27 Հունիս 2016 - 10:08 AMT
Ադրբեջանցիներին կասեմ, որ մի կտոր հողի համար խաղաղություն չանելը խավարի գործ է նշանակում։ Այս մասին Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապն ասել է լրագրողներին ինքնաթիիռում՝ Հայաստանից Հռոմ մեկնելիս:
Խոսելով Ադրբեջան կատարելիք իր այցի մասին՝ Ֆրանցիսկոս պապն ասել է. «Ադրբեջանցիների հետ ես կխոսեմ այն ամենի մասին, ինչ տեսել եմ Հայաստանում, այն, ինչ զգացել եմ:
Ես հանդիպել ու խոսել եմ Ադրբեջանի նախագահի հետ: Ադրբեջանցիներին կասեմ նաև, որ մի կտորի հողի համար խաղաղություն չանելը խավարի գործ է նշանակում։ Եվ սա ես բոլորին եմ ասում՝ հայերին, ադրբեջանցիներին: Հնարավոր է, որ նրանք չեն կարողանում համաձայնության գալ խաղաղություն հաստատելու ձևի շուրջ, ու այս ուղղությամբ աշխատել է պետք: Կասեմ այն, ինչ այդ պահին իմ սրտից է բխում, պետք է փորձել ելք գտնել, որը թույլ կտա առաջ շարժվել»:
Խոսելով Լեհաստան նախատեսվող այցից, որի ընթացքում այցելելու է Աուշվից-Բիրկենաու համակենտրոնացման ճամբար, Պապն ասել է, որ «կցանկանա լռությամբ անցկացնել այն», ինչպես Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր այցելելիս, Corriere della Sera-ին հղումով գրում է Tert.am-ը:
«Երկու տարի առաջ՝ ես լուռ գնացի Ռեդիպուլիա հուշահամալիր (նվիրված Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում զոհված իտալացի զինվորների հիշատակին): Երեկ հայկական հուշահամալիր… լուռ էի: Ես կուզեի սարսափի այդ վայրեր գնալ մենակ, առանց մարդկանց, լրագրողների. մտնել մենակ ու աղոթել…»:
Հարցին, թե ինչ տպավորություններ ունի այցից, Պապը պատասխանել է. «Ես հայ ժողովրդին արդարություն և խաղաղություն եմ մաղթում և աղոթում եմ դրա համար, որովհետև խիզախ ժողովուրդ է: Նաև շատ ուրախ էի, երբ անցած շաբաթ տեսա Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հետ ՌԴ նախագահ Պուտինի լուսանկարը… նրանք գոնե խոսում են:
Եվ միայն հավատն է, որ պահել է հայ ժողովրդին։ Հայերն առաջինն են պետականորեն ընդունել քրիստոնեությունը, ու Տերն օրհնել է նրանց, սրբեր և նահատակներ են ունեցել: Հայաստանը նաև մայր է ու երբեք չի կորցրել մայրական սիրո քնքշանքը»:
Ֆրանցիսկոս պապը նաև պատմել է, որ Արգենտինայում շատ հայ ընկերներ է ունեցել, նրանց հետ եկեղեցի է հաճախել, մասնակցել պատարագների: «Ես հաճախ ճաշի էի գնում նրանց հետ… Նրանց համար Կաթոլիկ կամ Առաքելական եկեղեցու հետևորդ լինելուց առավել կարևոր է «հայկականությունը», ես դա հասկացել եմ այդ տարիներին»,- ասել է պապը:
Կարդացեք նաև՝ Հռոմի Պապ. Երբ Հռոմ տեղափոխվեցի, ինձ ակնարկում էին, որ «ցեղասպանություն» բառը վիրավորական է

27 Июнь 2016 - 10:27 AMT
Я скажу азербайджанцам, что отсутствие мира на небольшом клочке земли означает темное дело. Об этом в самолете журналистам заявил Папа Римский Франциск по пути из Армении.
Затронув тему своего предстоящего визита в Азербайджан, Папа Римский сказал: «Я поговорю с азербайджанцами о той правде, которую увидел, о том, что почувствовал.
Я ранее встречался и говорил с президентом Азербайджана. Я также скажу азербайджанцам, что что отсутствие мира на небольшом клочке земли означает темное дело. И это я говорю всем: армянам, азербайджанцам. Возможно, они не могут прийти к согласию на пути к миру, но они должны работать над этим. Я скажу то, что в этот момент будет у меня на сердце, нужно попытаться найти выход, который позволит двигаться вперед», – сказал он.
На вопрос о его впечатлениях от визита в Армению, Папа Римский сказал: «Я надеюсь на справедливость и мир для армянского народа, и я молюсь за это, ведь это отважный народ. Я молюсь, чтобы он обрел справедливость и мир. Я также обрадовался, увидев на прошлой неделе совместную фотографию президентов Армении и Азербайджана с российским президентом Путиным… по крайней мере они ведут переговоры.
Исключительно благодаря вере выстоял армянский народ. Армяне первыми на государственном уровне приняли христианство, и Господь благословил их, среди них были святые и мученики. Армения – мать и никогда не теряла нежность материнской любви», цитирует Папу Tert.am со ссылкой на Corriere della Sera.
Папа Франциск также поведал о том, что у него было много друзей-армян в Аргентине, с ними он посещал церковь, участвовал в мессах.
«Я часто обедал с ними… Для них гораздо важнее «армянская самобытность», чем быть последователями Католической или Апостольской церквей, я понял это в эти годы», – сказал понтифик.
Трехдневный визит Папы Римского в Армению начался 24 июня. Утром 25 июня Папа Римский Франциск вместе с Католикосом Всех армян Гарегином II, президентом Сержем Саргсяном посетил мемориальный комплекс памяти жертв Геноцида армян – «Цицернакаберд».
В последний день визита Папа Римский в сопровождении Гарегина Второго отправился в монастырь Хор Вирап на границе с Турцией. Там предстоятели двух Церквей зажгли свечи, Папа также выпустил голубей в знак мира.
26 июня понтифик завершил свой трехдневный визит в Армению. По традиции на борту самолета по дороге в Рим Франциск ответил на вопросы сопровождающих его журналистов.