1 Հունիս 2016 - 10:33 AMT
PAN-ն այցելել է Թալիշից տեղահանված ընտանիքներին, խոսել երեխաների հետ, իսկ PAN Photo-ն՝ լուսանկարել նրանց:
Էրիկ, 13 տարեկան
Թալիշը շատ եմ կարոտում, մեր տունը: Ընկերներս հիմա ստեղ են, կստացվի՞ վերադառնալ՝ երևի չէ. կարող ա էլի կրակեն: Ինձ դուր չի գալիս, որ գյուղում չենք, իսկ ստեղ դուր ա գալիս էն, որ չեն կրակում ընկերներիս: Իհարկե Թալիշը կընտրեմ, բայց եթե խաղաղ լինի: Երևի մեր գյուղից բացի էլի տեղեր կլինեն, որ կարող են իմ տունը դառնալ, բայց եթե մտերիմներս իմ հետ լինեն:
Իսկ եթե Ղարաբաղ, ապա միայն Թալիշ, Ղարաբաղում ուրիշ տեղ չեմ ուզում ապրել, միայն էնտեղ: Թալիշում դեռ ուզում էի կարատեով զբաղվել, ամառային արձակուրդին կգնամ՝ կարատեի խմբակ կա ստեղ:
Ինչու՞ են պատերազմում: Հողերի համար, ուզում են մեր հողերը, իսկ մեր զինվորները չեն թողնում:
Ալեքս, 9 տարեկան
Այստեղ ինձ լավ եմ զգում: Ստեղ ապահով ա:
Երազում եմ Թալիշի մասին, կարոտում եմ: Պապան ասաց, որ տանելու ա՝ գյուղը տեսնեմ: Գյուղում ապրելու ժամանակ երազում էի բռնցքամարտիկ դառնալ, իսկ Չարենցավանում մաման ասում ա, որ պիտի և՛ նկարչության գնամ, և՛ երաժշտության, և՛ ֆուտբոլի, բոքսի: Կհասցնեմ դե բոլորը, երևի:
Յուրա, 14 տարեկան (4 տարի ապրում է Չարենցավանում)
Երբ իմացա, որ գյուղում այդպես է, բարեկամների համար էի վախենում, երբ եկան՝ հանգստացա: Բայց հարմարվելը իրանց համար դժվար ա: Տխուր ա, որ չեմ կարա վերադառնամ, բայց ժամանակը կգա՝ կգնանք, անպայման չի հիմա լինի, ժամանակը կգա էն ժամանակ, երբ խաղաղ լինի: Ուզում եմ գնալ-գալ, բայց երևի թե ոչ ապրել Թալիշում:
Երազանքների մասին մի գրեք (ծիծաղում է):
«Ադանա» քաղաքային թիմում եմ ֆուտբոլ խաղում, հարձակվող եմ, եթե դառնամ պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլիստ՝ լավ կլինի:
Պատերազմ չեմ տեսել, մեր ժամանակ էդքան չեն կրակել, իրանք իրանց տարածքն են մեծացնում, կարող ա ուզում են հայերին բնաջնջեն, չգիտեմ:
Երևի էնդեղ էրեխեքը նույն ձև են խաղում ֆուտբոլ, կամ ուրիշ ձև: Կուզեի իրանց էրեխեքի հետ ֆուտբոլ խաղալ, շփվել, որ մոտիկից տենայի, ճանաչեի, տեսնեի ինչում է խնդիրը, ինչպիսին են, ինչով են տարբերվում, հասկանայի իրանց:
Խաղաղություն չի լինի… ուզում եմ, բայց համոզելով չի, եսիմ… Իրանք հողերն են ուզում, իսկ մենք չենք ուզում տալ:
Ռուզաննա, 9 տարեկան
Ուզում եմ վերադառնալ: Գյուղը, տունը, իմ ընկերներն ուրիշ տեղ են, երևի նորից կտեսնեմ իրանց, մտածում եմ ոնց անեմ, որ տեսնեմ:
Թալիշում ուզում էի լավ սովորել, բարերար դառնալ, գլուղը ավելի լավը դարձնել: Ուզում էի դպրոցը վերանորոգվեր մեր, մի մասը սարքած էր, մի մասը՝ քանդված, ուզում էի սարքեի, երբ մեծանայի:
Իսկ ստեղ լավ ա ամեն ինչ, դեռ անելու բան չեմ մտածել իմ համար, հիմա արդեն ուզում եմ բժիշկ դառնալ, ստեղ նոր եմ մտածել դա, ուզում եմ մարդկանց օգնել:
Դպրոցում ընկերուհիներ արդեն ունեմ: Խաղում ենք բակում, տարբերություն չկա:
Պատերազմը տեղ ա, որտեղ կռվում են թշնամիները, չգիտեմ ինչի են թշնամի, երևի որովհետև նախանձում են. մեր գյուղերը սիրուն են, իրանցը՝ գեշ, մարդիկ բարի են, պաշտպանվում են:
Միլենա, 4 տարեկան
Երազում եմ մանկապարտեզում դասատու լինել: Մանկապարտեզը հիշում եմ, կարոտում եմ ընկեր Գոհարին, Վահրամին, Մանեին, ուրիշներին:
Ստեղ ուզում եմ գնամ մանկապարտեզ: Բակում ապերիկի հետ եմ խաղում:
Մարիաննա,13 տարեկան
Մարդկանց մեջ այդքան էլ տարբերություն չեմ զգում, երկու հոգի դասարանից կա, որ ստեղ են, կապ ենք պահպանում: «Թալիշի մարդկանց, մըն տունը, մըն բնությունը, մըն դպրոցը, ամեն ինչը կարոտում եմ»:
Ամեն ինչ լավ ա ստեղ, վատ բան չկար: Գյուղի կրակոցները ստեղ չկան: Բայց չեմ հարմարվում, ազատ չեմ ստեղ, կրակոցներին էլ եմ սովորել, եթե խաղաղ էլ չլինի, անգամ եթե նույն կրակոցները լինեն՝ մեկ ա ուզում եմ վերադառնալ… բայց չի ստացվի: Ձև չեմ գտնում վերադառնալու:
Որտեղ էլ լինեմ, ուզում եմ … (Քույրը՝ Ռուզաննան, կողքից հուշում է, թե ով է ուզում դառնալ՝ ասելով նախ շատ ցածր «դիպուկահար», հետո՝ «չէ ոստիկան»):
«Ոստիկան, որ հանցագործներին բռնեմ: Պատերազմը անկապություն ա, առանց իմաստի», – ասում է Մարիաննան:
Դիանան, Էդիկը և Ռուզաննա և Սյուզաննա երկվորյակները
Դիանա, 13 տարեկան
Պաշտպանված եմ ուզում լինել, ուզում եմ դիպուկահար դառնալ: Սիրում եմ զենքը, ուզում եմ մարդկանց պաշտպանել: Զենքեր դպրոցում եմ տեսել՝ ռազմագիտության դասի ժամանակ, վերցրել եմ ձեռքերի մեջ, դուր է եկել տեսքը, կրակել չեմ փորձել, կուզեի սովորել: Պապայիս կասեմ՝ ինձ կսովորացնի, պապան կամավոր է, գյուղն է պաշտպանում:
Ընկերներիս եմ կարոտում, չգիտեմ հիմա իրանք որտեղ են, ստեղ չեն, բաժանվել եմ իրանց հետ: Մի օր իրար կգտնենք, երևի երբ Թալիշ նորից հասնենք:
Էդիկ, 10 տարեկան
Երազում եմ ըմբշամարտիկ դառնալ, ստեղ պարապում եմ, Թալիշում սեկցիա չկար: Արդեն մի ամիս եմ գնում, ուզում եմ չեմպիոն դառնալ: Մարզիչը լավն ա, ասում ա, թե իմ մոտ լավ ա ստացվում: Սիրում եմ նաև կարատե, դրան էլ եմ ուզում գնալ, դասերի հետ կհասցնեմ:
Ռուզաննա, Սյուզաննա, երկվորյակներ, 8 տարեկան
(Սյուզաննա) Ամեն օր հիշում եմ մեր տունը, հայաթը: Ստեղ էլ ենք խաղում, բայց Թալիշում ավելի լավ է: Երազում եմ բժիշկ դառնալ:
(Ռուզաննա) Երազում եմ երգչուհի դառնալ:
Ստեղ դեռ մեզ չեն տարբերում նոր մարդիկ: Դպրոցում լավ ա, ուսուցիչները լավն են, բայց Թալիշի դասարանցիները չկան: Մրգերը ավելի համով են Թալիշում, բայց ստեղ էլ համով են: Թալիշում ավելի լավ է:

PanARMENIAN.Net навестил семьи беженцев из Талиша, поговорил с детьми, а PAN Photo их сфотографировал.
Эрик, 13 лет
Я очень скучаю по Талышу, по нашему дому. Мои друзья сейчас здесь. Получится ли вернуться? Наверное, нет. Может, снова будут стрелять. Мне не нравится, что мы сейчас не в селе, а здесь мне нравится то, что не стреляют в моих друзей. Конечно, я выберу Талиш, но если там будет спокойно. Возможно, помимо нашего села, еще есть места, которые бы могли стать моим домом, но при условии, что мои родные будут со мной.
А если Карабах, то только Талиш. Не хочу жить в каком-то другом месте в Карабахе, только там. В Талише я собирался заняться карате, на летних каникулах начну ходить, здесь есть секция карате.
Почему воюют? За земли, хотят наши земли, а наши солдаты не отдают.
Алекс, 9 лет
Здесь хорошо себя чувствую. Здесь безопасно.
Мечтаю о Талише, скучаю по нему. Папа сказал, что отвезет меня, я увижу село. Когда жили в Талише, я мечтал стать боксером, а в Чаренцаване мама говорит, что я буду ходить и на рисование, и на музыку, и на футбол, и на бокс. Буду успевать, наверное.
Юра, 14 лет (4 года живет в Чаренцаване)
Когда я узнал, что в селе происходит, испугался за родных, а когда они приехали – успокоился. Но им очень трудно привыкнуть. Грустно, что не могу вернуться, но придет время, поедем, необязательно, чтобы сейчас. Хочу ехать туда и возвращаться, но, наверное, не жить в Талише. О мечтах не пишите (смеется).
Играю в футбол за команду «Адана», я – нападающий, если стану профессиональным футболистом, будет здорово.
Войну не видел, в наше время так много не стреляли. они хотят больше территории, может хотят уничтожить армян, не знаю.
Наверное, азербайджанские дети также играют в футбол. Хотел бы сыграть с ними в футбол, пообщаться, узнать в чем проблема, какие они, чем отличаются, понять их. Мира не будет… Хочу, но его не достичь уговорами… Они хотят земли, а мы не хотим отдавать.
Рузанна, 9 лет
Хочу вернуться. Село, дом, мои друзья в другом месте, наверное, увижу их снова. Думаю, что сделать, чтобы их увидеть.
В Талише хотела хорошо учиться, стать благотворителем, сделать село еще лучше. Хотела отремонтировать нашу школу – одна часть была в порядке, а другая разрушена. Когда бы выросла, хотела ее отремонтировать.
А здесь все хорошо. Хочу стать врачом, это я здесь решила, что хочу помогать людям.
В школе у меня уже есть подруги, играем во дворе, разницы нет.
Война – это место, где сражаются враги. Не знаю, почему они враги, наверное потому, что они завидуют: наши села красивые, их – нет, а люди – добрые, защищаются.
Милена, 4 года
Мечтаю стать педагогом в детском саду. Детский садик вспоминаю, скучаю по воспитальнице Гоар, по Ваграму, Манэ и по другим. Здесь хочу ходить в садик. Во дворе играю с братиком.
Марианна, 13 лет
Разницу в людях не очень ощущаю. два человека из нашего класса здесь, мы поддерживаем связь. Скучаю по людям Талиша, по нашему дому, нашей природе, нашей школе, тоскую по всему.
Здесь все хорошо, плохого ничего не было. Выстрелов, как в селе, здесь нет. Но не могу привыкнуть, не свободна… К выстрелам уже привыкла, если не будет мирно, даже если будут те же самые выстрелы, все равно хочу вернуться… Но не получится. Не могу найти способ, чтобы вернуться.
Где бы не была, хочу стать… (Сестра Рузанна со стороны подсказывает, кем она хочет стать: «снайпером», а потом: «нет, полицейским»). «Полицейским, чтобы арестовывать преступников. Война бессмысленна», – говорит Марианна.
Диана, Эдик, Рузанна и Сюзанна близнецы
Диана, 13 лет
Хочу быть защищенной, хочу стать снайпершей. Люблю оружие, хочу защищать людей. Оружие видела в школе, на уроке военного дела, держала в руках, понравился вид, стрелять не пробовала, хотела бы научиться. Скажу папе, он меня научит, папа доброволец, защищает село.
Скучаю по друзьям, не знаю, где они сейчас, не здесь, разделились с ними. Однажды найдем друг друга, наверное, когда вернемся в Талиш.
Эдик, 10 лет
Мечтаю стать борцом. Здесь тренируюсь, в Талише не было секции. Уже месяц, как хожу, хочу стать чемпионом. Тренер хороший, говорит, что у меня хорошо получается. Люблю также карате, хочу и на него ходить, буду успевать.
Рузанна, Сюзанна, близнецы, 8 лет
(Сюзанна) Каждый день вспоминаю наш дом, двор. Здесь тоже играем, но в Талише было гораздо лучше. Мечтаю стать врачом.
(Рузанна) Мечтаю стать певицей.
Здесь новые люди, они пока не отличают нас. В школе хорошо, учителя хорошие, но одноклассников из Талиша нет. Фрукты в Талише гораздо вкуснее, но здесь тоже вкусные. В Талише намного лучше.