Գերմանիան պատրաստ է աջակցել հայ և թուրք ժողովրդների միջև հարաբերությունների կարգավորմանը: Այդ մասին Երևանում հայտարարել է Բունդեսթագի փոխխոսնակ Էդելգար Բուլմանը ՀՀ փոխարտգործնախարար Էդուարդ Շարմազանովի հետ համատեղ ճեպազրույցի ժամանակ, հայտնում է «Նովոստի-Արմենիան»:
«Հաշվի առնելով Գերմանիայի պատմության մութ էջերը` մենք ցանկանում ենք պատասխանատվություն ստանձնել և օգնել հայ և թուրք ազգերին շփման եզրեր գտնել` համակերպվելով սեփական պատմության հետ», – ասել է Բուլմանը Նրա խոսքով, դա բարդ, բայց հնարավոր քաղաքական ուղի է, որով կարող են ընթանալ Հայաստանը և Թուրքիան` երկխոսության և միմյանց միջև հարաբերությունների վերսկսման նպատակով:
Հունիսի 2-ին գերմանական Բունդեսթագը պատրաստվում է ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը. Քրիստոնյա-դեմոկրատական Դաշինքը, Քրիստոնյա-սոցիալիստական դաշինքը, Սոցիալ-Դեմոկրատներն ու Կանաչների կուսակցությունը, կարծես, համաձայնության են եկել բանաձևի վերաբերյալ: Փաստաթղթի տեքստը հրապարակված չէ:
Բանաձևը կրում է «101 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած հայերի ու այլ քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանության հիշատակին» անվանումը: Այնուամենայնիվ, օրինագիծը չի դրվի անվանական քվեարկության. դա նշականում է, որ պատգամավորներն, ովքեր քվեարկելու ցանկություն չեն ունենա, կարող են ձեռնպահ մնալ:
Հայաստանի և Թուրքիայի միջև չկան դիվանագիտական հարաբերություններ, իսկ 1993-ից, պաշտոնական Անկարայի նախաձեռնությամբ, փակ է հայ-թուրքական սահմանը։ Հարաբերությունները բարդացան, երբ Անկարան սկսեց սատարել ադրբեջանական դիրքորոշմանը՝ ղարաբաղյան հարցում, և երբ Թուրքիան կտրուկ արձագանքեց Օսմանյան կայսրությունում 1915թ. Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացին:
Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների բարելավման գործընթացը 2008 թվականի աշնանը նախաձեռնել էր Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
2009 թ. հոկտեմբերի 10–ին Հայաստանի և Թուրքիայի արտգործնախարարները Ցյուրիխում ստորագրեցին «Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին արձանագրությունը» և «Երկկողմ հարաբերությունների զարգացման արձանագրությունը», որոնք պետք է վավերացվեին երկու երկրների խորհրդարանների կողմից։ Սակայն 2010 թ.–ի ապրիլի 22–ին Սարգսյանը հայ–թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործընթացը դադարեցնելու մասին հրամանագիր ստորագրեց` հայտարարելով, որ Թուրքիան պատրաստ չէ շարունակել սկսած գործընթացը։ Արձանագրությունների վավերացման գործընթացը սառեցված վիճակում է։

Германия готова оказать поддержку для налаживания отношений между армянским и турецким народами, заявила вице-спикер Бундестага Эделькар Бульман..
«Принимая во внимание темные страницы истории Германии, мы хотим взять на себя ответственность и помочь армянскому и турецкому народам найти грани соприкосновения, смирившись с собственной историей», – сказала Бульман на совместном брифинге с зампредседателя парламента Армении Эдуардом Шармазановым, передает Новости-Армения.
По словам Бульман, это трудный, но возможный политический путь, по которому могут пойти Армения и Турция для возобновления диалога и отношений между собой.
Между Арменией и Турцией не существует дипломатических отношений, а армяно-турецкая граница закрыта с 1993 года по инициативе официальной Анкары. Сложные отношения между двумя странами вызваны, в частности, поддержкой Анкары азербайджанской позиции в карабахской проблеме, а также острой реакцией Турции на процесс международного признания Геноцида армян 1915 года в Османской империи.
Процесс нормализации отношений Армении и Турции осенью 2008 года инициировал президент Армении Серж Саргсян.
10 октября 2009 года главы МИД Армении и Турции подписали в Цюрихе «Протокол об установлении дипотношений» и «Протокол о развитии двусторонних отношений», которые должны быть ратифицированы парламентами двух стран. Однако 22 апреля 2010 года Саргсян подписал указ о приостановлении процесса ратификации армяно-турецких протоколов, заявив, что Турция не готова продолжать начатый процесс. Вопрос ратификации протоколов находится в замороженном состоянии.