20 Մայիս 2016 - 10:25 AMT
1983 թվական: 10 տարի է անցել Վաշինգտոնի իրադարձություններից հետո: Քսավիեն զբաղվում է մուտանտների ուսուցմամբ իր դպրոցում, իսկ Մագնետոն ընտանիք է կազմել և հիմնավորվել Լեհաստանում` աշխատանքի անցնելով պողպատի ձուլման գործարանում: Միաժամանակ Կահիրեում Մոյրա Մաքթագերը պատահաբար ակտիվացնում է լքված դամբարանը և քնից արթնացնում ամենահին ու հզոր մուտանտին` Ապոկալիպսիսին, որը, տեսնելով հեռուստացույցով, թե ինչ է կատարվում աշխարհում, որոշում է մի լավ զտել մարդկությունը:
Միանգամից ասենք, որ հարկ չկա Սինգերի հերթական ստեղծագործությունից բացահայտումներ ու սյուժետային վայրիվերումներ ակնկալել: «Անցած ապագայի օրերի» բազմաշերտ ու բարդ կառուցվածքի փոխարեն մեզ բավականին ուղղահայաց և, ինչ-որ չափով, պարզ պատմություն է սպասում ընդհանուր թշնամու առկայության դեպքում մոբիլիզացիայի անհրաժեշտության մասին: Ֆիլմում «նույնիսկ ապոկալիպսիսի վտանգի առջև ոչ մի փոխզիջում» թեմայով փիլիսոփայական մտորումներ չկան: Ընտրություն անելու անհրաժեշտությամբ պայմանավորված մշտական տվայտանքները, ներքին եսի որոնումները` այս ամենը բնորոշ է բարդ գրաֆիկական վեպերին: Նոր ֆիլմում դրանք առավելագույն հասկանալի ու կանխատեսելի ձևով են ներկայացված: Եվ դա, որքան էլ տարօրինակ լինի, ֆիլմի դրական կողմերից մեկն է:
Նախորդ ֆիլմը կոչված էր շտկելու Սինգերի հեռանալուց հետո «Իքս մարդկանց» կինոաշխարհում թույլ տված բացերի հսկայական քանակը: Վերադառնալով` ռեժիսորը միանգամից սկսել է «ազատվել աղբից»` դրա համար հարկ եղավ խճճված պատմություն հորինել բազում, երբեմն վատ համադրվող ճյուղավորումներով, արդյունքում նախորդ մասերի կանոնները խախտվեցին և միանգամայն նոր բան ստացվեց: Անկախ կառույցի բարդությունից, որը սպառնում էր փլուզվել ցանկացած պահի, Սինգերը կարողացավ պահպանել այն համեմատաբար կայուն վիճակում:
«Ապոկալիպսիսը» որպես լիարժեք շարունակություն, զրկված է այդպիսի թերություններից. եթե «Անցած ապագայի օրերը» տարբեր ուղղությունների և կտրուկ շրջադարձերի բարդ միահյուսում էր, ապա նոր ֆիլմը հարթ ու ուղիղ ճանապարհ է իրադարձությունների տրամաբանական հաջորդականությամբ:
Միաժամանակ, Սինգերը բավականին մռայլ, կոշտ ու տեղ-տեղ սարսափեցնող ֆիլմ է նկարահանել: Մյուս կողմից, տարբեր համամասնություններով, ահավոր դրաման և հերոսների տանջանքները համեմված են բավականին սրամիտ հումորով: Անշուշտ, ֆիլմի հաջողությունը կապված է Ֆասբենդերի, Մաքէվոյի և Լոուրենսի հետ, որոնք արդեն վետերաններ են: Սակայն «նոր արյունն» ի դեմս երիտասարդ դերասանների, բավականին լավ է նայվում նրանց ֆոնին: Էվան Փիթերսը Ռտուտի դերում կարող է նույնիսկ որոշ ժամանակով զարդարել ամբողջ ֆիլմը` հեղինակները վարպետորեն կարողացել են օգտագործել նախորդ ֆիլմի հայտնի բանտային դրվագի հաջողությունը:
Քննադատները բավականին սառը ընդունեցին «Ապոկալիպսիսը»: Ոմանք անհաջող համարեցին չսիրված կերպարներից մեկի կամեոյի մուտքը, մյուսները դժգոհեցին ձգձգումներից, ինչը բավականին բնորոշ է Սինգերի ֆիլմերին: Սակայն, հեղինակն, անկախ բոլոր թերություններից, կարողացել է իսկական կինոկոմիքս ստեղծել` առավելագույնս մոտ ժանրի բոլոր կանոններին ու օրենքներին, որն ավելին թվալու ձգտում չունի: »Իքս մարդիկ» միշտ էլ այդպիսին են եղել: Եվ Սինգերն, այդ տեսակետից, ընդառաջել է հանդիսատեսին:

Картина «Люди Икс: Апокалипсис» отсмотрена, и PanARMENIAN.Net делится впечатлениями.
1983 год. Прошло 10 лет после событий в Вашингтоне. Ксавье занимается обучением мутантов в своей школе, а Магнето завел семью и осел в Польше, работая на сталеплавильном заводе. Одновременно, в Каире, Мойра Мактаггерт случайно активирует заброшенную гробницу, и пробуждает ото сна самого древнего и сильного мутанта – Апокалипсиса, который, увидев по телевизору, что происходит в мире, решает устроить массовую зачистку человечества.
Стоит сразу оговориться – не надо ждать от очередного творения Сингера откровений и сюжетных хитросплетений. Вместо многослойной и мудреной конструкции «Дней минувшего будущего» нас ждет довольно прямолинейная и, в какой-то степени, простая история о необходимости мобилизации перед общим противником. Не найдется в фильме и философствований в духе «никаких компромиссов, даже перед лицом апокалипсиса». Постоянные терзания, вызванные необходимостью делать выбор, поиски своего внутреннего я – все это присуще сложным графическим романам. В новом фильме они поданы в максимально понятном и предсказуемом ключе. И это, как ни странно, одна из положительных сторон фильма.
Предыдущий фильм был призван исправить огромное количество косяков, допущенных в киновселенной «Людей Икс» после ухода Сингера. Вернувшись, режиссер сразу принялся «заметать сор под ковер» – для этой цели пришлось придумать запутанную историю с множеством, порой плохо стыкующихся, путей, что привело к изменению канона предыдущих частей и созданию совершенно нового. Несмотря на сложность и громоздкость конструкции, грозившей развалиться в любой момент, Сингер смог удержать ее в относительно стабильном состоянии. «Апокалипсис», как полноценное продолжение, лишен таких недостатков: если «Дни минувшего будущего» представляли собой неровное хитросплетение различных направлений и резких поворотов, то новый фильм – это ровная и прямая дорога с совершенно логичной последовательностью событий.
Одновременно, Сингер снял довольно мрачный, жесткий и, местами, пугающий фильм. С другой стороны, в равных пропорциях, он смешивает жуткую драму и терзания героев с довольно остроумным юмором. Конечно, весь фильм держат на себе Фассбендер, МакЭвой и Лоуренс, ставшие уже ветеранами. Однако «новая кровь» в лице молодых актеров выглядит на их фоне вполне неплохо. Эван Питерс в роли Ртути способен даже на некоторое время украсть весь фильм – авторы мастерски смогли использовать успех знаменитой тюремной сцены предыдущего фильма.
Критики довольно прохладно восприняли «Апокалипсис». Кто-то ссылался на неудачное введение камео одного крайне популярного персонажа, другие сетовали на провисание, что довольно распространенная проблема для фильмов Сингера. Однако автору, несмотря на все недостатки, удалось создать настоящий кинокомикс, максимально приближенный к канонам и законам жанра, и лишенный стремления других казаться чем-то большим. Такими «Люди Икс» были всегда. И Сингер, с этой точки зрения, зрителя не подвел.