31 October 2002 - 17:49 AMT
ՂԱՐԱԲԱՂՅԱՆ ՀԱԿԱՄԱՐՏՈՒԹՅԱՆ ԿԱՐԳԱՎՈՐՈՒՄԸ ՀՆԱՐԱՎՈՐ Է ՄԻԱՅՆ ՓՈԽԶԻՋՈՒՄՆԵՐԻ ՊԱՅՄԱՆՈՎ, ԿԱՐԾՈՒՄ ԵՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԵՎ ԲՈՒԼՂԱՐԻԱՅԻ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱՐԱՐՆԵՐԸ
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը հնարավոր է միայն փոխզիջումների պայմանով: Այդ մասին հայտարարել են Հայաստանի եւ Բուլղարիայի պաշտպանության նախարարներ Սերժ Սարգսյանն ու Նիկոլայ Սվինարովը նախօրեին Սոֆիայում կայացած բանակցություններից հետո: «Նովոստի» գործակալության հաղորդագրության համաձայն, Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը հանդես է գալիս հօգուտ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորման` փոխզիջումների, գործուն քաղաքական բանակցությունների, մասնավորապես Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների երկխոսության, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդական առաքելության հիման վրա: «Այդ խնդրի նկատմամբ Երեւանի դիրքորոշումը չի նախատեսում կարգավորում պաշտպանության նախարարության մասնակցությամբ», – ընդգծել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարը: Նիկոլայ Սվինարովի խոսքերով, Բուլղարիան, որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական անդամ, պատրաստ է համակողմանի աջակցություն ցույց տալ խնդրի խաղաղ կարգավորմանը: Տարածաշրջանային թեմաներից եւ ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրին Հայաստանի եւ Բուլղարիայի մասնակցությունից բացի պաշտպանության նախարարները քննարկել են երկկողմ ռազմական եւ ռազմատեխնիկական կապերին առնչվող հարցեր: Նախարարությունների ներկայացուցիչները ստորագրել են 2002-2003 թվականների Հայաստանի եւ Բուլղարիայի ռազմական գերատեսչությունների համագործակցության ծրագիրը:

31 October 2002 - 17:49 AMT
УРЕГУЛИРОВАНИЕ НАГОРНО-КАРАБАХСКОГО КОНФЛИКТА ВОЗМОЖНО ТОЛЬКО ПУТЕМ ВЗАИМОКОМПРОМИССОВ, СЧИТАЮТ МИНИСТРЫ ОБОРОНЫ АРМЕНИИ И БОЛГАРИИ
Урегулирование нагорно-карабахского конфликта возможно только при условии взаимных компромиссов. Об этом заявили министры обороны Армении и Болгарии Серж Саркисян и Николай Свинаров после переговоров, состоявшихся накануне в Софии. По сообщению агентства “Новости”, Серж Саркисян подчеркнул, что Армения выступает за мирное урегулирование проблемы Нагорного Карабаха на основе взаимных уступок, действенных политических переговоров, в частности, диалога президентов Армении и Азербайджана, а также посреднической деятельности Минской группы ОБСЕ. “Позиция Еревана по этой проблеме не предусматривает участия обороного ведомства в ее разрешении”, – подчеркнул министр обороны Армении. По словам Николая Свинарова, Болгария, как непостоянный член Совета безопасности ООН, готова оказать всестороннее содействие мирному урегулировнию конфликта. Кроме региональных тем и участия Армении и Болгарии в программе НАТО “Партнерство во имя мира” министры обороны обсудили также вопросы, касающиеся двустороннего военного и военно-технического сотрудничества. Представители министерств подписали программу взаимодействия военных ведомств Армении и Болгарии на 2002-2003 гг.