18 Հունիս 2016 - 09:44 AMT
Հունիսի 15-ին ՀՀ Կենտրոնական բանկը Հարվարդի համալսարանի Ռուսական և եվրասիական ուսումնասիրությունների Դեվիս Կենտրոնի հետ կնքել է փոխըմբռնման հուշագիր:
Հուշագիրը ստորագրել են ՀՀ ԿԲ նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը և Դեվիս կենտրոնի գործադիր տնօրեն Ալեքսանդրա Վաքրուն: Հուշագրի համաձայն, ՀՀ ԿԲ-ի Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնը յուրաքանչյուր տարի կհյուրընկալի Հարվարդի համալսարանի 3-4 ուսանողների, որոնք իրենց պրակտիկայի շրջանակում կիրականացնեն Հայաստանի ու տարածաշրջանի վերաբերյալ հետազոտություններ:
Հարվարդի համալսարանի և Կենտրոնական բանկի այս գործակցությունն սկսել է 3 տարի առաջ, և այժմ հուշագրով այն ամրապնդվում ու երկարաժամկետ համագործակցության է վերածվում, հայտնում է ԿԲ մամուլի ծառայությունը:
Նույն հուշագրով, իր հերթին Հարվարդի համալսարանը տարեկան կհյուրընկալի ՀՀ ԿԲ-ի 2 աշխատակցի՝ ֆինանսների, մակրոտնտեսագիտության, հանրային կառավարման բնագավառներում ակադեմիական հետազոտություններ իրականացնելու նպատակով:
Այս հուշագիրը ՀՀ ԿԲ-ի և Հարվարդի համալսարանի գործակցության կարևորագույն ձեռքբերումն է: Այն հետազոտություններ իրականացնելու յուրօրինակ հնարավորություն կընձեռի ինչպես ԿԲ-ի աշխատակիցներին, այնպես էլ Հարվարդի համալսարանի ուսանողներին և էապես կնպաստի գիտելիքների ձեռքբերմանը, հետազոտական կարողությունների զարգացմանը և դրանց միջազգային փոխանակմանը: Հուշագիրը գիտելիքների կրկնապատկման և փոխանակման հարցում միջազգային պատրաստակամության լավագույն նմուշ է:
«Դիլիջան ուսումնահետազոտական կենտրոնը» ժամանակակից տեխնիկական և տեխնոլոգիական լուծումներով հագեցված համալիր է։ Այստեղ ստեղծված են անհրաժեշտ պայմաններ՝ տնտեսագիտության և ֆինանսների բնագավառում բազմակողմանի ուսումնահետազոտական աշխատանքների իրականացման համար։ Կենտրոնում անցկացվում են տնտեսագիտության և ֆինանսների բնագավառներին առնչվող կրթական, տարածաշրջանային և միջազգային ուսումնական ծրագրեր (սեմինարներ)։

18 Июнь 2016 - 10:06 AMT
Между Центробанком Армении и Центром русских и евразийских исследований имени Дэвиса Гарвардского университета (Davis Center for Russian and Eurasian Studies) 15 июня был подписан меморандум о взаимопонимании.
Документ подписали зампредседателя ЦБ Армении Нерсес Ерицян и исполнительный директор Центра им. Дэвиса Александра Вакру.
Согласно меморандуму, каждый год Дилижанский учебно-исследовательский центр ЦБ Армении примет 3-4 студентов Гарвардского университета, которые в рамках учебной практики займутся исследованиями Армении и региона.
В свою очередь, Гарвардский университет ежегодно будет приглашать 2 сотрудников армянского Центробанка с целью осуществления академических исследовательских работ в области финансов, макроэкономики и государственного управления.
Меморандум является важным достижением в партнерстве ЦБ Армении и Гарвардского университета.Сотрудничество ЦБ Армении с Гарвардским университетомдлится уже 3 года, и подписание меморандума только укрепит его, передает пресс-служба ЦБ РА.
Дилижанский учебно-исследовательский центр ЦБ Армении оснащен всеми техническими и технологическими решениями. В центре созданы все необходимые условия для реализации разносторонних учебно-исследовательских работ в сферах финансов и экономики. Будут проводиться региональные, международные учебные программы, конференции, региональные заседания, советы.