4 Ապրիլ 2007 - 12:47 AMT
Ֆուտբոլի ասոցիացիաների եվրոպական միության (ՈՒԵՖԱ) վերջնական որոշումը` Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հավաքականների հանդիպման անցկացման վերաբերյալ 2008 թվականի Եվրոպայի առաջնության նախընտրական փուլի շրջանականերում, հայտնի կդառնա ապրիլի 14-ին: Այդ մասին Երեւանում չորեքշաբթի հայտարարել է Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Յան Պորտերֆիլդը: «Դեռեւս ոչինչ հայտնի չէ, մենք, համենայն դեպս, սպասում ենք ՈՒԵՖԱ-ի որոշմանը»,- ասել է Պորտերֆիլդը, հաղորդում է «Նովոստի-Առմենիան»:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը մտնում են 2008 թվականի Եվրոպայի առաջնության նախընտրական փուլի «Ա» խմբի մեջ Ֆինլանդիայի, Սերբիայի, Լեհաստանի, Պորտուգալիայի, Բելգիայի, Ղազախստանի հավաքակնների հետ: Հայկական կողմը բազմաթիվ անգամներ հայտարարել է ինչպես Երեւանում, այնպես էլ Բաքվում հանդիպումն անցկացնելու պատրաստակամության մասին: Ադրբեջանի ֆուտբոլի ֆեդերաիցաների ասոցիացիան, ընդհակառակը, նման պատրաստակամություն չի հայտնում եւ հանդես է գալիս չեզոք դաշտերում հանդիպումներ անցկացնելու օգտին` հիմնավորելով դա Բաքվում հայկական ֆուտբոլային հավաքականի անվտանգությունն ապահովելու անհնարությամբ:
Կողմերը մի քանի տարբերակ են դիտարկում, որոնցից մեկը Ուկրաինայում հանդիպումներն անցկացնելու մասին առաջարկությունն է:

Окончательное решение Европейского союза футбольных ассоциаций (УЕФА) о месте проведения матчей между Арменией и Азербайджаном в рамках отборочного цикла чемпионата Европы по футболу 2008 года будет оглашено 14 апреля. Об этом сообщил в среду журналистам в Ереване главный тренер сборной Армении по футболу Ян Портерфильд. «Пока еще ничего не известно, мы все ждем решения УЕФА», – сказал Портерфильд, сообщает “Новости-Армения”.
Армения и Азербайджан входят в группу “А” отборочного этапа чемпионата Европы 2008 года вместе с командами Финляндии, Сербии, Польши, Португалии, Бельгии, Казахстана. Армянская сторона не раз выражала готовность о проведении игры с азербайджанской командой как в Ереване, так и в Баку. Ассоциация футбольных федераций Азербайджана, наоборот, подобной готовности не проявляет и выступает за проведение игр на нейтральных полях, мотивируя это невозможностью обеспечить безопасность армянской футбольной команды в Баку.
Стороны рассматривают несколько вариантов, одним из которых является предложение привести матчи на Украине.