Առանց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ամբողջական մասնակցության, Սանկտ Պետերբուրգում հունիսի 20-ին կայացած Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների եռակողմ հանդիպումից ոչ ոք թռիչքային առաջընթաց չէր սպասում, սակայն, այն ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում հարաբերական հանգիստ ապահովելու համար օգտակար հանդիպում էր:
Այս մասին լրագրողներին ասել է ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայացել է ՀՀ, ՌԴ և ԱՀ նախագահներ Սերժ Սարգսյանի, Վլադիմիր Պուտինի ու Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը: Դրա արդյունքներով կողմերն ընդունել են հայտարարություն:
«Առաջընթաց չէր սպասվում, մանավանդ, Ալիևը նախորդ օրն անհեթեթ հայտարարությամբ էր հանդես եկել: Բայց, կարծում եմ, որ այս հանդիպումով թեկուզ մի քայլ առաջ կատարեցինք դեպի խաղաղություն»,-ասել է նա, գրում է Tert.am-ը:
Շարմազանովի խոսքով, եթե կողմերը ցանկանում են, որ լուրջ առաջընթաց գրանցվի ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում, պետք է Ադրբեջանը կատարի 1994-95թթ. զինադադարի պայմանագրի բոլոր կետերը:
«Առանց ԼՂՀ ամբողջական մասնակցության, չենք կարող ակնկալել խնդրի թռիչքային առաջընթաց: ԼՂՀ ինքնորոշման իրավունքի իրացումն այլընտրանք չունի, ԼՂՀ-ն երբեք չի կարող լինել Ադրբեջանի մաս, ԼՂՀ հասարակությունը պետք է օգտվի նույն այն իրավունքից, որից օգտվեց Շոտլանդիայի հասարակությունը. ինչո՞ւ իրենք կարող են, բայց արցախցին՝ ոչ»,-ասել է ԱԺ փոխնախագահը:

Без полного участия Нагорно-Карабахской Республики от состоявшейся петербургской встречи президентов Армении, Азербайджана и России никто не ожидал скачкообразного прогресса, впрочем, это была полезная в планеобеспечения относительного затишья на линии соприкосновения. Об этом сказал журналистам вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов.
«Прогресс не ожидался, особенно в свете абсурдного заявления, которое сделал Алиев за день до встречи. Но, на мой взгляд, посредством данной встречи мы еще на один шаг приблизились к миру», – сказал он.
По словам Шармазанова, если стороны ожидают серьезного прогресса в урегулировании карабахского вопроса, нужно, чтобы Азербайджан соблюдал дооворенность о прекращении огня от 1994-1995 годов.
Он также заявил, что без участия Нагорно-Карабахской Республики невозможно ожидать скачкообразного прогресса, пишет Tert.am.
20 июня в Санкт-Петербурге состояласьвстреча президента России Владимира Путина с президентом Республики Армения Сержем Саргсяном и президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым. По итогам консультаций лидеры России, Армении и Азербайджана приняли совместное заявление.