14 Մայիս 2016 - 12:10 AMT
Եվրոպական խորհրդարանի իսպանացի պատգամավոր Խավիեր Նարտը ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Կարինե Աճեմյանի ուղեկցությամբ մայիսի 14-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Եվրախորհրդարանի պատգամավորը ծաղիկներ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին ու խոնարհումով հարգել մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը: Նարտը եղել է նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, գրառում կատարել պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:
Եվրոպական խորհրդարանը 2015-ի ապրիլի 15-ի լիագումար նիստում ընդունել է «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի» վերաբերյալ բանաձևը: Ընդունված փաստաթուղթը հաստատում է 1987 թվականի՝ Ցեղասպանությունը փաստող բանաձևի դրույթներն ու կոչ անում Թուրքիային ճանաչել այն: Քվերակության արդյունքների հրապարակումից հետո դահլիճում ծափահարություններ են հնչել:
Եվրախորհրդարանը պաշտոնապես ճանաչել է Ցեղասպանությունը դեռ 1987 թվականին։ 2015 թվականի մարտի 13–ի մեկ այլ բանաձևով Եվրախորհրդարանը կոչ արեց ԵՄ անդամ երկրներին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։

14 Май 2016 - 12:40 AMT
Депутат Европарламента от Испании Хавьер Нарт в сопровождении депутата НС РА Карине Ачемян 14 мая посетил мемориальный комплекс «Цицернакаберд», посвященный жертвам Геноцида армян.
Хавьер Нарт возложил цветы к обелиску памяти жертв Геноцида армян и поклоном почтил память полутора миллионов невинных жертв.
Он также посетил Музей-институт Геноцида армян, оставил запись в Книге почетных гостей.
Европейский парламент в ходе пленарного заседания 15 апреля после обсуждения на тему 100-летней годовщины Геноцида армян единогласно одобрил резолюцию «О провозглашении 24-го апреля в Евросоюзе Днем памяти жертв Геноцида армян». Резолюцией предусматривается принятие соответствующих документов парламентами всех стран-членов ЕС. На обсуждении проекта резолюции депутаты Европарламента призвали Турцию признать Геноцид армян.