17 Մայիս 2016 - 11:52 AMT
Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը համաձայն է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի այն գնահատականի հետ, ըստ որի մայիսի 16-ի հանդիպումը լավ հիմք է բովանդակային բանակցությունների սկսման համար։
Այդ մասին Մամեդյարովը հայտարարել է՝ մեկնաբանելով Վիեննայում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցի շուրջ կայացած հանդիպումը, ադրբեջանական «Թրենդ» գործակալությանը հղումով գրում է Tert.am-ը։
«Այդ բանակցությունները պետք է իրականացվեն որքան հնարավոր է արագ և արդարացնեն տարածաշրջանում բնակվողների և միջազգային հանրության սպասելիքները»,-ասել է Մամեդյարովը։
Վիեննայում մայիսի 16-ի երեկոյան Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը մասնակցել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների արտգործնախարարների նախաձեռնությամբ և մասնակցությամբ քննարկմանը:Հանդիպմանը մասնակցել են երկու երկրի արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանը և Էլմար Մամեդյարովը, դեսպաններ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), Պիեռ Անդրիոն (Ֆրանսիա) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:
Համաձայնություն է ձեռք բերվել՝ քայլեր ձեռնարկելու դրանց իրականացման մշտադիտարկման և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման, հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի հնարավոր վերսկսման ուղղությամբ:
Սերժ Սարգսյանի ու Իլհամ Ալիևի հանդիպումից հետո ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտնել է, որ հունիսին Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները կհամաձայնեցնեն հաջորդ հանդիպման վայրն ու ժամկետը, որի ընթացքում կշարունակեն ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորման ուղղությամբ աշխատանքը։ «Հիմքեր ունենք ենթադրելու, որ հայկական ու ադրբեջանական կողմը ձգտում են կոմպրոմիս գտնել։ Մենք կաջակցենք դրան»,- ասել է նա։

Министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров согласен с оценкой главы МИД РФ Сергея Лаврова, что переговоры 16 мая в Вене создают хорошие возможности для начала субстантивных переговоров на основе общеизвестного поэтапного подхода к урегулированию конфликта.
Об этом Мамедъяров сказал, комментируя итоги переговоров между президентами Армении и Азербайджана по Нагорному Карабаху в Вене, передает Tert.am со ссылкой на Тренд.
«Данные переговоры должны осуществиться как можно скорее и оправдать долгие ожидания людей, проживающих в регионе, и международной общественности существенными результатами»,- сказал глава МИД Азербайджана.
16 мая в Вене состоялась встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева. Встреча продлилась около двух часов, кроме президентов Армении и Азербайджана, в ней приняли участие также главы МИД Франции и России Арлем Дезир и Сергей Лавров, госсекретарь США Джон Керри, сопредседтели Минской группы ОБСЕ и личный представитель председтеля ОБСЕ Анджей Каспршик. Это была первая встреча Саргсяна и Алиева с обострения ситуации в Нагорном Карабахе в апреле.
После встречи президентов Армении Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева в Вене глава МИД РФ заявил, чтов июне президенты Азербайджана и Армении согласуют время и место своей следующей встречи, на которой продолжится работа по согласованию параметров окончательного урегулирования карабахской проблемы.
«У нас есть основания полагать, что армянские и азербайджанские переговорщики настроены на то, чтобы компромиссы формулировать. Мы будем этому способствовать», – сказал Лавров.
Читайте также:Первый президент РА отметил важность внедрения механизмов мониторинга на линии соприкосновения