20 Հունիս 2016 - 09:27 AMT
ՀՀ քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ ձերբակալվել է «Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնության համակարգող, ազատամարտիկ Ժիրայր Սեֆիլյանը:
Ինչպես հայտնում են Քննչական կոմիտեից, 2016թ. մայիսի 20-ին Երևանի Ծիծեռնակաբերդի խճուղու սկզբնամասում տեղի ունեցած ՃՏՊ մասնակից ավտոմեքենայից հայտնաբերվել է ԱԿ-74 տեսակի երկու ինքնաձիգ՝ 120 փամփուշտով, ինչից հետո ավտոմեքենայի վարորդն ու ուղևորը բերման են ենթարկվել ոստիկանություն:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Դրա շրջանակներում համատեղ կատարված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Ժիրայր Սեֆիլյանը մի խումբ անձանց հետ ծրագրել էր զինված խմբավորումների միջոցով, զենքի գործադրմամբ զավթել շենքեր, շինություններ, հաղորդակցության և կապի միջոցներ, այդ թվում՝ Երևանի հեռուստաաշտարակը, ինչի ընթացքում էլ վերջինս կազմակերպել է մի խումբ անձանց կողմից ապօրինի կերպով զենք և ռազմամթերք ձեռք բերելը, փոխադրելը և տարբեր վայրերում դրանք ապօրինի կերպով պահելը: Ընդ որում, խմբի անդամները որոշ հանցավոր գործողություններ ծրագրել էին իրականացնել ապրիլյան պատերազմին հաջորդող ժամանակահատվածում:
2016թ. մայիսի 20-ին տեղի ունեցած վերը նկարագրված ճանապարհատրանսպորտային պատահարի վայրում էլ հայտնաբերվել են Ժիրայր Սեֆիլյանի կազմակերպմամբ խմբի կողմից ապօրինի կերպով շրջանառվող երկու միավոր զենքն ու ռազմամթերքը:
Քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա, մի խումբ անձանց կողմից ապօրինի կերպով զենք և ռազմամթերք ձեռք բերելու, փոխադրելու և պահելու համար, ութ անձի առաջադրվել է մեղադրանք, նրանցից վեցը կալանավորվել են, մեկի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Առաջադրված մեղադրանքները հիմնավորվել են ինչպես գործով ձեռք բերված բազմաթիվ ապացույցնելով, այնպես էլ՝ խմբի անդամների խոստովանական ցուցմունքներով:
Մի խումբ անձանց կողմից ապօրինի կերպով զենք և ռազմամթերք ձեռք բերելը, փոխադրելը և պահելը կազմակերպելու կասկածանքով 2016թ. հունիսի 20-ին Ժիրայր Սեֆիլյանը ձերբակալվել է: Նախաքննությունը շարունակվում է:
Ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորություննապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

В Армении 20 июня по обвинению в приобретении оружия и боеприпасов, их транспортировке и незаконном хранении задержан военный и политический деятель, бывший командир Шушинского особого батальона Жирайр Сефилян, передает пресс-служба Следственного комитета РА.
20 мая на Цицернакабердском шоссе в Ереване произошло ДТП, в результате которого прибывшие на место сотрудники полиции в одной из машин обнаружили два автомата АК-74 и 120 патронов.
Водитель и пассажир машины были подвергнуты приводу по обвинению в незаконном ношении оружия и боеприпасов.
Возбуждено уголовное дело по ч.2 ст. 235 УК РА. В рамках следствия были установлены личности задержанных и обстоятельства незаконного оборота оружия.
В частности, в результате следственных действий установлено, что Жирайр Сефилян вместе с группой лиц планировал посредством вооруженных нападений с применением оружия захватить здания, строения, средства связи и коммуникации, в том числе телебашню в Ереване, для чего он организовал приобретение оружия и боеприпасов, их перевозку и незаконное хранение в различных местах. Причем, некоторые действия члены группы планировали провести в период после апрельской эскалации конфликта на линии соприкосновения ВС Азербайджана и Карабаха.
На основании доказательств, выявленных в ходе следствия, 8 лицам предъявлены обвинения в приобретении оружия и боеприпасов, их транспортировке и незаконном хранении, 6 из них арестованы, в отношении одного объявлен розыск.
Предъявленные обвинения обоснованы как множественными доказательствами, так и признательными показаниями членов группы.
Каждый обвиняемый в совершении преступления считается невиновным, пока его виновность не будет доказана в предусмотренном Уголовно-процессуальным кодексом РА порядке и установлена вступившим в законную силу приговором суда.