Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը կրկին օգտագործել է «ցեղասպանություն» բառն` Օսմանյան թուրքիայի կողմից հայերի ոչնչացումը բնութագրելիս:
New York Times պարբերականը նշում է, որ Պապը շեղվել է իր նախապես պատրաստված «զգուշավոր դիվանագիտական» ելույթից, ավելացնելով «ցեղասպանություն» թեմինը «ողբերգություն» որակումից հետո:
«Տխուր է, որ այս ողբերգությունը, այս ցեսասպանությունն առաջինն էր 20-րդ դարի մարդկության աղետներից, որոնք հնարավոր դարձան ուղեղները մթագնած ռասայական, գաղափարախոսական ու կրոնական նպատակների իրագործման պատճառով», – ասել է նա:
Նույն եզրույթը Ֆրանսիսկոսն օգտագործել էր 2015 թվականի ապրիլի 12-ին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի արարողության ժամանակ: Նա հայտարարել էր նաև, որ Հայոց ցեղասպանությունը, նացիզմն ու ստալինիզմը 20-րդ դարի մեծագույն հանցագործություններն են:
Կարդացեք նաև. Հռոմի պապը՝ նախագահին. Պատմության ամենաողբերգական պահերին Քրիստոսի մեջ վեր հառնելու ուժ եք գտել

24 Июнь 2016 - 15:51 AMT
Папа Римский Франциск в ходе выступления в президентском дворце в Ереване вновь использовал термин «геноцид» для описания событий 1915 года, когда жертвами властей Османской Турции стали более полутора миллиона невинных армян.
Издание New York Times отмечает, что Папа отклонился от заранее подготовленной «осторожной дипломатичной» речи, добавив термин «геноцид» после слова «трагедия».
«К сожалению, эта трагедия, этот геноцид, был лишь началом скорбного перечня ужасающих катастроф прошлого века, ставших возможными в силу ошибочных расовых, идеологических или религиозных мотиваций, затмивших разум палачей, которые поставили себе целью уничтожить целые народы»,- отметил Папа.
Франциск использовал формулировку ранее – в апреле 2015 года, во время литургии памяти жертв Геноцида. Тогда он отметил также, что Геноцид армян, нацизм и сталинизм – три самых страшных преступления двадцатого столетия.