ՀՀ-ից Կոնգո զենքի արտահանման մասին տեղեկությունները համապատասխանում են իրականությանը: Այս մասին գրել է ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը ֆեյսբության իր էջում:
Հունիսի 17-ին PanARMENIAN.Net-ը հայտնել էր, որ թեև Հայաստանը չի հանդիսանում զենք արտադրող կամ վաճառող լուրջ կենտրոն, որոշ քանակի զենք ու զինամթերք ՀՀ-ից, այնուամենայնիվ, արտահանվում է: Վերջին տարիների ամենախոշոր նմանատիպ գործարքը գրանցվել է 2014-ին, երբ Հայաստանից արտահանվել է Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանակարգի (ԱՏԳ ԱԱ) 9301 ապրանքախմբի՝ մոտ $1.5 մլն-ի ապրանք:
«ՀՀ-ն օրինական կարգով Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետություն է արտահանել ՀՀ ԶՈւ-երում կիրառությունից դուրս եկած զենք և զինամթերք», – հայտնել է Հովհաննիսյանը:
9301 ապրանքախմբի ապրանքախմբի մեջ է մտնում զենքի ու մարտական տեխնիկայի մի քանի զինատեսակ՝ հրետանու բոլոր տեսակները, այդ թվում՝ զենիթային գնդացիրներ ու հրետանի, հակատանկային, թնդանոթներ, հաուբիցներ ու մորտիրներ, ինքնագնաց հրետանին, ավտոմատներն ու գնդացիրները, կարաբինները, մի շարք այլ զինատեսակներ: Նշենք, որ զենքի մասերն, արկերն ու փամփուշտներն անցնում են այլ՝ 9305 և 9306 ապրանքախմբերով:
Միակ երկիրը, որտեղ ՀՀ-ից զենք է արտահանվել, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունն է:
Ընդամենը արտահանվել է 1500 միավոր զինատեսակ՝ $1.468.000 մաքսային արժեքով, կամ միավորը՝ մոտ $1000 գնով: Դատելով այդ տվյալներից, պարզ է դառնում, որ խոսքն, այնուամենայնիվ, խոշոր տրամաչափի հրետանու կամ տանկերի մասին չէ. արտահանված զինատեսակները, հավանաբար, ավտոմատներ, գնդացիրներ, հրացաններ կամ ձեռքի հակատանկային նռնականետեր են:
PanARMENIAN.Net ը դիմեց Պետեկամուտների կոմիտե՝ պարզաբանումների համար: Կոմիտեում, սակայն, ասացին, որ տվյալ տեղեկությունը դասվում է ծառայողական գաղտնիքի շարքին ու մանրամասներ չեն կարող տրամադրել: Պաշտպանության նախարարությունից էլ ասացին, որ գերատեսչությունը զենքի առևտրով չի զբաղվում ու հարցը մեկնաբանել իրավասու չէ:

17 Июнь 2016 - 13:30 AMT
Информация об экспорте оружия из Армении в Конго соответствует действительности. Об этом сообщил пресс-секретарь Минобороны РА Арцрун Ованнисян на своей странице в социальной сети Facebook.
17 июня PanARMENIAN.Net сообщил, что хоть Армения и не является крупным экспортером вооружения, все же определенное количество оружие из страны экспортируется.
Самая крупная подобная сделка последних лет была зафиксирована в 2014 году, когда из Армении было экспортировано вооружение на сумму $1.5 млн.
«Армения на законных основаниях экспортировала в Демократическую Республику Конго вышедшее из обращения в армянских ВС оружие и боеприпасы», – написал Ованнисян.
Единственная страна, куда было вывезено оружие из Армении, Демократическая Республика Конго. В общей сложности было экспортировано 1500 единиц оружия таможенной стоимостью в $1,468,000 или единица примерно за $1000. На основании этих данных становится ясно, что речь не может идти о крупнокалиберной артиллерии или танках: скорее всего, экспортированное оружие – пистолеты, пулеметы, винтовки и ручные противотанковые гранатометы.
PanARMENIAN.Net обратился в Комитет по государственным доходам РА за разъяснениями. В Комитете, однако, сказали, что данная информация классифицирована как секретная, и они не могут предоставить детали. Министерство обороны РА сообщило, что ведомство не занимается торговлей оружием и не уполномочено комментировать этот вопрос.