6 Հունիս 2016 - 14:20 AMT
Հովհաննես Այվազովսկու «Օսմանյան սրճարանը լուսնի լույսի ներքո» կտավը վաճառվել է Christie's լոնդոնյան աճուրդի տանը 194,5 հազար բրիտանական ֆունթ սթերլինգով (մոտ $281 հազար):
Կանխատեսվում էր, որ կտավը կվաճառվի 200-300 հազար բրիտանական ֆունթ սթերլինգի միջակայքում:
2 այլ կտավ՝ «Նավաբեկությունը» և «Սալադինի ամրոցի տեսարանը Նեղոսի ափից», վաճառվել են 158,5 հազար և 110,5 հազար ֆունթով (համապատասխանաբար $229 հազար և $160 հազար), հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Հովհաննես Այվազովսկու ստեղծագործությունները միջազգային աճուրդներում մշտապես բարձր պահանջարկ են ունեցել ու վաճառվել են միլիոնավոր դոլարներով: Մեծ ծովանկարչի ամենաբարձր գնով վաճառված գործերն են` «Կոլումբոսի նավատորմի ժամանումը», «Իսաակիևյան տաճարը ցուրտ օրը», «Ամերիկյան նավերը Ջիբրալթարի ժայռերի մոտ», «Կոստանդնուպոլսի տեսարանը», «Վարյագները Դնեպրի վրա», «Պարենի բաշխումը» և «Փրկության նավը», «Կոստանդնուպոլսի և Բոսֆորի նեղուցի տեսարանը»:

6 Июнь 2016 - 13:52 AMT
Полотно Ивана Айвазовского «Османская кофейня в лунном свете» продана на «русских» торгах Christie's в Лондоне за 194,5 тыс фунтов стерлингов ($281 тыс), две другие работы художника ушли за 158,5 тыс ($229 тыс) и110,5 тыс ($160 тыс).Об этом сообщила представитель аукционного дома, передает РИА Новости.
Эстимейт «Османской кофейни в лунном свете» составлял 200-300 тыс фунтов стерлингов.
«По итогам первой сессии торгов русской живописью Christie's был достигнут результат 1,9 миллиона фунтов стерлингов. Топ-лотом стало полотно Ивана Айвазовского «Османская кофейня в лунном свете», которое ушло с молотка за сумму 194,5 тыс фунтов стерлингов. Также были проданы два полотна кисти Айвазовского «Кораблекрушение» за 158,5 тыс и «Вид на цитадель Саладина с берегов Нила» за 110,5 тыс фунтов стерлингов», – сказала представитель аукционного дома.