27 Մայիս 2016 - 14:14 AMT
Էկվադորի Ազգային ժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Ռոսանա Ալվարադոյի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 27-ին Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու զոհերի հիշատակին:
Ազգային ժողովի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը տեղեկացնում է, որ պատվիրակության անդամները ծաղիկներ են խոնարհել անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշաքարին և մեկ րոպե լռությամբ ու խոնարհումով հարգել մեկուկես միլիոն նահատակների հիշատակը:
Հյուրերը եղել են նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում և ծանոթացել ցուցանմուշներին: Ռոսանա Ալվարադոն գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի գրքում:
Ավելի վաղ մայիսին, Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր է այցելել Եվրոպական խորհրդարանի իսպանացի պատգամավոր Խավիեր Նարտը ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Կարինե Աճեմյանի ուղեկցությամբ: Նարտը եղել է նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, գրառում կատարել պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:

27 мая делегация, возглавляемая первым заместителем председателя НС Республики Эквадор Росаной Альварадо, в сопровождении вице-спикера НС Эдуарда Шармазанова посетила мемориал Геноцида армян в Цицернакаберде, отдав дань уважения памяти жертв.
Члены делегации возложили цветы к мемориалу и почтили минутой молчания память полутора миллионов святых мучеников.
Гости побывали также в Музее-институте Геноцида армян и ознакомились с его экспозицией. Росаной Альварадо оставила запись в Гостевой книге.
После посещения мемориального комплекса вице-спикер НС Армении провел встречу с делегацией Эквадора, в ходе которой был обсужден вопрос Геноцида армян и блокады Армении со стороны Турции. Шармазанов также представил гостям ситуацию на линии соприкосновения, подчеркнув, что Турции поддерживает азербайджанскую агрессию против Нагорного Карабаха. Вице-спикер НС Армении подчеркнул также, что право народа Карабаха на самоопределение не имеет альтернативы.
14 мая мемориальный комплекс посетил депутат Европарламента от Испании Хавьер Нарт в сопровождении депутата НС РА Карине Ачемян. Хавьер Нарт возложил цветы к обелиску памяти жертв Геноцида армян и поклоном почтил память полутора миллионов невинных жертв.