4 Հուլիս 2016 - 11:49 AMT
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 4-ին ընդունել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի անդամներին և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժային, որոնք Երևան են ժամանել մասնակցելու ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահության շրջանակում անցկացվելիք արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին:
Հանրապետության նախագահը կարևորել է նիստի աշխատանքը, որը նպատակաուղղված է ՀԱՊԿ գործունեության կարևոր բաղադրիչներից մեկի՝ կազմակերպության անդամ երկրների միջև արտաքին քաղաքականության համակարգման արդյունավետության բարձրացմանը:
Սարգսյանը նշել է, որ մինչև այս, Երևանում կայացել են ՀԱՊԿ ռազմական կոմիտեի և անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի նիստերը, որոնցում քննարկվել են ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում խաղաղության և կայունության ապահովման մեխանիզմների կատարելագործման, միջազգային ահաբեկչության ու ծայրահեղականության դեմ պայքարում կազմակերպության անդամ պետությունների ջանքերի կոորդինացման, արագ արձագանքման հավաքական ուժերի հակաահաբեկչական ներուժի ամրապնդման ուղղությամբ համատեղ ջանքերը:
Այս համատեքստում նախագահը հույս է հայտնել, որ արտգործնախարարների նիստը ևս կանցկացվի կառուցողական մթնոլորտում, որի ընթացքում հավանության կարժանանա նաև մինչև 2025թ. ժամանակահատվածի համար ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության ռազմավարությունը:
Նախագահ Սարգսյանը կարևորել է միջազգային հարթակներում ՀԱՊԿ անդամ երկրների կողմից փոխադարձ կենսական շահերի հաշվի առնման սկզբունքային պայմանավորվածությունների հետևողական իրականացումը:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան ՀՀ նախագահին զեկուցել է արտգործնախարարների խորհրդի նիստի օրակարգի շրջանակնում քննարկվելիք հարցերի և Հայաստանի նախագահության շրջանակում ՀԱՊԿ առաջիկա ծրագրերի ու միջոցառումների մասին:
Հուլիսի 4-ին Հայաստանում կանցկացվի ՀԱՊԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստ: ՀԱՊԿ ԱԳՆԽ նիստը կանցկացվի ՀՀ արտգործնախարարի նախագահությամբ, որից հետո Էդվարդ Նալբանդյանը և Նիկոլայ Բորդյուժան հանդես կգան մամուլի համար հայտարարություններով։

4 Июль 2016 - 12:36 AMT
Президент Армении Серж Саргсян 4-го июля принял членов Совета министров иностранных дел Организации Договора о коллективной безопасности (ОБСЕ) и генерального секретаря ОДКБ Николая Бордюжу, которые прибыли в Ереван для участия в проводимом в рамках председательства Армении в заседании СМИД ОДКБ.
Саргсян сказал о важности работы заседания, которое нацелено на повышение эффективности координации одного из важнейших компонентов деятельности ОДКБ – внешней политики государств-членов Организации.
Глава Армении отметил, что до этого в Ереване прошли заседания Военного комитета и Комитета секретарей советов безопасности ОДКБ, на которых обсуждались усилия по совершенствованию механизмов обеспечения мира и стабильности в зоне ответственности ОДКБ, координация усилий стран-членов Организации в борьбе против международного терроризма и экстремизма, совместные усилия в направлении укрепления антитеррористического потенциала КСОР.
Саргсян выразил надежду на то, что заседание СМИД ОДКБ также пройдет в конструктивной атмосфере и будет одобрена Стратегия коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности.
Президент Армении подчеркнул важность последовательной реализации странами ОДКБ на международных площадках принципиальных договоренностей по учету взаимных интересов.
В свою очередь, Бордюжа представил президенту Саргсяну повестку заседания СМИД ОДКБ и дальнейшие программы и мероприятия Организации Договора о коллективной безопасности в рамках председательства Армении, сообщает пресс-служба президента Армении.
4-го июля, под председательством министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна проходит заседание Совета министров иностранных дел Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).