Տաջիկստանի ԱԳ նախարար Սիրոջիդին Ասլովին հուլիսի 2-ին Երևանում ընդունել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Իմ գործընկերոջ հետ հանգամանալից քննարկեցինք Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի՝ Հայաստան նախատեսվող այցելության նախապատրաստական աշխատանքները, երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով հայ-տաջիկական համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր. մասնավորապես, մտքեր փոխանակեցինք քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, կրթական ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու և փոխշահավետ ծրագրերի իրագործման հնարավորությունների շուրջ:
Կարևոր էր այսօր ստորագրված երկու երկրի արտգործնախարարությունների միջև 2016-2018թթ. խորհրդատվությունների անցկացման ծրագիրը: 2004թ.-ից գործում է հայ-տաջիկական միջկառավարական հանձնաժողովը, որի գործունեության ակտիվացման հարցերը ևս մեր հանդիպման օրակարգում էին։ Ակնկալում ենք մոտ ապագայում անցկացնել հանձնաժողովի հերթական նիստը։
Ասլովի հետ մտքեր փոխանակեցինք մեր երկրների միջև առևտրատնտեսական փոխգործակցության խթանման ուղիների շուրջ», – ասել է Նալբանդյանը։
Նրա խոսքով, Տաջիկստանի արտգործնախարարին ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցությունների վերսկսման նպատակով համապատասխան պայմանների ստեղծմանն ուղղված՝ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը, Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման նպատակով ձեռնարկվող քայլերը։
Նալբանդյանը շեշտել է, որ արժևորում ենք Տաջիկստանի հավասարակշռված դիրքորոշումը՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կապակցությամբ, և Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին սատարումը։
Հուլիսի 2-ին ընդունել է Տաջիկստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարին ընդունել է նաև նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը հույս է հայտնել, որ արտգործնախարարի այցը նոր խթան կհաղորդի Հայաստանի և Տաջիկստանի միջև հարաբերությունների ամրապնդմանն ու խորացմանը, կնպաստի բարձր մակարդակի փոխայցելությունների ակտիվացմանը և տարբեր ոլորտներում համագործակցության մեծ ներուժի լիարժեք օգտագործմանը՝ ի նպաստ երկու բարեկամ երկրների և ժողովուրդների:
Սարգսյանը Հայաստանի անունից պատրաստակամություն է հայտնել ակտիվացնել երկկողմ շփումներն ու փոխգործակցությունը, ընդգծելով, որ բարեկամ Հայաստանի և Տաջիկստանի հարաբերություններն ավելի խորացնելու համար որևէ խոչընդոտ գոյություն չունի, երկու երկրները արդյունավետորեն համագործակցում են ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում և միջազգային տարբեր հարթակներում:
Նախարար Ասլովը ևս ընդգծել է, որ միջազգային և տարածաշրջանային կարևորագույն հարցերում երկու երկրների դիրքորոշումները հաճախ շատ մոտ են: Երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար նախարարը մեծ դեր է վերապահել հայ-տաջիկական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովին, որի աշխատանքը, նրա համոզմամբ, անհրաժեշտ է ակտիվացնել:
Հանդիպմանը զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային և միջազգային արդի խնդիրների ու մարտահրավերների շուրջ, անդրադարձել ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին: ՀՀ նախագահը Տաջիկստանի արտգործնախարարին հանգամանորեն ներկայացրել է բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումները:
Տաջիկստանի ԱԳ նախարար Սիրոջիդին Ասլովը գտնվում է Հայաստանում հուլիսի 2-3-ը՝ Հայաստանի արտգործնախարարի հրավերով:

Армения придает важность сбалансированной позиции Таджикистана в вопросе карабахской проблемы и поддержке Душанбе усилий МГ ОБСЕ. Об этом заявил Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на встрече с главой МИД Таджикистана Сироджиддином Асловым.
«Мы придаем важное значение недопущению эскалации конфликта и его перерастания в еще более широкомасштабные боевые действия. Касаясь этой проблемы, я подтвердил, что Таджикистан остается при своей принципиальной позиции мирного урегулирования всех существующих конфликтов, в том числе, нагорно-карабахского», – сказал МИД Таджикстана, цитирует Tert.am.
В ходе встречи Налбандян представил усилия Еревана и сопредседателей Минской группы ОБСЕ в направлении создания соответствующих условий для возобновления переговоров по урегулированию карабахской проблемы.
«Мы придаем важность сбалансированной позиции Таджикистана в вопросе карабахской проблемы и поддержке Душанбе усилий МГ ОБСЕ», – сказал Налбандян.
Стороны также рассмотрели вопросы расширения сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах, взаимодействия в политической, экономической, образовательной, культурной сферах, реализации взаимовыгодных программ.
В этом контексте Налбандян подчеркнул важность подписанного документа о проведении консультаций между МИД Армении и Таджикистана в 2016-2018 годах.
Он сказал, что отношения между Арменией и Таджикистаном базируются на имеющем многотысячелетнюю историю взаимном уважении и симпатии двух народов.
Налбандян напомнил, что 14 сентября в 2015 года в Душанбе на встрече президентов Армении и Таджикистана была достигнута договоренность о придании двусторонним отношениям новой динамики и содержания.
По словам министра, стороны намерены развивать торгово-экономические отношения, межпарламентские связи, особенно в рамках ОДКБ. В этой связи он выразил благодарность Таджикистану за поддержку в реализации приоритетов председательства Армении в Организации Договора о коллективной безопасности.
В свою очередь Аслов отметил, что стороны едины во мнении о необходимости возобновления работы таджикско-армянской межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, а также важности наращивания гуманитарных контактов, сотрудничества в культурной и образовательной сферах.
«Я отметил большой интерес, проявленный нашими учеными в сотрудничестве с Институтом древних рукописей «Матенадаран» в Ереване, где хранятся уникальные древние рукописи, в том числе, на персидском языке», – сказал глава МИД Таджикистана, приводит Новости-Армения.
По словам Аслова, есть также заинтересованность образовательных учреждений Таджикистана в налаживании прямых связей между вузами, осуществлении образовательных программ, в том числе, между студентами, подготовки кадров, как на двусторонней основе, так и в рамках сетевого университета СНГ.
Глава МИД Таджикистана Сироджиддин Аслов 2-3 июля находится с официальным визитом в Армении по приглашению главы МИД РА Эдварда Налбандяна.