Հունիսի 1-ից Հայաստանի էկրաններ է բարձրանում «Անբան Հուռին» մուլտիֆիլմը, որը նկարահանվել է Հովհաննես Թումանյանի հեքիաթի հիման վրա:
Մուլտիֆիլմի ռեժիսոր Արթուր Միքայելյանը պատմել է, որ թիմն աշխատել է ժապավենի վրա 4 տարի: «2013-ին որոշ ֆինանսական դժվարություններ առաջացան, որի պատճառով նախագիծը ժամանակավորապես կասեցվեց: 2014-ին «Ինդիգո» միջազգային կազմակերպությունը քրաուդֆանդինգ կազմակերպեց, որի արդյունքում մեզ հաջողվեց հավաքել անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցները, ինչը թույլ տվեց շարունակել նկարահանումները: 2016-ին մեզ վերջապես հաջողվեց սկսածն ավարտին հասցնել, և այժմ մենք անհամբեր սպասում ենք հանդիսատեսի արձագանքներին»,-ասել է Միքայելյանը:
Նա նշել է, որ անիմացիոն ֆիլմ նկարահանելու գաղափարը Թումանյանի հեքիաթի հիման վրա առաջացել է դեռ 2010-ին` ուսանողական տարիներին: «Եվ երբ հնարավորություն առաջացավ, մենք միանգամից ձեռնամուխ եղանք մուլտֆիլմի ստեղծմանը»,-ասել է ռեժիսորը, հայտնում է «Նովոստի-Արմենիան»:
Ըստ նրա, մուլտիպլիկացիան բարդ աշխատանք է, մեկ վայրկյանի համար պահանջվում է մոտ 10-15 նկար: «Դա բավականին դժվար է` հաշվի առնելով, որ մենք նկարիչ-անիմատորների լուրջ պակաս ունենք»,-ասել է Միքայելյանը: «Մենք արդեն ներկայացրել ենք մուլտֆիլմը մի քանի փառատոնում, նոյեմբերին մուլտֆիլմը կներկայացվի «Արփա» փառատոնում, որն անցնելու է ԱՄՆ-ում»,-ասել է ռեժիսորը:
Անդրադառնալով հետագա ստեղծագործական ծրագրերին` ռեժիսորը նշել է, որ իրենց աչքի տակ 3 նախագիծ ունեն, որոնցից քննարկումների արդյունքում ընտրվելու է մեկը: «Մենք կհայտարարենք առաջիկա նախագծի մասին աշնանը»,-ասել է Միքայելյանը:

На большие экраны Армении с 1-го июня выходит мультфильм «Бездельница Ури», снятый по одноименной сказке великого армянского поэта и писателя Ованеса Туманяна.
История рассказывает о смешных злоключениях бездельницы Ури, которую ее мать выдала замуж за купца.
Режиссер мультфильма Артур Микаелян рассказал, что команда работала над картиной на протяжении четырех лет.
«В конце 2013 года возникли некоторые финансовые затруднения, из-за чего проект был временно приостановлен. В 2014 международная организация «Индиго» организовала крауфаундинг, в результате которого нам удалось собрать необходимые финансовые средства, позволившие продолжить съемки. В 2016 году нам, наконец, удалось довести начатое до конца, и сейчас мы с нетерпением ожидаем зрительских откликов», – сказал Микаелян.
Он отметил, что идея снять анимационный фильм на основе сказки Туманяна «Бездельница Ури» возникла еще в 2010 году, в студенческую пору. «И когда появилась возможность, мы сразу приступили к созданию мультфильма», – рассказал режиссер, передает Новости-Армения.
По его словам, мультипликация – сложная работа, для одной секунды требуется около10-15 рисунков. «Это довольно трудно, учитывая, что у нас есть серьезная проблема с недостатком художников-аниматоров», – добавил Микаелян.
«Мы уже представили анимационный фильм на нескольких фестивалях, в ноябре мультфильм будет представлен на фестивале «Арпа», который пройдет в США», – сказал режиссер.
Рассказывая о дальнейших творческих планах, режиссер отметил, что у них есть на примете три мультипликационных проекта, и в ходе обсуждений будет выбран один их них. «Мы объявим о предстоящем проекте осенью», – добавил Микаелян.