17 Մայիս 2016 - 09:14 AMT
Վիեննայից Երևան վերադառնալիս ինքնաթիռում հայկական մի քանի ԶԼՄ-ին տված հարցազրույցում նախագահ Սերժ Սրագսյանն անդրադարձել է նաև վերջին շրջանում տարածքային կորուստների վերաբերյալ խոսակցություններին և տարբեր շահարկումներին:
Ըստ նախագահ Սարգսյանի, գոյություն ունի քարտեզ և հաշվարկներ են արվում. «Եթե ինչ-որ մի բան կորցրել ես, այդ մի բանն ի՞նչ նշանակություն ունի: Ռազմավարական, մարտավարական, թե ընդամենը կարող է ունենալ որոշակի հոգեբանական նշանակություն»:
Ըստ ՀՀ ղեկավարի, որպես անվտանգության գոտի 800.000 հա ունեցող հայկական ուժերը կորցրել են 800 հա-ի տարածք, (8 քկմ,- խմբ.) որը ռազմավարական կամ մարտավարական տեսակետից որևէ նշանակություն չունի:
«Զուտ հոգեբանական առումով՝ այո, ադրբեջանցիները կարող են իրենց ժողովրդին համոզել, որ ինչ-որ մի արդյունքի հասել են, բայց համեմատեք՝ յուրաքանչյուր հա-ի դիմաց 1 զոհ ու 2 վիրավոր են տվել, ճիշտ թվերը միայն իրենք գիտեն: Դա շատ է: Համեմատեք, թե այդ 800 հազար հա գրավելու համար ինչքան զոհ պիտի տային»,- ասել է նա:
Նախագահի խոսքով, հայկական կողմ ի վիճակի էր վերականգնել այդ ստատուս-քվոն, բայց այլ հարց է, թե «արդյոք արժեր այդ 800 հա-ի համար կորցնել այդքան մարդ, որոնց կարիքը դեռ շատ ենք ունենալու… Ինձ համար շատ կարևոր են մեր զինվորներն ու սպաները»,- եզրափակել է նախագահը՝ կոչ անելով խորհուրդներ տվողներին գնալ առաջնագիծ, գնահատել իրավիճակն ու հասկանալ մետրի ու մարդու տարբերությունը:
Նա նշել է, որ հաղթանակը կամ պարտությունը նրանում է, թե ինչ նպատակ է դրվել և արդյոք ստացվել է կատարել այն:
«Այստեղ չեմ ուզում հետին թվով եզրակացություններ անել, կուրծք ծեծել ու ասել, որ հաղթել ենք: Կարող եք հարցնել ՊՆ ամբողջ սպայակազմից, ում հետ հանդիպել եմ, մեր ԱԱԽ բոլոր անդամներին, թե ինչպես էի տեսնում իրադարձությունների զարգացումը դեռ տարիներ առաջ ու ինչ տեղի ունեցավ: Հստակ խնդիր եմ դրել մեր ԶՈւ-ի ու անվտանգության համակարգի առջև՝ թույլ չտալ մեր անվտանգության համակարգի ճեղքում ու քայքայում, այսինքն՝ ձախողել հակառակորդի ծրագրերը»,- նշել է նախագահը:
Սերժ Սարգսյանի պնդմամբ, բոլորն էլ համոզվել են, որ ադրբեջանցիների ծրագիրը ձախողվեց, այսինքն, որ ԶՈւ-ն, անվտանգության համակարգն իր առջև դրված խնդիրը կատարել է:
«Մեզ հավերժ պատերազմ պետք չէ, մեզ պետք չէ ԶՈւ, որը կգնա արկածախնդրության, ու պարզ չէ՝ հաջողության կհասնի, թե ՝ ոչ: Մեզ պետք են Զինված ուժեր, որոնք վստահաբար կկատարեն իրենց առջև դրված խնդիրները, և դրանք կատարվել են: Բոլոր նրանք, ովքեր փորձում են թերություններ տեսնել, նրանց նպատակը գործին աջակցելը չէ, այլ նախկինում իրենց արած անպատասխանատու հայտարարություններն իրականությանը մոտ բերելն է: Եթե ուզում եք ասել, որ մենք հաղթել ենք, կարող եմ ասել, բայց ամենաճիշտ ձրակերպումը հետևյալն է՝ մեր ԶՈւ-ն իր առջև դրված խնդիրը կատարել է: Մեր ԶՈւ-ն մեր ամբողջ 3 մլն ժողովուրդն է, ՀՀ-ում, Արցախում և նաև սփյուռքում»,- նշել է նախագահը Սարգսյանը՝ հիշեցնելով, թե որքան մարդ էր ուզում գալ ու գնալ առաջնագիծ:
Կարդացեք նաև՝ Սարգսյան. Ալիևը հավաստիացրեց՝ պատերազմելու նպատակ չունի, բայց դա քիչ հավատ է ներշնչում

17 Май 2016 - 09:59 AMT
При возвращении из Вены в самолете президент Армении Серж Саргсян ответил на вопросы ряда армянских СМИ. Он также затронул тему потери территорий.
По словам президента РА, существует карта, и производятся расчеты: «Если что-то теряешь, нужно понять, какое значение это имело. Стратегическое, тактическое или может просто некоторое психологическое значение». По словам Саргсяна, у ВС Армении потеряли 800 га территорий из имеющихся 800.000 га, которые используются в качестве зоны безопасности. Эти 800 га не имеют никакого стратегического или тактического значения. «Чисто с психологической стороны азербайджанцы могут убедить свой народ, что достигли какого-то результата, но сравните, за каждый гектар они заплатили одним убитым и 2 ранеными, точные цифры знают только они. Это много. Посчитайте, сколько потерь они понесли за эти 800 га»,- сказал Саргсян.
По его словам, армянские ВС были в состоянии вернуть эти территории, но вопрос в том, «стоит ли за эти 800 га терять стольких людей, в которых мы нуждаемся… Для меня очень важны наши солдаты и офицеры»,- подчеркнул президент, призывая дающих советы самим идти на передовую, оценить обстановку и понять разницу человека и метра земли.
Саргсян отметил, что победа или поражение заключаются в поставленных целях и их достижении.
«Не хочу делать выводы задним числом, бить себя в грудь и говорить, что мы победили. Вы можете спросить у всего офицерского состава министерства обороны РА, с которыми я встречался, всех членов Совета нацбезопасности, каким я видел развитие событий еще годы тому назад, и как все случилось. Перед системой безопасности наших ВС была поставлена четкая задача – не допустить разрушения нашей системы безопасности, то есть нарушить планы противника.
По утверждению Саргсяна, все убедились, что планы азербайджанцев потерпели фиаско, а это значит, что ВС Армении выполнили поставленные перед ними задачи.
«Нам не нужна вечная война, нам не нужны ВС, которые пойдут на авантюру, и не ясно, увенчается она успехом или нет. Нам нужны вооруженные силы, которые будут выполнять свои задачи с уверенностью, и они у нас есть. Все те, кто пытается увидеть ошибки, их цель – отнюдь не помощь, а желание подогнать сделанные в прошлом безответственные заявления под реальность. Если вы хотите сказать, что мы выиграли, я могу сказать, но правильнее будет сказать, что наши вооруженные силы выполнили поставленную перед собой задачу. Наши ВС – весь наш народ, 3 млн человек в Армении, Карабахе, а также армяне диаспоры»,- отметил президент Саргсян, напомнив, сколько людей изъявило желание отправиться на передовую.
Читайте также:Саргсян: Алиев заверил, что не преследует цели вести войну, но это внушает мало веры (видео)