Վիզաների չեղարկմանն ընդառաջ PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է Իրանի տարածքում եղած հայկական հուշարձանների մի մասը, որոնք մեծ պատմական ու մշակութային արժեք ունեն:
Իրանի տարածքում են գտնվում հայ ժողովրդի համար նվիրական որոշ վայրեր, հատկապես քրիստոնեության հետ կապված: Առաջինը` Ավարայրի դաշտն է, որտեղ 451 թվականին տեղի ունեցավ սպարապետ Վարդան Մամիկոնյանի գլխավորած հայկական զորքերի ճակատամարտն պարսից շահ Եզդիգերդ Երկրորդի զորքերի հետ:
Երկրորդ սրբությունը Թադեի վանքն է կամ Սև եկեղեցին (Ղարաքիլիսա) Սալմաստից ոչ հեռու (Արևմտյան Ատրպատական), որտեղ ըստ ավանդության հուղարկավորված է Քրիստոսի 12 առաքյալներից մեկը` Թադեոսը: Դա պատմական Մեծ Հայաստանի տարածքն էր, Վասպուրական նահանգը: Վանքը գտնվում է լեռնային տեղանքում, Մակու քաղաքից 20 կմ հեռավորության վրա: Վանքը սև է կոչվում, քանի որ կառուցված է սև գույնի հրաբխային քարից, այն կառուցվել է ավելի հին եկեղեցու տեղում, որն ավիրվել է երկրաշարժից: Առասպելի համաձայն, սրբի շիրիմի վրա առաջին մատուռը կառուցվել է 38թ.: Վանքի մասին առաջին տեղեկությունները թվագրվում են VII դարով: Հիմնական վանքի մերօրյա շենքը կառուցվել է 1329թ. Վանքի ժամանակակից կառույցների մեծ մասը դասվում է XIX դարի սկզբին, երբ այն վերակառուցվեց պարսից փոխարքա Աբբաս Միրզայի աջակցությամբ:
Թադեի վանքը
Ամեն տարի հուլիսին բազում հայեր և քրիստոնեադավան այլ ժողովրդներ ուխտագնացություն են կատարում Իրան` Սբ Թադեի վանք:
Թադեի վանքից բացի հարևանությամբ կան նաև փոքր մատուռներ, ամրոցների ավերակներ:
Ջուղայից 22 կմ հեռավորության վրա է գտնվում Սբ. Ստեփանոս վանքը: 9-րդ դարի այս վանական համալիրը գտնվում է Մաղարդա լեռան լանջին, Արաքսի աջ ափին: Ըստ 12-րդ դարի ժամանակագիր Միքայել Ասորու, այն հիմնադրել է Բարդուղիմեոս առաքյալը: Երկրաշարժի պատճառով վանքը մի քանի անգամ վերակառուցվել է: Այս վանքն աչքի է ընկնում եզակի որմնանկարներով և քանդակներով, կառուցված է ֆելզիտային տուֆից:
Սբ Ստեփանոս վանքը
Հայկական Ծործորի եկեղեցին գտնվում է Արտազ գավառում: Սբ Աստվածածին մատուռը վանքի միակ կանգուն շինությունն է: Մատուռը կառուցվել է կամ IX-X, կամ XIV դարում: 1987-1988թթ. մատուռը տեղափոխվեց մոտ 600 մետրով, քանի որ Մակուչայ գետի վրա սկսվեց ջրամբարի կառուցումը: Ծործորը Սբ Ստեփանոսի և Սբ Թադեոսի վանքերի հետ միասին ընդգրկված է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում` «Իրանի հայկական եկեղեցիները» բաժնում:
Ծործորի եկեղեցի
Հայերը հաստատվել են Իրանում դեռ V դարում, երբ շահ Շապուհը խաբեությամբ գերեվարեց hայոց Արշակ արքային և առաջին գերեվարված հայերը բնակություն հաստատեցին Պարսից թագավորության պատմական սահմաններում: Իրան հայերի ամենամեծ ներհոսքը տեղի է ունեցել 1604 թ. շահ Աբբասի իրականացրած բռնի տեղահանության արդյունքում:
Թուրք-պարսկական պատերազմներից հետո Արևմտյան Հայաստանը հայտնվեց Օսմանյան կայսրության, իսկ Արևելյանը` Պարսկաստանի կազմում:
Շահ Աբբասը տասնյակ հազարավոր հայերի բռնի տեղահանեց Ջուղայից (Նախիջևանի շրջան), Նախիջևանից ու Սևանի ավազանից, բնակեցնելով նրանց Պարսկաստանում` միանգամից 2 նպատակ հետապնդելով: Առաջին նպատակն էր ամայացնել սահմանամերձ հյուսիսային տարածքները, թույլ չտալ Պարսկաստանի հետ պատերազմող երկրներին օգտվել սննդամթերքից ու անասնակերից` այդպիսով բուֆերային գոտի ստեղծելով իր վաղեմի թշնամիներ օսմանյան Թուրքիայի և ցարական Ռուսաստանի միջև: Երկրորդ նպատակը սեփական տնտեսությունը զարգացնելն էր` օգտագործելով արարիչ ժողովրդի էներգիան, որը հիանալի տիրապետում էր առևտրի կանոններին ու արհեստներին: Ջուղայի բնակիչներին հող հատկացվեց գետի աջ ափին` Իսպահանի դիմաց, որտեղ նրանք քաղաք կառուցեցին և կոչեցին այն Նոր Ջուղա: Լավ արհեստավորներ լինելով և առևտուր անելով Հնդկաստանի հետ` հայերն արագ հարստացան, շահը նրանց մեծ արտոնություններ շնորհեց: Այստեղ այսօր էլ կենսունակ է Իրանի ամենահոծ ու հին հայկական համայնքը, որը սերում է առաջին վերաբնակներից: Այստեղ կան հայկական դպրոցներ, 12 եկեղեցի: Այսօր Նոր Ջուղան Իսպահանի աջակողմյան ափի շրջաններն են, որոնք գտնվում են Հին քաղաքի դիմաց: Այստեղ հատուկ մի մթնոլորտ է տիրում:
Սուրբ Ամենափրկիչ վանքը Նոր Ջուղայում
Այստեղից հայերը տարածվեցին Իրանի ամբողջ տարածքով` իրենց թաղամասերը ստեղծելով Թեհրանում, Թավրիզում, Շիրազում և Իրանի այլ քաղաքներում: Իսկ Խոյ, Ուրմիա, Սալմաստ (Սալմաստը մեծ գրող Րաֆֆու ծննդավայրն է) քաղաքներում, որոնք պատմական Հայաստանի տարածքում են գտնվում, հայերը ոչ թե եկվորներ են, այլ բնիկներ: Ջուղայի գլխավոր տեսարժան վայրը Սբ Ամենափրկիչ եկեղեցին է կամ Վանքը: Համալիրը բաղկացած է մեծ եկեղեցուց, մի քանի թանգարանից, պատերով պարփակված ներքին բակից: Հայկական վանքում նկատելի են արևելյան և քրիստոնեական մշակույթների տարրեր: Դրսից դա միագույն աղյուսաշեն կառույց է գմբեթներով և կամարներով, ներսից`գեղանկարչության յուրօրինակ թանգարան: Բոլոր պատերն ու առաստաղները նկարազարդված են քրիստոնեական որմնանկարներով, սրբապատկերներով և արևելյան նախշերով:
Վանքի ներքին հարդարումը
Վանքի մուտքի մոտ տեղադրված է արքեպիսկոպոս, XVI- XVII դարասկզբի հոգևոր և կրթական գործիչ Խաչատուր Կեսարացու հուշարձանը:
Մյուս եկեղեցիները նման են տաճարին ինչպես ներսից, այնպես էլ դրսից: Մեծամասնության մուտքը վճարովի է: Ամենահայտնիները Սբ Մարիամի և Սբ Գևորգի եկեղեցիներն են: Սբ Գևորգի եկեղեցին Նոր Ջուղայի հնագույն եկեղեցիներից է (թվով երրորդը), կառուցվել է 1611-ին: Ասում են, որ այն կառուցվել է Հայաստանում եղած մի եկեղեցու քարերից, որը վերաբնակներն իրենց հետ բերել են Պարսկաստան: Սբ Մարիամի եկեղեցին կառուցվել է 1613-ին և հայտնի է Վենետիկի նկարիչների վրձնած չորս սրբապատկերներով և XVII դ. երկրորդ կեսի խճանկարներով:
Բեթղեհեմի եկեղեցին կառուցվել է 1628 թվականին, զարդարված է հիանալի որմնանկարներով, այդ թվում Խորհրդավոր ընթրիքի և Եդեմից արտաքսման տեսարաններով: Այս եկեղեցին համարվում է Իսպահանի գլխավոր տեսարժան վայրերից մեկը: Քաղաքի հայկական թաղամասը հետաքրքիր է իր հին տներով ու նեղլիկ փողոցներով: Կենտրոնում փոքր հրապարակ կա, որտեղ կարելի է նստել և հանգստանալ:
Թավրիզում, որն Իրանի մեծությամբ չորրորդ քաղաքն է, գտնվում է Սբ Մարիամի եկեղեցին: Այդ քաղաքի հնագույն և ամենամեծ հայկական եկեղեցին, որի առաջին շինությունը դասվում է VI դարին, հիշատակել է Մարկո Պոլոն: Ժամանակին այն առաջնորդանիստ է եղել:

10 Июнь 2016 - 12:21 AMT
В преддверие введения безвизового режима PanARMENIAN.Net представляет некоторые армянские артефакты, которые находятся на территории Ирана и представляют большую историко-культурную ценность.
В Иране находятся несколько значимых с точки зрениях христианства мест для армянского народа. Первое – это Аварайрское поле, где в 451 году н.э. произошла битва между армянскими войсками под предводительством спарапета Вардана Мамиконяна и войсками иранского шаха Ездигерда II.
Вторая святыня – это монастырь Тадеиванк или Черная церковь (Каракилиса) близ Салмаста (Западный Атрпатакан) – место, где по преданию погребен Тадевос (Фаддей) – один 12 апостолов Христа. Исторически это территория Великой Армениии, области Васпуракан. Монастырь расположен в горном районе, в 20 км от города Маку. Черной эта церковь называется потому, что построена из черного вулканического камня, на месте более древней церкви, разрушенной землетрясением. Легенда гласит, что первая церковь при могиле святого возникла здесь в 68 году н. э. Первые сведения о монастыре датируются VII веком. Современное здание основного собора было сооружено в 1329 г. Большинство современных сооружений монастыря относится к началу XIX века, когда он был реконструирован при содействии иранского принца Аббаса-Мирзы.
Монастырь Тадеиванк
Каждый год, в июле, множество армян и верующих других христианских конфессий совершают паломничество в Иран, в монастырь Святого Таде.
Кроме монастыря Фаддея в округе располагаются несколько небольших часовен и развалины защитных укреплений.
В 22 км. к западу от Джульфы Армянский находится храм Святого Степаноса. Этот монастырский комплекс 9-го века находится на склоне горы Магарда, на правом берегу реки Аракс. Согласно летописцу 12-го века Микаелу Асори, его основал апостол Варфоломей. В связи с землетрясениями монастырь несколько раз реставрировался. Эта церковь отличается уникальными фресками и скульптурными изображениями. Храм построен из фельзитного туфа.
Храм Святого Степаноса
Армянский монастырь Дзор Дзор находится в провинции Артаз. Часовня Сурб Аствацацин — единственное выстоявшее строение монастыря. Часовня построена или в IX—X, или в XIV веках. В 1987—1988 гг. часовню переместили приблизительно на 600 метров, поскольку на реке Макучай началось строительство плотины. Дзор Дзор наряду с монастырями Сурб Степанос и Сурб Тадевос занесены в Список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО в разделе «Армянские церкви Ирана».
Монастырь Дзор Дзор
Впервые армянская диаспора в Иране появилась еще в V веке, после того, как шах Шапух, пленил коварством и обманом армянского царя Аршака и первые пленные армяне поселились в пределах исторических границ Персидского царства.
Самая большая миграция армянского народа в пределы Ирана произошла в 1604 году во время насильственного переселения, осуществленного Шахом Аббасом.
После окончания турецко-персидских войн Западная Армения отошла к Османской Империи, а Восточная – к Персии.
Шах Аббас насильственно переселил из Джуги (Джульфа, Нахичеваньская область), Нахичевани и бассейна озера Севан несколько десятков тысяч армян в свою столицу – Исфаган, преследуя тем самым две цели, первая из которых – это опустошить приграничные северные территории, не дать возможность воюющим с персами странам, воспользоваться продовольствием и фуражом, создав т.н. буферную зону отчуждения со своими извечными врагами – османской Турцией и царской Россией. Вторая же цель служила идее оживить свою экономику, влив в неё созидательную энергию народа, прекрасно разбирающегося в законах торговли и развития ремёсел.
Джульфинцам была выделена земля на правом берегу реки напротив Исфахана – там и построили город, который получил имя Новая Джульфа (по-армянски Нор Джуга). Благодаря своим ремеслам и торговле с Индией армяне быстро разбогатели, шах предоставил им большие привилегии. Здесь и сегодня располагается самая большая и самая древняя армянская диаспора в Иране, ведущая свое начало еще с тех первых переселенцев. Тут есть армянские школы, 12 церквей. Сегодня Новая Джульфа – это правобережные районы Исфахана, расположенные напротив его Старого Города. Здесь царит своя особая атмосфера.
Отсюда армянская диаспора разъехалась по всему Ирану, создав свои районы в Тегеране, Тавризе, Ширазе и других городах Ирана, за исключением Хоя, Урмии, Салмаста – родины великого армянского писателя Раффи – городов, расположенных в пределах территории исторической Армении, и армяне здесь отнюдь не пришлые, а коренные жители.
Собор Святого Христа Всеспасителя или Ванк (Vank Cathedral) – главная достопримечательность Джульфы. Комплекс состоит из большой церкви, пары музеев и уютного внутреннего двора, окруженного стенами. Армянский собор сочетает в себе элементы восточной и христианской архитектуры. Снаружи это однотонное кирпичное здание с куполом и арками. Внутри – это музей живописи. Весь интерьер храма расписан христианскими фресками, ликами святых и восточным орнаментом.
У входа на территорию храма установлен памятник архиепископу Хачатуру Кесараци, известному армянскому духовному и научному деятелю конца XVI – начала XVII века.
Другие армянские церкви похожи на собор как снаружи, так и внутри. Вход в большую часть из них платный. Самые известные – церкви Святой Марии и Святого Геворка. Церковь Святого Геворка (Георгия) – одна из самых старых церквей Новой Джульфы (третья по счету) – 1611 года постройки. Говорят, что на ее сооружение пошли камни от разобранной в Армении церкви, которые переселенцы привезли с собой. Церковь Святой Марии была построена в 1613 году и знаменита своими четырьмя иконами кисти венецианских художников и мозаиками второй половины XVII века.
Вифлиемская церковь возведена в 1628 году, оформлена прекрасными фресками в том числе изображениями Тайной Вечери и изгнания из Эдема. Эта церковь считается одной из главных достопримечательностей Исфахана. Армянский квартал города интересен для прогулок. Старые дома, узкие улицы. Маленькая площадь в центре, где можно посидеть и отдохнуть.
В Тавризе, который является четвертым по величине городом Ирана находится церковь Св. Марии. Древнейшая и самая большая армянская церковь этого города, первая постройка относится к VI веку, о которой упоминал Марко Поло. Некогда здесь была резиденция регионального архиепископа.