5 Հուլիս 2016 - 12:15 AMT
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացրել է, որ հուլիսի 5-ին հայ-ադրբեջանական սահմանին զոհվել է Ադրբեջանի Զու զինծառայող Ալիև Վուսալ Ամիր օղլուն՝ հայկական կողմի դիպուկահարի կրակոցից, գրում է ադրբեջանական APA գործակալությունը:
ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց PanARMENIAN.Net-ին, որ այս լուրն ադրբեջանական կողմի ապատեղեկատվությունն է:
Հունիսի 22-ին ԵԱՀԿ հերթական դիտարկումը ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանին անցել է առանց միջադեպերի: Դիտարկումը տեղի է ունեցել ՀՀ Տավուշի մարզի և Ադրբեջանի Թովուզի շրջանի ուղղությամբ: Հայաստանի կողմից դիտարկմանը հետևել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Իրժի Աբերլեն և Փիթեր Շվեդբերը:
Ադրբեջանական կողմից դիտարկմանը հետևել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Խրիստո Խրիստովը և Սայմոն Թիլլերը:

Минобороны Азербайджана сообщает, что 5 июля выстрелом армянского снайпера на армяно-азербайджанской государственной границе был убит солдат ВС Азербайджана Алиев Вусал Амир оглу, пишет АПА.
Как сообщил PanARMENIAN.Net , пресс-секретарь министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян, эта информация не соответствует действительности и является очередной провокацией азербайджанской стороны.
22 июня очередной мониторинг ОБСЕ на армяно-азербайджанской госгранице прошел без инцидентов. Мониторинг состоялся в направлении Тавушской области Армении и Товузского района Азербайджана. Со стороны Армении мониторинг проводили полевые помощники личного представителя действующего председателя ОБСЕ Иржи Аберле и Питер Шведбер, с азербайджанской стороны – Христо Христов и Саймон Тиллер.