4 Հունիս 2016 - 08:45 AMT
Սակայն Հեմինգուեյի քննադատությունը, որն այն ժամանակ արդեն հայտնի գրող էր, պահաջված ու հեղինակավոր, չխոչընդոտեց Սարոյանի մուտքը գրական ասպարեզ, ավելի շուտ`կանխագուշակեց. «Անցած շաբաթ ամերիկյան ասպարեզում նոր գրող հայտնվեց: Առաջին հայացքից, ափի մեջ տեղավորվող, ոչ ավելին, այդ հետաքրքիր երևույթը եղանակի փոփոխություն է խոստանում, իսկ գուցե նաև ցիկլոն»,-ասվում էր Time հանդեսի հոդվածում, որն անսխալ կերպով կարողացավ զատել Սարոյանի յուրահատուկ ոճը:
«Նոր հնչեղ անուն կարճ պատմվածքի ժանրում` ՍԱՐՈՅԱՆ: Արդեն տարիներ շարունակ կարճ պատմվածքի հեղինակներից ոչ մեկն այդպիսի համընդհանուր հետաքրքրություն և աշխուժություն չէր առաջացրել: Նա ամենաքննարկվող և պահանջված երիտասարդ գրողն է Ամերիկայում: Նրա տաղանդը նույնքան վառ է, որքան Ֆոլկներինը, Դրայզերինը և Լարդներինը»,-այսպես էր ազդարարել հրատարակչություններից մեկը Սարոյանի առաջին գրքի հրատարակումը:
Նշվում էր, որ Սարոյանի ստեղծագործություններում բացակայում է սյուժեն և դա, հավանաբար, կզարմացնի ընթերցողին, որը դաստիարակված է կարճ պատմվածքի հին ավանդույթների վրա:
Սարոյանի ազդեցությունը XX դարի 30-40-ականների ԱՄՆ գրական կյանքի վրա այնքան հզոր էր, որ նա դարձավ որոշակի հայացքների, արժեքների, փիլիսոփայության մանրմնացումը: Մեծ դեպրեսիայի տարիներին նրա անսպառ կենսախնդությունն օգնում էր հուսահատ մարդկանց: Հենրի Միլլերը հրավիրում էր նրան աշխատելու համատեղ նախագծերում, իսկ Չարլզ Բուկովսկին և Ջեկ Քերուակը ներշնչվում էին նրա ներքին ազատությամբ: Սարոյանը դարձավ երևույթ: Գեղարվեստական ստեղծագործություններից շատերում հեղինակները հիշատակում են նրան որպես ժամանակի խորհրդանիշ: Սակայն Հեմինգույեը «սվիններով» դիմավորեց նոր հեղինակին:
«Հեմինգուեյի հերոսները, կյանքի հետ մարտնչելով, անպարտ են մնում, իսկ Սարոյանի հերոսները` հաղթանակած են դուրս գալիս»:
Էռնեստ Հեմինգուեյը ներխուժեց համաշխարհային գրականություն որպես նրանցից մեկը, ով գրում էր այսպես կոչված «կորսված սերնդի»` Առաջին աշխարհամարտի բովով անցած երիտասարդների մասին, որոնք կորցրել են սովորական խաղաղ կյանքով ապրելու ունակությունը:
«Չնայած, որ այդ թեմայով անհամար ստեղծագործություններ են գրվել, Հեմինգուեյի ստեղծագործությունները տարբերվում էին ընդհանուր ֆոնին, որի պատճառներից մեկը առանձնահատուկ խառնվածքն է, որով հեղինակն օժտում է իր հերոսներին»,- PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում աել է «Ելակետ» գրական ակումբի անդամ, քաղաքագետ Վլադիմիր Մասլեննիկովը:
Ըստ նրա, Հեմինգուեյի գրքի հերոսը միշտ այն մարդն է, որն աներեր ընդունում է ճակատագրի հարվածները և առաջ է գնում` չնայած ակնհայտ անհույս իրավիճակին:
«Ինչ-որ բանի համառորեն դիմակայելու թեման, մի բանի, որը հարյուրապատիկ անգամ գերազանցում է իրեն ու անխուսափելի է, կարմիր թելով անցնում է Հեմինգուեյի բոլոր ստեղծագործություններով և հստակ նկատվում է նաև նրա մյուս գործերում, որոնք հեռու են միջպատերազմյան սերնդի խնդիրներից ու թեմաներից»,-ասել է Մասլեննիկովը` հավելելով, որ հենց այստեղ են զուգահեռներ նկատվում Սարոյանի հետ` չէ որ նրա գրքերն էլ են այն մասին, թե ինչպես է հասարակ մարդը տանում անտանելի վիշտը, դիմակայում պատերազմին, հիասթափությանը:
«Միայն թե Սարոյանն ավելի լայն էր նայում այդ ամենին: Նրա գրքերի հերոսներին` բաց, անկեղծ մարդկանց, ոչ միայն հաջողվում է սովորել ապրել այս անհեթեթ ու դաժան աշխարհում, նրանց հաջողվում է հաղթել` պահպանելով հավատը մարդկանց հանդեպ, արդարության հանդեպ, հավատն առ այն, որ «և աշխարհը ավելի լավը կլինի, և մարդիկ»: Այլ կերպ ասած, նրանց հաջողվում է խուսափել հոգու կարծրացումից: Հեմինգուեյի հերոսները, կյանքի հետ մարտնչելով, անպարտ են մնում, իսկ Սարոյանի հերոսները`հաղթանակած են դուրս գալիս »,-կարծում է «Ելակետ» գրական ակումբի անդամը:
Ծանոթացել են Լոնդոնում, կռվել` Փարիզում
1944-ին Հեմինգուեյը հաստատվեց Լոնդոնի «Դորչեսթր» հյուրանոցում և նրա համարն անմիջապես ձգողական կենտրոն դարձավ, ուր գալիս էին գրողներ, ռազմական թղթակիցներ, ֆոտոլրագրողներ: Այստեղ էին Հեմինգուեյի բազում հին ծանոթներն ու ընկերները: Օրերից մի օր «Դորչեսթրի» հյուրերի թվում հայտնվեց նաև Ուիլյամ Սարոյանը, որը եկել եր Էռնեստի կրտսեր եղբոր` Լեսթերի հետ, որի հետ նա ծառայում էր պատերազմական կինովավերագրության մեջ: Սակայն, ոչ լոնդոնյան հանդիպումները, ոչ` փարիզյան, չընկերացրեցին նրանց: Մի անգամ նրանք նույնիսկ կռվել են փարիզյան սրճարաններից մեկում, որտեղ հիմա ցուցանակ է կախված. «Այստեղ կռվել են Հեմինգուեյն ու Սարոյանը»: Սարոյանի և Հեմինգուեյի հարաբերությունները չբարելավվեցին ոչ 10, ոչ 20 տարի անց: Նրանք չէին համակրում մրմյանց: Նրանք հակառակորդներ մնացին մինչև վերջ, սակայն յուրաքանչյուրն ընդունում էր հակառակոդի հանճար լինելը: Սարոյանն ասում էր. «Հեմինգուեյն ամենամեծ անգլալեզու գրողն է: Նա այնպես է գրել, կարծես դա Հին կտակարանն է: Մարդը մտավ քաղաք և դուրս եկավ քաղաքից: Շատերն են փորձել այդքան պարզ գրել, բայց ոչ ոք չի կարողացել»:
Հետաքրքրական է, որ երկուսի ստեղծագործություններում էլ հանդիպում են նմանատիպ մտքեր: Օրինակ, և Սարոյանը, և Հեմինգուեյը գրել են մարդու ոգու հզորության մասին: Հեմինգուեյը «Ծերունին և ծովը» վիպակում գրել է. «Մարդը պարտություն կրելու համար չէ ստեղծված…Մարդուն կարելի է ոչնչացնել, սակայն նրան չի կարելի հաղթել»: Սարոյանը «Մարդկային կատակերգության» մեջ պատմում է, որ եթե ինչ-որ վատ բան է պատահում, դա երբեք վերջը չէ:
Կյանքը բացառություններ չի ճանաչում
«Նա չէր կարողանում հասկանալ և չէր կարող հաշտվել այն մտքի հետ, որ ծերացել է: Կյանքը պետք է ընդունել, և կյանքում պետք է զգալ ամեն ինչ` այդ թվում ծերությունը: Ինձ թվում է, մարդիկ մեռնում են, որովհետև ցանկանում են մեռնել: Չպետք է դրան համաձայնվել: Ես, օրինակ, վաղուց կարող էի մեռած լինել, բայց ահա` ապրում եմ»,-գրել է Սարոյանը Հեմինգուեյի մասին: Ինքն այդպես էլ չհամաձայնվեց մեռնել: Նրա վերջին խոսքերն են եղել. «Բոլորին է վիճակված մահանալ, բայց ես միշտ կարծել եմ, որ ինձ համար բացառություն կանեն: Եվ ի՞նչ»:
1960թ. ծանր հիվանդ Հեմինգուեյը վերադարձավ ԱՄՆ`հաստատվելով Այդահոյում: Նա այլևս չէր կարողանում աշխատել, և դա խորը դեպրեսիայի պատճառ դարձավ: 1961-ին Հեմինգուեյը ինքնասպան եղավ` կրակելով հրացանից:
Ուիլյամ Սարոյանը վախճանվել է 1981-ի մայիսին Ֆրեզնոյում: Մեկ տարի անց նրա աճյունով սափորը հուղարկավորվեց Երևանում` Կոմիտասի անվան պանթեոնում: Այդպես էր գրված գրողի կտակում:

2 Июнь 2016 - 08:14 AMT
Однако окрик Хемингуэя, который на тот момент уже утвердился в звании писателя, был очень востребованным и авторитетным автором, не помешал появлению Сарояна на литературной арене, скорее предвосхитил: «На прошлой неделе на американском горизонте появился новый писатель. На первый взгляд, размером не больше ладони, это любопытное явление обещает перемену погоды, а может, и циклон», – отмечалось в статье американского журнала Time, безошибочно разглядевшему своеобразный стиль Сарояна.
«Новое громкое имя в жанре короткого рассказа – САРОЯН! Вот уже много лет ни один автор коротких рассказов не вызывал такого всеобщего интереса и оживления. Он – самый обсуждаемый и востребованный молодой писатель в Америке. Его талант так же ярок, как у Фолкнера, Драйзера и Ларднера», – анонсировало издательство выход первой книги Сарояна.
Отмечалось, что в произведениях Сарояна отсутствует сюжет и это, возможно, озадачит читателей, воспитанных на старых традициях короткого рассказа.
Воздействие Сарояна на литературную жизнь США тридцатых-сороковых годов XX века оказалось настолько сильным, что он стал воплощением определенного кредо, ценностей, философии. В годы Великой депрессии его неистребимое жизнелюбие помогало многим отчаявшимся людям. Генри Миллер приглашал его работать над совместными проектами, а Чарльз Буковски и Джек Керуак, вдохновлялись его внутренней свободой. Сароян превратился в явление жизни. В художественных произведениях многие писатели упоминают его имя как символ времени. Хемингуэй же принял нового автора в штыки.
«Герои Хемингуэя после поединка с жизнью остаются непобежденными, герои же Сарояна – выходят победителями»
Эрнест Хемингуэй ворвался в мировую литературу, как один из тех, кто писал о так называемом «потерянном поколении» – молодых людях, прошедших сквозь ужасы Первой мировой войны и, как следствие, потерявших способность жить обычной мирной жизнью.
«Несмотря на то, что в русле этой темы написано бесчисленное множество произведений, творчество Хемингуэя значительно выделяются на фоне работ других авторов, одна из причин тому – особый характер, которым автор наделяет своих героев», – в разговоре с PanARMENIAN.Net отмечает член литературного клуба «Елакет», политолог Владимир Масленников.
По его словам, герой книги Хемингуэя – всегда человек, стойко принимающий удары судьбы и идущий вперед, несмотря на полную безнадежность ситуации.
«Тема упорного противостояния человека чему-то, во сто крат его превосходящему и неотвратимому, красной нитью проходит сквозь весь творческий путь Хемингуэя и с большой четкостью прослеживается и в других его работах, уже далеких от тематики и проблем межвоенного поколения», – сказал Масленников добавляя, что именно здесь напрашивается параллель с Сарояном, ведь и он писал книги о том, как простой человек сталкивается в своей жизни с неотвратимым горем, войной, разочарованием.
«Только Сароян смотрел шире: героям его книг – открытым, искренним людям – не просто удается научиться жить в этом абсурдном и жестоком мире, им удается его победить – сохранить веру в людей, в возможность справедливости, в то, что «и мир будет лучше, и люди будут лучше», иначе говоря, избежать душевного огрубления. Герои Хемингуэя после поединка с жизнью остаются непобежденными, герои же Сарояна – выходят победителями», – считает член литературного клуба «Елакет».
Познакомились в Лондоне, дрались в Париже
В 1944 году Хемингуэй поселился в отеле «Дорчестер» в Лондоне и сразу же его номер стал притягательным центром, куда тянулись писатели, военные корреспонденты, фоторепортеры. Здесь оказалось множество старых знакомых и друзей Хемингуэя. Однажды гостем в «Дорчестере» оказался и Уильям Сароян, пришедшим вместе с младшим братом Эрнеста Лестером, с которым они служили в военной кинохронике.
Однако ни встречи в Лондоне, ни последующие встречи в Париже не сделали их друзьями. Однажды, они даже подрались в одном из парижских кафе, где сейчас висит вывеска: «Здесь дрались Хемингуэй и Сароян».
Отношения Сарояна и Хемингуэя не улучшились ни десять, ни двадцать лет спустя. Писатели недолюбливали друг друга. Они оставались противниками до самого конца, но каждый из них признавал гений соперника. Сароян говорил: «Хемингуэй — самый великий англоязычный писатель. Он писал так, словно это Ветхий Завет. Человек вошел в город и вышел из города. Многие пытались писать так просто, но никто не смог».
Примечательно, что в творчестве обоих встречаются схожие мысли. Например, и Сароян и Хемингуэй писали о силе духа человека. Хемингуэй в повести «Старик и море» отмечал: «Человек не для того создан, чтобы терпеть поражения… Человека можно уничтожить, но его нельзя победить», Сароян в «Человеческой комедии» рассказал, что если случается плохое, это никогда не бывает концом.
Жизнь не делает исключений
«Он не мог понять и не мог смириться с тем, что постарел. Жизнь надо принять и в жизни надо испытать все — и старость. Мне кажется, люди умирают потому, что хотят умереть. Не надо соглашаться умирать. Я, например, давно мог бы умереть, а вот живу», – писал Сароян о Хемингуэйе, сам он так и не согласился умереть. Последними словами Сарояна были: «Каждому суждено умереть, но я всегда думал, что для меня сделают исключение. И что?»
В 1960 году Хемингуэй с тяжелыми недугами вернулся в США, поселился в штате Айдахо. Он потерял способность работать, и это погрузило его в глубочайшую депрессию. В 1961 году Хемингуэй покончил жизнь самоубийством, выстрелом из ружья.
Уильям Сароян скончался в мае 1981 года во Фреcно. Год спустя урну с его прахом захоронили в Ереване, в пантеоне имени Комитаса — писатель просил об этом в завещании.