցների համար քվեարկելու իրավունք։

Представляющая Армению певица Ивета Мукучян прошла в финал конкурса «Евровидение» по итогам первого полуфинала, который прошел 10 мая в столице Швеции Стокгольме.
На конкурсе Ивета Мукучян исполняет песню «LoveWave», соавторами музыки к которой являются Левон и Лилит Навасардяны, соавторами слов – Ивета Мукучян и Стефании Кратчфилд.
Во время голосования Ивета Мукучян возле флага Армении развернула также флаг Нагорно-Карабахской Республики. Во время пресс-конференции, которая состоялась после первого полуфинала конкурса один из шведских журналистов попросил Ивету прокомментировать этот поступок, в ответ на что представительница Армении сказала, что «она просто хочет, чтобы на границах царил мир», пишет Tert.am.
Факта наличия флага НКР коснулся также присутствующий на мероприятии азербайджанский журналист, призвав жюри конкурса предпринять меры в связи с этим.
Вместе с армянской исполнительницей в финал вышли участники из России, Азербайджана, Нидерландов, Венгрии, Хорватии, Австрии, Чехии, Кипра и Мальты.
В первом полуфинале конкурса страны-участники выступили в следующем порядке: Финляндия, Греция, Молдова, Венгрия, Хорватия, Нидерланды, Армения, Сан-Марино, Россия, Чехия, Кипр, Австрия, Эстония, Азербайджан, Черногория, Исландия, Босния-Герцеговина, Мальта.
Во втором полуфинале, который состоится 12 мая, примут участие следующие страны: Латвия, Польша, Швейцария, Израиль, Белоруссия, Сербия, Ирландия, Македония, Литва, Австралия, Словения, Болгария, Дания, Украина, Норвегия, Грузия, Албания, Бельгия, пишет Panorama.am. Финал конкурса состоится в 14 мая.
В «Евровидении-2016» примут участие 43 страны. В результате голосования телезрителей по итогам 1-го и 2-го полуфиналов (50×50) в финал пройдут 20 участников.По правилам конкурса в полуфиналах не участвуют представители стран «большой пятерки» – Франции, Великобритании, Германии, Италии и Испании и страны – победительницы прошлого конкурса, их выступление состоится сразу в финале.