16 Հունիս 2016 - 15:42 AMT
Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Խոստումը» հոլիվուդյան ֆիլմի պրեմիերան կկայանա 2016 թվականի դեկտեմբերին: Այդ մասին է հայտնում Asbarez պարբերականը:
Ֆիլմի նկարահանման աշխատանքները ֆինանսավորում են 2015-ի հունիսին մահացած ամերիկահայ գործարար և բարերար Քըրք Քըրքորյանի միջոցներով: Կինոկտավի ռեժիսորն է 2012 թվականին լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմի համար «Օսկարի» արժանացած և Ռուանդայի ցեղասպանության մասին պատմող «Հոթել Ռուանդա» ֆիլմի հեղինակ Թերի Ջորջը: Դերասանների թվում են Քրիսթիան Բեյլն, Օսկար Այզեքը, Ջեյմս Քրոմվելն ու Ժան Ռենոն:
Նկարահանումներն սկսվել են 2015-ի աշնանը` Իսպանիայի տարբեր քաղաքներում: Ֆիլմի պրեմիերան նախատեսված է 2016-ի վերջին:
Այս առնչությամբ Facebook-ի իր էջում հրապարակում է արել նաև աշխարհահռչակ ռոք երաժիշտ Սերժ Թանկյանը՝ հայտնելով, որ ինքը ևս մասնակցում է նախագծին: «Անցած մի քանի տարիներին ես եզակի պատիվ եմ ունեցել օգնելու և խորհուրդներ տալու իմ ընկեր Էսրաիլյանին այս խոշոր կինոֆիլմի առիթով», – գրել է Թանկյանը:

16 Июнь 2016 - 13:37 AMT
Долгожданный фильм о Геноциде армян «Обещание» с участием таких ведущих актеров, как Кристиан Бэйл и Оскар Айзек, выйдет в недалеком будущем, пишет Asbarez.
Источники сообщили изданию, что выхода фильма режиссера Терри Джорджа можно ожидать в декабре 2016 года.
Участие лауреата «Золотого глобуса» Айзека и лауреата «Оскара» Бейла в фильме Кирка Керкоряна было утверждено еще летом 2015 года. В фильме снялись также актеры Шарлотта Ле Бон, Джеймс Кромвель, Жан Рено и Анжела Сарафян.
Фильм «Ожидание», профинансированный американским предпринимателем, миллиардером армянского происхождения Кирком Керкоряном, повествует о любовном треугольнике, который происходит в годы Геноцида армян в Османской империи.
Киркорян умер 15 июня 2015 года, еще до окончания работ по фильму.
Джордж, который был номинирован на Оскар как лучший режиссер за фильм «Отель Руанда» является соавтором фильма «Ожидание» наряду с номинированным на Оскар сценаристом Робином Свайкордом. В марте 2013 года Терри Джордж был гостем Армянского государственного педагогического университета, где ирландский режиссер сравнил Геноцид армян с геноцидом в Руанде в 1994 году.