Հայ-ֆրանսիական հնագիտական արշավախումբը, նաև Իրանի մասնագետների մասնակցությամբ, Էրեբունի ամրոցի տարածքում պեղել է Երևանի հնագույն փողոցը: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել արշավախմբի հայկական մասի ղեկավար Միքայել Բադալյանը, հայտնում է «Նովոստի-Արմենիան»:
«Այս տարի պեղվեց գրեթե 30 մ երկարությամբ փողոցը Էրեբունի արգելոց թանգարանի տարածքում, որը պատված է գեղեցիկ խճաքարերով: Այն 2700 տարեկան է»,-ասել է Բադալյանը:
Նա նշել է, որ սա եզակի և աննախադեպ հայտնագործություն է, քանի որ լիովին փոխում է պատկերացումները ուրարտական քաղաքակրթության մասին: «Նոր ենթադրություններ ի հայտ եկան, թե ինչու Թեյշեբաինի ամրոցը կառուցելու անհրաժեշտություն առաջացավ: Մասնավորապես, պարզվել է, որ մ.թ.ա. VII դարի կեսին այստեղ երկրաշարժ է տեղի ունեցել»,-ասել է Բադալյանը:
Արշավախմբի ֆրանսիական մասի ղեկավար Ստեֆան Դեշամպը մեծապես կարևորում է պեղումները: «Վերջին շրջանում պեղվել են շինությունների հիմքեր, ինչը թույլ է տալիս խոսել Էրեբունիում ոչ թե 2, այլ 3 տաճարի առկայության մասին: Կարելի է ենթադրել նաև, որ սյունազարդ սրահը կառուցվել է արդեն հետուրարտական շրջանում»,-ասել է Դեշամպը:
Ըստ նրա, պեղումներն Էրեբունիում թույլ տեցին անել բացահայտումներ, որոնք կարևոր են ամբողջ տարածաշրջանի հետուրարտական շրջանի զարգացման տեսակետից: «Պեղումները ոչ միայն կարևոր հնագիտական նշանակություն ունեն, այլ նաև հնարավորություն են տալիս ճիշտ կազմակերպել «Էրեբունի» արգելոց-թանգարանի վերակառուցումը: Հուսով եմ, որ 2017-ին պեղումների նոր ծրագիր կմեկնարկի»,-ասել է ֆրանսիացի մասնագետը:
«էրեբունի» պատմահնագիտական թանգարան-արգելոցի տնօրեն Գագիկ Գյուրջյանը հայտնել է, որ այդ բացահայտումները 8-ամյա հնագիտական ծրագրի արդյունք են, որն իրականացվել է Ֆրանսիայի աջակցությամբ:
«Մի քանի օրից ծրագիրն ավարտվում է, սակայն մենք դիմել ենք Ֆրանսիայի դեսպանին` խնդրելով շարունակել այն: Ծրագիրը հնարավորություն է տալիս ոչ միայն կարևոր հնագիտական հայտնագործություններ անել, այլ նաև հող է պատրաստում միջազգային համագործակցության համար, որի նշանակությունը դժվար է գերագնահատել»,-ասել է Գյուրջյանը:
Նա հայտնել է, որ պեղումները 2018-ին նշվելիք Երևանի 2800-ամյակի տոնակատարության նախապատրաստական աշխատանքների մասը դարձան:
Ավելի վաղ Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի և տուրիզմի վարչության պետ Ռուբեն Հովհաննիսյանի և արգելոց-թանգարանի տնօրեն Գագիկ Գյուրջյանի ուղեկցությամբ Էրեբունի հնավայր էր այցելել ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն: Էրեբունի ամրոցի միջնաբերդում հայ-ֆրանսիական գիտատեխնիկական համագործակցության շրջանակում պեղումներ են իրականացվում 2008-ից:

Армяно-франко-иранская археологическая экспедиция обнаружила самую древнюю улицу Еревана на территории урартского города Эребуни. Об этом сказал журналистам 7 июля руководитель армянской части экспедиции Микаел Бадалян.
«В 2016 году была обнаружена вымощенная красивой плиткой почти 30-метровая улица на участке близ храма Халди музея-заповедника Эребуни. Ее возраст – 2700 лет», – сказал Бадалян.
Он отметил, что это уникальная и беспрецедентная находка, благодаря которой полностью изменилось представление об урартской цивилизации.
«Появились новые предположения о том, почему возникла необходимость в строительстве крепости Тейшебани. В частности, выяснилось, что в середине VII века до нашей эры здесь произошло землетрясение», – сказал Бадалян.
В свою очередь руководитель французской части экспедиции Стефан Дюшамп придал большую важность раскопкам.
«В последнее время были обнаружены фундаменты строений, что дает основание говорить о наличии в Эребуни не двух храмов, а трех. Можно также предположить, что колонный зал был построен уже в постурартский период», – сказал Дюшамп, пишет Новости-Армения.
По его словам, раскопки в Эребуни позволили сделать открытия, важные для понимания развития цивилизации всего региона в постурартский период.
«Раскопки имеют не только важный археологический характер, но и дают возможность правильно организовать реконструкцию музея-заповедника Эребуни. Надеюсь, что в 2017 году начнется новая программа по раскопкам», – сказал Дюшамп.
Директор музея-заповедника Гагик Гюрджян сообщил, что эти открытия стали результатом восьмилетней археологической программы, осуществляемой при поддержке Франции.
«Через несколько дней программа закончится, но мы обратились к послу Франции, с просьбой продолжить ее. Программа дает возможность не только совершать важные археологические открытия, но и готовит почву для международного сотрудничества, важность которого трудно переоценить», – сказал Гюрджян.
Он сообщил, что раскопки стали частью подготовки к праздничным мероприятиям, приуроченным к 2800-летию Эребуни, которые пройдут в 2018 году.
Раскопки армянской древней крепости Эребуни в рамках армяно-французского научного сотрудничества продолжаются с 2008 года.Среди посетителей музея в последние годы возросло число французских туристов, с большим интересом знакомящихся с крепостью Эребуни и столичной цивилизацией с многотысячелетней историей.
Ереван (Эребуни) был основан в 782 году до нашей эры, за 29 лет до основания Рима, урартским царем Аргишти Первым на юго-востоке Армянского нагорья. Плита с клинописью, на которой высечена дата основания города, до сих пор находится в музее-крепости Эребуни.