21 Հունիս 2016 - 13:49 AMT
Ջիվան Ավետիսյանի «Թևանիկ» ֆիլմը մասնակցում է VOICES երիտասարդ եվրոպական կինոյի 7-րդ փառատոնին, որն անցնելու է ռուսական Վոլոգդայում:
«Թևանիկը» պատմում է ղարաբաղյան պատերազմի տարիների մասին: Ֆիլմի հիմքում 3 դեռահասի ճակատագրեր են: 14-ամյա Թևանիկը դառնում է ռազմական գործողությունների մասնակից:
Ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի դրաման ներկայացնում է Արցախյան ազատամարտի սկզբնական շրջանը, երբ պատերազմի վտանգը դեռ նոր էր կախվել մարդկանց գլխին: Առնոլդ Աղաբաբովի սցենարի հիման վրա նկարահանված ֆիլմի երաժշտության հեղինակն է լիտվացի հայտնի կոմպոզիտոր Յոնաս Յուրկունասը:
Ինչպես հայտնում է vologdaregion.ru-ն, մրցութային ծրագրին մասնակցելու են Հայաստանի, Գերմանիայի, Վրաստանի, Ռուսաստանի, Չեխիայի և Ֆրանսիայի ներկայացուցիչները:
Ծրագրում ընդգրկվել է նաև վրաց ռեժիսոր Ռուսուդան Գլուրջիձեի «Օտար տուն» ֆիլմը, Ֆրանսիայի և Կոլումբիայի համատեղ արտադրության ռեժիսոր Ժակ Տուլմոնդ Վիդալի «Աննան», Չեխիայի և Սլովակիայի համատեղ «Նոր Էվան»` ռեժիսոր Մարկո Սկոպպա, և գերմանացի Մարկ Բրամմուդի «Ապաստան» ֆիլմը:
Ավանդաբար փառատոնում ֆիլմերից մեկը ներկայացնում է Ռուսաստանը: 2016-ին հանդիսատեսը կտեսնի ռեժիսոր Իվան Տվերդովսկու «Կենդանաբանությունը»:

Картина армянского режиссера Дживана Аветисяна «Теваник» представлена на Седьмом фестивале молодого европейского кино VOICES, который пройдет в российском городе Вологда.
Лента «Теваник» рассказывает о военных годах в Карабахе. В основе фильма лежит судьба трех подростков. Теваник – 14-летний юноша, который становится участником военных действий, передает vologdaregion.ru.
В конкурсной программе примут участие представители Армении, Германии, Грузии, России, Чехии и Франции.
В программу также вошли грузинский фильм Русудана Глурджидзе «Чужой дом», французcко-колумбийский фильм «Анна» Жака Тульмонда Видала, совместный фильм Чехии и Словакии «Новая Эва» режиссера Марко Скоппа и драма «Убежище» Марка Браммунда из Германии.
По традиции фестиваля, один из фильмов представляет Россия. В 2016 году зрители увидят ленту «Зоология» режиссера Ивана Твердовского.