Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 20-ին ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևին, ով Հայաստան է ժամանել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին մասնակցելու նպատակով:
«Անցած անգամ Ձեր պաշտոնական այցի ժամանակ մենք քննարկեցինք մեր օրակարգի առավել արդիական և զգայուն հարցերը: Կարծում եմ, որ այսօր մենք կշարունակենք այդ զրույցը, քանի որ այն ժամանակ, իրոք, բարդ ժամանակաշրջան էր մեր տարածաշրջանի համար, որը ստեղծվել էր Ադրբեջանի կողմից 1994-95թթ. պայմանագրերի կոպտագույն խախտումների պատճառով:
Մի քանի օր առաջ ես վերադարձել եմ Վիեննայից, որտեղ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների արտաքին գործերի նախարարների նախաձեռնությամբ մենք քննարկեցինք ստեղծված իրավիճակը և այդ իրավիճակից դուրս գալու ուղիները: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել զինադադարի ռեժիմի խախտումների մշտադիտարկում անցկացնելու և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմ ներդնելու վերաբերյալ:
Մենք, իհարկե, մեր կողմից կանենք ամեն ինչ, որպեսզի այդ խախտումները չլինեն, և հուսով եմ, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների արտաքին գործերի նախարարները հետևողականորեն կիրականացնեն այն որոշումները, որոնք մենք համատեղ ընդունել ենք»,-ասել է Սարգսյանը:
ՌԴ վարչապետն ընդգծել է. «Անցած անգամ մենք, իսկապես, անցկացրեցինք երկկողմ բանակցություններ, իսկ այսօր տեղի կունենա մեր միության Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի լիագումար նիստը: Դիտարկելու ենք տարբեր և առաջին հերթին տնտեսական հարցեր, որոնք օգտակար են բոլոր երկրների համար:
Ընդ որում, Եվրասիական հանձնաժողովի ղեկավարը նույնպես ներկայացնում է Հայաստանը, ինչը, այս իմաստով, խորհրդանշական է: Կշփվենք, և գործընկերները կառավարությունից Ձեզ կզեկուցեն արդյունքների մասին: Վստահ եմ, որ կհասնենք այն պայմանավորվածություններին, որոնք անհրաժեշտ են, կրկնում եմ, մեր տնտեսությունները խթանելու համար:
Իրոք, իմ նախորդ ա յցը կայացավ շատ դժվար իրադրության պայմաններում: Միանգամից ուզում եմ ասել, որ Ռուսաստանում մենք, այնուամենայնիվ, շատ լարված հետևում էինք իրադարձությունների զարգացմանը, ուժերի ներածին չափով օգնում էինք ստեղծված իրավիճակը կարգավորելու համար»,- ասել է Մեդվեդևը:
Նրա խոսքով, կարևոր է, որ ձեռքբերված զինադադարի ռեժիմը պահպանվի:
«Այս համատեքստում մենք, իհարկե, լիովին ողջունում ենք Ձեր հանդիպումը Ադրբեջանի նախագահի հետ, որը տեղի ունեցավ Վիեննայում, ինչպես նաև Մինսկի խմբի շրջանակում գործադրվող ջանքերը երկխոսությունը պահպանելու, շփումը շարունակելու և ապագայում նման բնույթի միջադեպեր թույլ չտալու համար՝ հաշվի առնելով այն պայմանավորվածությունների պահպանումը, որոնք պատմականորեն ձեռք են բերվել 1994-95թթ. և, իհարկե, տարածաշրջանում ավելի ամուր խաղաղության ու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական կարգավորման ուղղությամբ առաջ շարժվելու անհրաժեշտությունը: Կարող եք չկասկածել՝ Ռուսաստանը միշտ օգնել և օգնելու է այս դժվար հակամարտության կարգավորման հարցում», – շեշտել է ՌԴ վարչապետը:
Հայաստանում մայիսի 20-ին անցկացվում է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստը, որին մասնակցում են ԵՏՄ անդամ-պետությունների կառավարությունների ղեկավարները: Երևանյան նիստի ընթացքում նախատեսվում է քննարկել ինտեգրացիոն փոխգործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: ԵՏՄ անդամ երկրների կառավարությունների ղեկավարներին կընդունի ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

20 Май 2016 - 09:02 AMT
Президент Серж Саргсян принял председателя правительства России Дмитрия Медведева, который прибыл в Армению для участия в очередном заседании Евразийского межправительственного совета.
Президент Армении приветствовал главу правительства РФ в рамках ереванского заседания Евразийского межправительственного совета и выразил надежду, что работа будет результативной.
Саргсян отметил, что во время прошлого официального визита Медведева в Армению, были обсуждены наиболее актуальные и чувствительные вопросы.
«Тогда был сложный период для нашего региона, вызванный нарушением, грубейшим нарушением со стороны Азербайджана договоров 94-95 годов», – подчеркнул президент Армении.
Он также сказал, что недавно вернулся из Вены, где по инициативе министров иностранных дел членов Минской группы ОБСЕ обсудили создавшуюся ситуацию в Нагорном Карабахе и пути выхода из этой ситуации. По словам Саргсяна, была достигнута договоренность о постоянном проведении мониторинга и внедрении механизма расследования нарушений режима перемирия.
«Мы со своей стороны сделаем всё, для того, чтобы не было этих нарушений и будем надеяться что министры иностранных дел стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ будут последовательно выполнять те решения, которые мы приняли совместно», – сказал Серж Саргсян.
В свою очередь, председатель Правительства Российской Федерации, заметил, что это уже вторая встреча в течение месяца, и по его мнению, это характеризует уровень отношений между Арменией и Россией
«В прошлый раз мы провели двусторонние переговоры, а сегодня пройдет полноформатное заседание Евразийского межправительственного совета нашего сообщества. Будем рассматривать разные, прежде всего экономические вопросы, которые полезны для всех стран», – сказал Дмитрий Медведев.
Он отметил, что глава Евразийской комиссии, тоже представляет Армению, что символично.
«Уверен, что достигнем тех договоренностей, которые необходимы для того, чтобы простимулировать экономики наших стран», – сказал Медведев.
Он также добавил, что, действительно, его прошлый визит пришелся на довольно сложную ситуацию.
«Хочу сразу сказать, что мы в России все-таки очень напряженно следили за развитием событий, по мере сил помогали разрешению сложившейся ситуации. Важно, чтобы то состояние перемирия, которое было достигнуто, сохранялось. В этом контексте мы всячески приветствуем вашу встречу, которая произошла в Вене с президентом Азербайджана, а также усилия в рамках Минской группы, которые предпринимаются для того, чтобы сохранить диалог, чтобы продолжить общение и не допускать подобного рода инцидентов в будущем, имея в виду соблюдение тех договоренностей, которые исторически были достигнуты в 1994-95 годах, ну и, конечно, движение к более прочному миру в регионе и достижению окончательного урегулирования нагорно-карабахского конфликта», – сказал российский премьер.
Медведев также заявил, что Россия всегда помогала и будет помогать в разрешении этого сложного конфликта.
20 мая в Армении состоится очередное заседание Евразийского межправительственного совета, в котором примут участие главы правительств государств – членов ЕАЭС. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
В ходе ереванского заседания планируется обсудить широкий круг вопросов интеграционного взаимодействия.