14 Մայիս 2016 - 06:57 AMT
Մայիսի 13-ի լույս 14-ի գիշերը հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում ադրբեջանական կողմը շարունակել է տարբեր տրամաչափի հրաձգային և դիպուկահար զինատեսակներից անկանոն բնույթի կրակահերթեր արձակել հայ դիրքապահների ուղղությամբ:
ՀՀ զինված ուժերը վերահսկում են սահմանային իրավիճակը և վստահորեն իրականացնում են առաջադրված խնդիրները, հայտնում է ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
ԼՂՀ ՊԲ-ից ստացված օպերատիվ տեղեկատվության համաձայն` մայիսի 13-ի կեսօրից հետո ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում ստեղծված լարվածությունը պահպանվել է նաև մայիսի լույս 14-ի գիշերը:
Հակառակորդը շարունակել է խախտել կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը` կիրառելով 60 (53 արկ), 82 (142 արկ) միլիմետրանոց ականանետեր, ՀԱՆ-17 (30 արկ) ու ՌՊԳ-7 (2 արկ) տիպի նռնականետեր և ԶՈւ-23-2 տիպի զենիթային կայանք (30 կրակոց):
Հատկանշական է, որ հակառակորդը շփման գծի հրետակոծությունը և իրադրությունն ապակայունացնելու իր քայլերը բարդել է ղարաբաղյան կողմի վրա, ինչը ևս մեկ անգամ վկայում է, որ ադրբեջանական կողմը արհամարhում է խնդրի կարգավորմանն ուղղված միջնորդական ջանքերը և դիտավորյալ սրում է իրավիճակը:
ՊԲ առաջապահ զորամասերի կողմից ձեռնարկված պատասխան գործողությունների արդյունքում հակառակորդի ակտիվությունը ճնշվել է:

В ночь с 13 на 14-е мая на северо-восточном участке армяно-азербайджанской границы азербайджанская сторона продолжала вести беспорядочный огонь из стрелкового и снайперского оружия различного калибра по армянским постам.
ВС Армении уверенно контролируют ситуацию на границе и уверенно исполняют поставленные перед ними боевые задачи, передает пресс-служба министерства обороны Армении.
Согласно информации пресс-службы министерства обороны НКР начиная со второй половины дня 13 мая и до утра 14 мая на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил сохранялась напряженная ситуация.
Азербайджан продолжил нарушать договоренность о прекращении огня, применив 60мм (53 снаряда), 82мм (142 снаряда) минометы, гранатометы типа АГС-17 (30 снарядов) и РПГ-7 (2 снаряда) и зенитную установку ЗУ-23-2 (30 залпов).
Вследствие нарушения договоренности со стороны противника на оборонительном участке одной из воинских частей Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, тяжелое ранение получил военнослужащий Ованнес Эдуардович Погосян, 1995 года рождения. Показательно, что противник, как обычно, поспешил взвалить свою вину за дестабилизацию на линии соприкосновения на карабахскую сторону, что не соответствует действительности. Передовые части Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики соблюдают договоренности о прекращении огня и прибегают к ответным действиям только в случае крайней необходимости.