Հուլիսի 10-ին Տավուշի մարզում հակառակորդի արձակած կրակոցից վիրավորված 19-ամյա զինծառայող Տիգրան Մկրտչյանի վիճակը կայուն ծանր է: Այս մասին հայտնել է պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Հուլիսի 10-ին զինծառայողը վիրահատվել էր Նոյեմբերյանի բժշկական կենտրոնում: ՊՆ մամուլի խոսնակը հավելել է, որ զինծառայողը վնասվածք էր ստացել կրծքավանդակի շրջանում, գրում է Tert.am-ը:
Մկրտչյանը տեղափոխվել է կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ:
Ադրբեջանական զինուժը հրաձգային զենքերից կրակ է բացել նաևհուլիսի 8-ի առավոտյան՝ Հայաստան-Վրաստան միջպետական ավտոճանապարհի մաս կազմող Ոսկեպար-Բաղանիս ճանապարհի վրա:
Բաղանիսի գյուղապետ Նարեկ Սահակյանն ասել է, որ ինքն անձամբ չի լսել կրակոցները, քանի որ Նոյեմբերյան գնալու ճանապարհին է եղել, և միայն հետ գալիս տեսել է ճանապարհին կանգած պարեկապահակային ծառայության մեքենաները ու իմացել, որ կրակել են:
Նա նաև ասել է, որ նշված հատվածում երթևեկը մոտ մեկ ժամով կատարվել է շրջանցիկ` Հարսնաքարով ձգվող ճանապարհով:

11 Июль 2016 - 10:06 AMT
Состояние 19-летнего армянского военнослужащего Тиграна Мкртчяна, раненного в результате обстрела с азербайджанской стороны 10 июля в приграничной Тавушской области, оценивается как стабильно тяжелое. Об этом сообщил пресс-секретарь Минобороны Армении Арцрун Ованнисян.
10 июля военнослужащий был прооперирован в медицинском центре Ноемберяна. Арцрун Ованнисян добавил, что Мкртчян получил ранение в области груди, пишет Tert.am.
Военнослужащий перевезен в Центральный клинический военный госпиталь министерства обороны РА в Ереване.
Утром 8 июня ВС Азербайджана открыли огонь из стрелкового оружия по дороге Воскепар-Баганис, являющейся частью армяно-грузинской межгосударственной автомагистрали. Глава сельской общины Баганиса Нарек Саакян сообщил, что сам лично не слышал выстрелов, так как был на пути в Ноемберян, и только по возвращении обратно увидел патрульные машины на дороге и узнал, что стреляли.По его словам, движение в указанной части дороги примерно час производилось в объезд, по дороге из Арснакара.