Հայաստանը 119-րդն է 2016թ. Ստրկության համաշխարհային վարկանիշում, որը կազմել է Walk Free Foundation իրավապաշտպան կազմակերպությունը: Ըստ հետազոտության, 2015-ին Հայաստանում 14.100 մարդ եղել է ժամանակակից ստրկության վիճակում` բնակչության մոտ 0,47%-ը:
Ըստ 2013-ի նույն վարկանիշի Հայաստանը 57-րդ տեղում էր` ստրկության վիճակում էր մոտ 10.500 մարդ:
Ժամանակակից աշխարհում ստրկությունը կարող է բազում դրսևորումներ ունենալ: Դրանք են կրթությունից զրկված երեխաները, որոնք ստիպված են աշխատել ամենավաղ հասակից…աշխատակիցները, որոնք չեն կարող թողնել աշխատանքը մեծ պարտքերի պատճառով, կանայք ու աղջիկները, որոնց օգտագործում են որպես իրավազուրկ ու անվճար տնային տնտեսուհիների
Հետազոտությունը հիմնված է 42 000 հարցազրույցի վրա, որոնք անցկացվել են 167 երկրում 53 լեզվով:
Ըստ արդյունքների, աշխարհում ավելի քան 45 մլն տղամարդ, կին ու երեխա հայտնվել է ստրկության մեջ: Այս ցուցանիշը 28%-ով գերազանցում է 2-ամյա վաղեմության ցուցանիշը:
Ըստ հետազոտության, Ադրբեջանը 80-րդ տեղում է 45.000 մարդ ցուցանիշով` բնակչության մոտ 0,47%-ը, Վրաստանը` 105-րդն է 20 900 ցուցանիշով` բնակչության մոտ 0,47%-ը, Իրանն ու Թուրքիան` 13 և 14-րդ հորիզոնականներում են 495,3 հազար (0,63%) և 480,3 հազար (0.63%) ցուցանիշներով համապատասխանաբար: Ռուսաստանը 7-րդն է` երկրում 1.048.500 մարդ ստրուկի կարգավիճակ ունի:
Ժամանակակից ստրուկների քանակով առաջատարը Հնդկաստանն է, որտեղ 18,38 մլն մարդ շահագործման է ենթարկվում: Ասիայի երկրները առաջին հնգյակում են: Հնդկաստանին հաջորդում է Չինաստանը` 3,39 մլն մարդ, այնուհետև Պակիստանը` 2,13 մլն մարդ, Բանգլադեշը` 1,53 մլն մարդ, Ուզբեկստանը` 1,23 մլն:

31 Май 2016 - 11:57 AMT
Армения занимает 119-е место в Глобальном индексе рабства 2016 года, составленном правозащитной организацией Walk Free Foundation. Согласно исследованию, в 2015 году в стране 14.100 человек (около 0,47% населения) пребывало в состоянии современного рабства.
По данным того же рейтинга 2013 года, Армения находилась на 57-м месте, в стране около 10.500 человек находилось в состоянии рабства.
Современным рабством называют эксплуатацию, которой подвергается человек и которой не может избежать уехать из-за угрозы насилия, принуждения, злоупотребления властью или обмана. Современные рабы могут попасть в долговую кабалу на рыболовецких судах, против собственной воли подвергаться эксплуатации в качестве домашней прислуги или принудительно работать в публичных домах.
Исследование основано на 42 тыс интервью на 53 языках, проведенных в 167 странах.
Согласно результатам, во всем мире более 45 млн мужчин, женщин и детей попали в рабство. Этот показатель на 28% превышает показатель 2-летней давности.
По данным исследования, Азербайджан с показателем около 45 тыс человек (около 0,47% населения) занимает 80 место, Грузия с показателем 20,9 тыс (0,47% населения) – 105 место, Иран и Турция – 13 и 14 места с показателями 495,3 тыс (0,63%) и 480,3 тыс (0.63%) соответственно.
Россия занимает 7-е место, в стране 1,048,500 человек попали в рабство.
Самое большее количество современных рабов – в Индии, где 18,35 млн человек подвергаются эксплуатации. Страны Азии занимают первую пятерку Глобального индекса рабства. Так, за Индией следует Китай с показателем 3,39 млн человек, далее Пакистан – 2,13 млн, Бангладеш – 1,53 млн, и Узбекистан – 1,23 млн.