Ինչպես հայտնի է, ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը հունիսի 29-ին կայցելի տարածաշրջան՝ ժամանելով Հայաստան: Ապա նա կայցելի Ադրբեջան և Վրաստան:
Այցը կկայանա ԵԱՀԿ-ում Գերմանիայի նախագահության շրջանակում և նպատակ ունի նաև նպաստել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը:
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն իր մեջ էսկալացիայի պոտենցիալ է պարունակում: ԵԱՀԿ-ում գերմանական նախագահության տարում մենք պատասխանատվություն ենք կրում հնարավորինս մարել այդ վտանգը՝ հրադադարի, վստահության կառուցման քայլերի և բանակցությունների շուտափույթ մեկնարկի միջոցով»,- Բեռլինում լրագրողներին ասել է նախարարը, հայտնում է Tert.am-ը:
Նրա խոսքով՝ նույնը վերաբերում է Վրաստանում տարածքային հակամարտություններին:
Հունիսի 23-ին Բեռլինում Շտայնմայերը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ հանդիպմանը հայտնել էր, որ ԼՂ հարցով առաջիկայում տարածաշրջանային այց է կատարելու: «Հանդիպման մասնակիցները համաձայնել են, որ հրադադարի կայունությունն ու վերադարձը քաղաքական բանակցություններին անփոխարինելի են: Քննարկվել են նաև Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հետագա քայլերն, ինչպես նաև՝ Վալտեր Շտայնմայերի առաջիկա տարածաշրջանային այցի հետ կապված հարցեր»,- մասնավորապես ասվում է ԵԱՀԿ հայտարարության մեջ:

Действующий председатель ОБСЕ, глава МИД ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер 29 июня посетит Южный Кавказ, побывав в Армении, Азербайджане и Грузии.
Трехдневный визит состоится в рамках немецкого председательства в ОБСЕ и призвана послужить урегулированию конфликта в Нагорном Карабахе.
«Конфликт в Нагорном Карабахе содержит в себе потенциал к эскалации. В год немецкого председательства в ОБСЕ мы несем ответственность по возможности притушить эту опасность посредством консолидации перемирия, мер по выстраиванию доверия и посредством скорого начала переговоро»,- сказал Штайнмайер журналистам в Берлине, пишет Tert.am.
По его словам,то же самое относится и к территориальным конфликтам в Грузии.
Штайнмайер 23 июня обсудил с сопредседателями Минской группы ОБСЕ карабахское урегулирование в Берлине и заявил о своих планах посетить регион.
«Участники встречи согласились, что устойчивый режим прекращения огня и возвращение к политическим переговорам остаются незаменимыми. В ходе сегодняшних переговоров также были обсуждены возможные дальнейшие шаги по достижению урегулирования нагорно-карабахского конфликта, а также планы предстоящего визита Штайнмайера в регион», – говорится в заявлении по итогам встречи.