Տրետյակովյան պետական պատկերասրահը Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի առիթով պատմության մեջ առաջին անգամ կիրառում է տոմսերի վաճառք կայքի միջոցով: Այս մասին ասել է պատկերասրահի տնօրեն Զելֆիրա Տրեգուլովան:
«Մենք հասկանում ենք, որ Այվազովսկին հայտնի նկարիչ է և ցուցահանդեսը մեծ ժողովրդականություն կվայելի, դրա համար էլ որոշել ենք օգտագործել բոլոր հնարավոր տարբերակները» ,- ասել է նա, ՏԱՍՍ-ին հղումով գրում է Panorama.am-ը:
Այժմ պատկերասրահի կայքում կարելի է գնել տոմսեր, ցուցահանդեսի բացումը նախատեսված է հուլիսի 29-ին, կշարունակվի մինչև նոյեմբերի 20-ը:
Ցուցահանդեսում ներկայացվելու է 120 կտավ, 55 գրաֆիկական աշխատանք, նաև նկարչի անձնական իրերը, օրինակ անձնագիրը՝ բազմաթիվ վիզաներով: Առաջին անգամ ներկայացվելու է «Կովկասի ափերին» մեծածավալ կտավը:
Պատկերասրահի տնօրենն ակնկալում է, որ ցուցահանդեսը կունենա մինչև 300 հազար այցելու:
Այվազովսկու «Իններորդ ալիք» (1850) կտավն ընդգրկվել է արվեստի մասին միջազգային The Creative Business բլոգի աշխարհի 10 լավագույն կտավի ցանկում, որոնք պատկերում են փոթորկոտ ծովը: Ցանկը կազմել է գերմանացի հայտնի արվեստաբան, նկարչուհի Անդրեա Բեքլենդը, ում աշխատանքները ներկայացված են Գերմանիայի, Հաագայի, Փարիզի, Լոնդոնի և Վաշինգտոնի մասնավոր հավաքածուներում:

Государственная Третьяковская галерея (ГТГ) в связи с показом выставки Ивана Айвазовского впервые за свою историю ввела предварительную продажу билетов через сайт. Об этом сообщила директор ГТГ Зельфира Трегулова.
«Мы понимаем, что Айвазовский фигура известная, и выставка будет пользоваться популярностью, поэтому мы решили подстелить соломку всюду, где это возможно», – объяснила она решение ввести предпродажу билетов в интернете, передает ТАСС.
Уже сейчас на сайте ГТГ можно купить билет на выставку, открытие которой намечено на 29 июля. Выставка продолжится до 20 ноября.
На выставке «Иван Айвазовский. К 200-летию со дня рождения» покажут 120 полотен и 55 графических произведений, а также личные вещи художника – например, его паспорт с многочисленными визами. Организаторы проекта отмечают, что в экспозиции воссоединятся наиболее значимые полотна Айвазовского: «Радуга» и «Черное море» из Третьяковской галереи, а также «Девятый вал» и «Волна» из Русского музея. Впервые будет представлено никогда ранее не экспонировавшееся масштабное полотно «У берегов Кавказа».
На выставке ожидается до 300 тыс посетителей.
Иван Константинович Айвазовский (Ованес Геворкович Айвазян) родился 29 июля 1817 года Феодосии. Его отец был армянским коммерсантом из Крыма.
Художник написал больше 6 тысяч работ и завоевал мировую славу в качестве художника-мариниста. При жизни Айвазовского состоялось более 120 выставок его картин не только в России, но и во многих странах.