29 Հունիս 2016 - 14:20 AMT
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 29-ին ցավակցական հեռագիր է հղել Թուրքիայի Հանրապետության նախագահ Ռեջեփ Էրդողանին՝ հունիսի 28-ին Ստամբուլում տեղի ունեցած ահաբեկչության կապակցությամբ, որը մի քանի տասնյակ անմեղ զոհերի և հարյուրից ավել վիրավորների պատճառ է դարձել:
ՀՀ նախագահը խստորեն դատապարտել է այդ ահաբեկչական գործողությունը, խորին ցավակցություն հայտնել զոհվածների հարազատներին, իսկ վիրավորներին մաղթել շուտափույթ ապաքինում:
Հունիսի 28-ի երեկոյան Ստամբուլի Աթաթուրքի անվան միջազգայինն օդանավակայանում պայթյուններ են որոտացել, որոնք, 41 մարդու կյանք են խլել: ԱՎելի քան 150 մարդ վնասվածքներ է ստացել:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը Twitter-ի միկրոբլոգում գրել է.
«Դատապարտում ենք սարսափելի ահաբեկչական հարձակումները Ստամբուլի օդանավակայանում: Ցավակցում ենք զոհերի ընտանիքներին»:
Նախնական տեղեկություններով Ստամբուլի օդանավակայանում պայթյունի հետևանքով տուժածների շրջանում հայեր չկան:

29 Июнь 2016 - 14:36 AMT
Президент Армении Серж Саргсян 29 июня направил телеграмму соболезнования президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану в связи с произошедшим 28 июня терактом в Стамбуле, в результате которого погибли десятки невинных людей и получили ранения более сотни.
Саргсян строго осудил данный террористический акт, выразил глубокие соболезнования родным погибших, пожелал скорейшего выздоровления раненным,сообщает пресс-служба президента Армении.
28 июня в Стамбуле произошел теракт. Три взрыва прогремели в международном терминале стамбульского аэропорта Ататюрка. Трое террористов-смертников открыли огонь по пассажирам из автоматов, после чего привели в действие взрывные устройства. По последним данным, в результате теракта погиб 41 человек, в том числе 13 иностранцев, 239 ранены.
В свою очередь министерство иностранных дел Армении осудило теракт в аэропорту Стамбула и сделало запись в своем микроблоге Twitter.
«Осуждаем ужасающие террористические нападения в аэропорту Стамбула. Наши соболезнования семьям всех жертв», – говорится в заявлении МИД РА.