Միջազգային հետազոտական The Social Progress Imperative նախագծի վերլուծական խումբը հրապարակել է ամենամյա 2016-ի Սոցիալական առաջընթացի վարկանիշը (The Social Progress Index): Հայաստանը 67-րդն է վարկանիշում 160 երկրի թվում, որոնցից 27-ի վերաբերյալ, սակայն, տվյալներ չեն հավաքվել:
Վարկանիշը համալիր ցուցանիշ է, որը դիտարկում է երկրների նվաճումները հասարակական բարեկեցության և սոցիալակն առաջընթացի տեսակետից: Այն չի ներառում երկրների տնտեսական զարգացման ցուցանիշները, այլ նախատեսված է այս կամ այն երկրում հասարակական բարվոքության աստիճանը գնահատելու համար:
Հայաստանն ընդհանուր առմամբ հավաքել է 66.05 միավոր: Ընդ որում, մարդու հիմնական պահանջներով` 85,26, բարեկեցության հիմքերով` 69,26, հնարավորություններով` 43, 63 միավոր, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
«Մարդու հիմնական պահանջները» բաժնում մեր երկրի ցուցանիշները հետևյալն են` սննդի և առաջին բուժօգնության մատչելիություն` 96,35, ջրի և սանիտարական ծառայությունների մատչելիություն` 96,39, ապահովվածություն բնակտարածքով` 75,78, անձնական անվտանգության աստիճան` 72,52:
«Մարդու բարեկեցության հիմքերը» անվանակարգում ցուցանիշները հետևյալն են` հիմնարար գիտելիքների հասանելիություն` 88,60, տեղեկատվության և հաղորդակցության միջոցների հասանելիություն` 75,35, առողջապահության մատչելիություն` 51,16, բնապահպանական կայունություն` 61,91:
«Մարդու զարգացման հնարավորություններ» բաժնում Հայաստանն ունի հետևյալ ցուցանիշները. անձնական իրավունքների մակարդակ` 39,73, անձնական ազատությունների մակարդակ` 48,16, հանդուրժողականություն և ներգրավվածություն` 39,96, առաջատար կրթության հասանելիություն` 46,68:
ԱՊՀ երկրների թվում Սոցիալական առաջընթացի ցուցանիշով Հայաստանից առաջ են Ուկրաինան (63-րդ տեղ) և Բելառուսը (66-րդ տեղ): Մոլդովան 73-րդն է, ՌԴ-ն` 75, Ղազախստանը` 76-րդն է, Ադրբեջանը` 77-ը:
Տարածաշրջանի երկրներից լավագույն ցուցանիշներն ունեն Վրաստանը, որը 54-րդն է, և Թուրքիան, որը 58-րդ տեղում է: Իրանը 93-րդն է:
Վարկանիշը գլխավորում է Ֆինլանդիան 90,06 ցուցանիշով: Առաջին 5-ում են Կանադան (89,49), Դանիան (89,39), Ավստրալիան (89,13) և Շվեյցարիան (88,87):
Վարկանիշը եզրափակում են Չադը, Աֆղանստանը, Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետությունը:
Այս կամ այն երկրի վարկանիշը սոցիալական առաջընթացի տեսակետից հաշվարկելիս` հաշվի է առնվում ավելի քան 50 ցուցանիշ, որոնք միավորվում են 3 անվանակարգում` «Մարդու հիմնական պահանջները», «Մարդու բարեկեցության հիմքերը», «Մարդու զարգացման հնարավորությունները»:
Վարկանիշը գնահատում է յուրաքանչյուր երկրի նվաճումները 0-100 սանդղակով (որքան շատ են միավորները, այնքան մեծ է կայունությունը) երեք վերոնշյալ անվանակարգերում ստացված տվյալների հիման վրա:

6 Июль 2016 - 07:31 AMT
Аналитическая группа международного исследовательского проекта The Social Progress Imperative опубликовала очередной ежегодный Индекс социального прогресса (The Social Progress Index) за 2016 год.
Армения заняла 67-е место в Индексе социального прогресса из 160 стран.
Индекс социального прогресса является комбинированным показателем, измеряющим достижения стран мира с точки зрения общественного благополучия и социального прогресса. Он не включает в себя показатели экономического развития стран мира, а предназначен для оценки общественного благополучия в той или иной стране.
Армения в совокупности набрала 66,05 баллов. При этом, по основным потребностям человека — 85,26, основам благополучия — 69,26, возможностям — 43, 63, пишет АРКА.
В категории «основные потребности человека» показатели Армении таковы: питание и доступ к основной медицинской помощи — 96,35, доступ к воде и санитарным услугам — 96,39, обеспечение жильем — 75,78, уровень личной безопасности — 72,52; в категории «основы благополучия человека»: доступ к базовым знаниям — 88,60, доступ к информации и средствам коммуникации — 75,35, уровень здравоохранения — 51,16, экологическая устойчивость — 61,91; в категории «возможности развития человека»: уровень личных прав — 39,73, уровень личных свобод — 48,16, толерантность и вовлечение — 39,96, доступ к передовому образованию — 46,68.
Среди стран СНГ показатель Индекса социального прогресса выше только у Украины (63-е место) и Беларуси (66-е). Молдова заняла в рейтинге 73-ю строчку, Россия — 75-ю, Казахстан — 76-ю, Азербайджан — 77-ю.
Из стран региона лучшие показатели у Грузии (54-е место) и Турции (58-е), Иран на 93-м месте.
В 2016 году рейтинг возглавила Финляндия с показателем 90,09. В первую пятерку стран с наивысшим индексом социального прогресса вошли также Канада (89,49), Дания (89,39), Австралия (89,13) и Швейцария (88,87).
Замыкают рейтинг Чад, Афганистан и Центрально-Африканская Республика.
Индекс охватывает 160 стран, для которых имеются достоверные показатели, и базируется на комбинации данных из опросов общественного мнения, оценок экспертов в области развития и статистической информации международных организаций.
При определении успехов той или иной страны в области социального прогресса учитываются свыше 50 показателей, объединенных в три базовые категории: основные потребности человека (питание, доступ к основной медицинской помощи, обеспечение жильем, доступ к воде, электричеству и санитарным услугам, уровень личной безопасности), основы благополучия человека (доступ к базовым знаниям и уровень грамотности населения, доступ к информации и средствам коммуникации, уровень здравоохранения, экологическая устойчивость) и возможности развития человека (уровень личных и гражданских свобод, обеспечение прав и возможностей человека принимать решения и реализовывать свой потенциал).
Индекс измеряет достижения каждой страны по шкале от 0 до 100 (чем больше баллов, тем выше степень устойчивости) на основе полученных данных в трех вышеуказанных базовых категориях.
Индекс социального прогресса был разработан в 2013 году под руководством профессора Гарвардского университета Майкла Портера, специалиста в области стратегического управления и международной конкурентоспособности. В редакционный совет издания Индекса входят представители ряда ведущих университетов и исследовательских центров, включая Гарвардскую школу бизнеса и Массачусетский технологический институт. И.М